رییس سازمان مدیریت بحران:

550 شهر دچار بحران کم آبی است

معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران، بیشتر حوادث غیرمترقبه کشور را ناشی از تغییرات اقلیمی دانست و گفت: در حال حاضر 550 شهر دچار بحران کم آبی هستند.
کد خبر: ۷۸۶۰۹۴
550 شهر دچار بحران کم آبی است

اسماعیل نجار چهارشنبه شب در نشست ستاد مدیریت بحران استان قزوین که به منظور بررسی خسارات حادثه توفان هفته گذشته در شهرستان تاکستان برگزار شد، افزود: در میان این 550 شهر، 13 مورد آن از مراکز استان ها هستند.

وی با اشاره به لزوم به روز کردن تجهیزات مربوط به هواشناسی به منظور انجام پیش بینی های بهتر و دقیق تر که می تواند در آمادگی بیشتر مردم و مسئولان و کاهش خسارات بلایای طبیعی موثر واقع شود، گفت: در این رابطه به دولت پیشنهاد اختصاص اعتبار کرده ایم.

معاون وزیر کشور، آموزش مدیریت بحران را یک موضوع اجتناب ناپذیر دانست و افزود: با فرهنگ سازی در این خصوص شاهد کاهش قابل توجه خسارات جانی و مالی ناشی از بلایای طبیعی خواهیم بود.

رییس سازمان مدیریت بحران گفت: اگر وقوع بلایای طبیعی را جدی بگیریم و به این نکته که همواره در معرض حادثه قرار داریم توجه داشته باشیم، آمار خسارات های ناشی از سهل انگاری ها در حوادث غیرمترقبه به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

نجار، خواستار نظارت بیشتر بر ساخت و سازها و فرهنگ سازی در خصوص ایمن و مقاوم سازی واحدهای مسکونی شد و افزود: در کنار این موضوع باید در زمینه بیمه منازل و زمین های کشاورزی نیز فرهنگ سازی شود تا بتوان در هنگام وقوع بلایای طبیعی از بروز خسارات جلوگیری و از فشار بر حادثه دیدگان کاست.

وی با اشاره به توفان هفته گذشته در شهرستان تاکستان قزوین، گفت: این توفان در این استان در یک قرن گذشته بی سابقه بود که البته با مدیریت منطقی بحران از حجم خسارات آن کاسته شد.

معاون وزیر کشور با قدردانی از ستاد مدیریت بحران استان قزوین، افزود: با وجود شدت بالای این حادثه غیرمترقبه شاهد تلفات جانی در آن نبودیم.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد با حمایت های دولت و مجلس و با مشارکت مردم خسارات مالی ایجاد شده ناشی از این حادثه جبران شود.

وی اظهار داشت: به منظور جبران خسارات وارد آمده به منازل مسکونی حادثه توفان تاکستان، برای واحدهای شهری 300 میلیون ریال وام و 60 میلیون ریال کمک بلاعوض و واحدهای روستایی 250 میلیون ریال وام و 50 میلیون ریال کمک بلاعوض پیش بینی شده است.

رییس سازمان مدیریت بحران گفت: 30 میلیون ریال نیز در قالب تسهیلات معیشتی و 50 میلیون ریال نیز برای جبران خسارات مربوط به خودروهای آسیب دیده در این حادثه پیش بینی کرده ایم که پس از تصویب دولت با بررسی کارشناسان ذیربط به خسارات دیدگان پرداخت خواهد شد.

پیش از این نشست، رییس سازمان مدیریت بحران با سفر به شهرستان تاکستان از برخی مناطق حادثه دیده بازدید کرد.

سیلاب و توفان کم سابقه دوشنبه هفته گذشته بخش هایی از شمال و غرب استان قزوین به ویژه شهرستان تاکستان را درنوردید و موجب بروز خسارات به شهروندان در نقاط حادثه دیده شد.

بر اثر وقوع این توفان، 77 تن از شهروندان تاکستانی مجروح شدند.

این حادثه علاوه بر آسیب زدن به هزار و 61 واحد مسکونی به زیرساخت های برق، گاز و راه، خودروها، مزارع کشاورزی و معابر شهری این شهرستان به ویژه در شهر اسفرورین خسارت وارد کرد.

شهرستان تاکستان به مرکزیت تاکستان با 172 هزار نفر جمعیت در غرب استان قزوین قرار دارد.(ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها