jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۸۴۳۷۹   ۱۶ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۹

سال گذشته، اتفاق بسیار مثبتی در نظام سلامت به وقوع پیوست و در این سال شاهد بودیم که بیش از هشت میلیون از شهروندان ایرانی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبودند، صاحب دفترچه بیمه پایه شدند.

پایداری بیمه سلامت خواستی عمومی

بیمه سلامت همگانی را می‌توان رخدادی بزرگ در سال گذشته به حساب آورد که دسترسی بسیاری از شهروندان را به خدمات پایه درمانی هموار کرد.

اما انتظاری که از مسئولان نظام سلامت می‌رود این است که در سال پیش رو، پایداری بیمه سلامت را تثبیت کنند و این بیمه پایه در سال 94 هم مشابه سال قبل به کار خود ادامه دهد.

اگرچه هم اکنون بسیاری از شهروندان ایرانی، صاحب دفترچه بیمه پایه شده‌اند، ولی هنوز هم تعداد محدودی از مردم به خدمات پایه بیمه‌های همگانی دسترسی ندارند و به همین دلیل امیدواریم که در سال پیش رو، بیمه‌های پایه بتوانند این گروه از شهروندان را هم تحت پوشش خدمات خود قرار دهند.

تدوام این اتفاق مثبت، می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های درمانی را از روی دوش مردم بردارد و حداقل باعث شود که همه مردم به خدمات پایه و ضروری دسترسی داشته باشند.

اگر چنین اتفاقی محقق شود، یعنی شرایط به گونه‌ای پیش برود که همه مردم از خدمات بیمه‌های پایه درمان استفاده کنند و این کار در زمره اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت در سال 94 قرار بگیرد، در آن صورت هم پرداختی از جیب مردم برای صرف هزینه‌های درمانی کاهش پیدا خواهد کرد و هم رضایت عمومی از نظام سلامت بالاتر می‌رود.

جدای از این ضرورت مهم، باید بحث نظارت بیشتر بر فعالیت‌های پزشکی بر اساس راهنماهای بالینی هم در سال 94 جدی گرفته شود تا بتوانیم در خصوص بودجه‌های اختصاص یافته به نظام درمان، صرفه‌جویی کنیم.

همچنین اگر وزارت بهداشت می‌خواهد نظام سلامت را در سال 94 به ساحل مطلوب برساند، باید به گونه‌ای اقدام کند که از پیشروی بیماری‌های مزمن در جامعه جلوگیری شود و پیشگیری از بیماری‌ها ـ هم برای کودکان و هم بزرگسالان ـ در زمره ماموریت‌های حیاتی قرار بگیرد.

دکتر عبدالرحمان رستمیان - عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها