jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۷۸۸۲۶ ۱۹ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۷

هنگام خانه تکانی مراقب مسمومیت های تنفسی، مشکلات پوستی، سقوط و شکستگی ، برق گرفتگی و حتی سوختگی امعای داخلی بدن ناشی از خوردن شوینده ها توسط کودکان باشند.

در خانه تکانی، مراقب این بلاها باشید

فرهاد رضوانی رییس اداره آموزش اورژانس با اعلام این هشدار، افزود: اغلب افراد در خانه تکانی معمولا از شوینده هایی مانند سفیدکننده ها و جوهرنمک استفاده می کنند تا تمیزی بیشتری داشته باشند غافل از آنکه این شوینده ها اگر بطورصحیح استفاده نشوند می توانند برای سلامت خطرآفرین باشند.

وی خاطرنشان کرد: مبتلایان به آسم ، برونشیت و بیماری های قلبی بیش از سایر افراد در معرض مسمومیت ناشی از استفاده نادرست از شوینده ها هستند.

وی از مردم خواست تا از استفاده شوینده ها در فضاهای بسته حمام و دستشویی خودداری کنند و افزود: گاهی مردم برای تمیزی بیشتر شوینده ها را با هم ترکیب می کنند که بسیار خطرناک است؛ استفاده از شوینده ها در فضای بسته موجب می شود تا گاز متصاعد شده از آن در محیط منتشر شده و احتمال مسومیت را افزایش دهد.

رییس اداره آموزش اورژانس از مردم خواست هنگام استفاده طولانی مدت از شوینده ها و در محیط های بسته از ماسک استفاده کرده و پنجره ها را باز بگذارند.

رضوانی افزود: شوینده ها را حتما باید با آب سرد استفاده کرد زیرا استفاده از آب داغ موجب متصاعد شدن گاز شوینده ها شده و احتمال بروز مسمومیت را افزایش می دهد.

وی در خصوص نوشیدن شوینده ها توسط کودکان هشدار داد و گفت: گاهی خانواده ها شوینده ها را در بطری های دیگر مانند بطری نوشابه می ریزند و کودکان به جای آب آن را می نوشند و دچار مسمومیت سوختگی داخلی می شوند؛ از این موارد سال گذشته زیاد داشتیم بنابراین والدین نباید از این مساله غافل شوند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقات هنگام خانه تکانی ، سقوط از ارتفاع به دنبال بالا رفتن از چهارپایه و نردبان برای تمیز کردن دیوار و شیشه است که احتمال شکستگی استخوان و حتی پارگی عصب و عضله وجود داشته و صدمات جبران ناپذیری به افراد وارد می کند.

رییس اداره آموزش اورژانس به مردم توصیه کرد که برای بالا رفتن از چهارپایه یا نردبان های دوطرفه که ایمنی بیشتری دارند ، استفاده کرده و در صورت استفاده از نردبان های یک طرفه ، یک نفر باید مراقب آن باشد تا سرخوردگی اتفاق نیفتد.

رضوانی گفت: یکی دیگر از خطرات خانه تکانی هنگام شست و شو دیوارها با دستمال نمناک و شلنگ آب، خطر برق گرفتگی است بنابراین در این مواقع باید پریز برق قطع شود. ( ایرنا )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش