jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۷۶۴۳۰ ۱۲ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۵

طی 3 ماه آینده صورت می گیرد

مهار ریزگردها با ذرات نانو رس

رییس دانشکده محیط زیست و انرژی دانشگاه علوم و تحقیقات گفت: طی سه ماه آینده برای مهار ریزگردها از ذرات نانو رس در سطح ۳ هزار هکتار استفاده می شود.

مهار ریزگردها با ذرات نانو رس

دکتر مجید عباسپور گفت: در شورای سرمایه گذاری اقتصادی دانش بنیان که رییس دانشگاه علوم و تحقیقات در راس آن قرار دارد تصویب شد که تحقیقات در خصوص مهار ریزگردها در سطح دانشگاه و دانشکده ها به سرعت آغاز شود.

وی افزود: در حال حاضر در واحد خوراسگان تحقیقات جامعی بر روی ریزگردها انجام شده که بزودی طرح پایلوت آن اجرا می شود. این طرح را که تحت عنوان نانو رس بررسی می شود، برای مهار ریزگردها در تمام استان های کشور از جمله خوزستان می توان اجرا کرد البته طرح دیگری هم در رابطه با ذرات نانو رس وجود دارد که پایلوت آن طی چند ماه گذشته اجرا شده است.

عباسپور گفت: نانو رس ذراتی هستند که فضای خالی بین آنها بسیار زیاد است و چنانچه رطوبت اندکی هم به آنها برسد توانایی جذب و نگهداری آن را در خود دارند.به این ترتیب ذرات نانو رس می توانند نشست کرده و روی ریزگردها و ذرات شن و ماسه در بیابان ها قرار گرفته و اجازه برخاستن ریزگردها را نمی دهند.

رییس دانشکده محیط زیست و انرژی دانشگاه علوم و تحقیقات افزود: آزمایش های انجام شده نشان می دهد که ذرات نانو رس خیلی پایدار هستند و در مقایسه با روش مالچ پاشی روش بسیار موثرتری است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر شورای اقتصادی تولید نانو رس با ظرفیت ۱۵۰ تن که برای مساحتی حدود ۳ هزار هکتار را پوشش می دهد تصویب کرده که در حد پایلوت است.

عباسپور گفت: پس از اجرای طرح پایلوت ظرف دو سه ماه آینده در خوراسگان اصفهان این پروژه بنا بر مصوبات شورای اقتصادی به سرعت گسترش می باید و در سایر استانها از جمله خوزستان اجرا می شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: