فرمانده نیروی دریایی سپاه خبر داد

پایان رزمایش پیامبر اعظم با به کارگیری سلاح جدید

نهمین رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح دیروز در تنگه هرمز و خلیج‌فارس با رمز یا محمد رسول‌الله(ص) آغاز شد.
کد خبر: ۷۷۴۶۶۱
قدرت‌نمایی موشکی سپاه در تنگه هرمز

به گزارش فارس، در نخستین مرحله از رزمایش 17 موشک کروز و بالستیک از شناورها، بالگردها و سامانه‌های ساحلی نیروی دریایی سپاه شلیک شد.

در این رزمایش علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سردار سرلشکر محمد‌علی جعفری فرمانده کل سپاه، سردار سرلشکر غلامعلی رشید جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی مقام معظم رهبری، سردار سرلشکر باقری معاون ارکان ستاد کل نیروهای مسلح و جمعی دیگر از فرماندهان و مسئولان سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح حضور داشتند.این رزمایش در منطقه تنگه هرمز و خلیج‌فارس و با محوریت قرارگاه دریایی خاتم 2 برگزار می‌شود و شناورهای مختلف نیروی دریایی سپاه به اجرای عملیات می‌پردازند.

عملیات مین‌ریزی توسط ده‌ها فروند شناور نیروی دریای سپاه در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) و در منطقه تنگه هرمز صورت گرفت.

در این مرحله حدود 30 فروند شناور نیروی دریایی سپاه اقدام به انجام عملیات مین‌ریزی در محدوده تنگه هرمز کردند. این اقدام با سرعتی بسیار بالا و در زمانی کم انجام شد و از این تاکتیک می‌توان در مواقع بحرانی علیه تهدیدات احتمالی بهره‌برد.سردار فدوی در خصوص انجام این عملیات گفت: مین‌ریزی، مهم‌ترین دغدغه آمریکایی‌هاست. وی ادامه داد: پیشرفته‌ترین انواع مین دریایی را در اختیار داریم که آمریکایی‌ها تصور آن را نمی‌کنند.

انهدام پهپادهای دشمن فرضی

در آغاز مرحله دوم رزمایش سپاه، پهپادهای هدف توسط صد فروند شناور نیروی دریایی منهدم شد.

این پهپادها توسط موشک‌های دوش پرتاب میثاق و توپ‌های نصب شده روی قایق‌های تندرو منهدم شد.

همچنین، ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی که توسط نیروی دریایی سپاه ساخته شده بود طی عملیاتی همه‌جانبه مورد اصابت صدها راکت و ده‌ها فروند موشک قرار گرفت و منهدم شد. این ماکت در ابعادی واقعی ساخته شده و توسط ده‌ها فروند شناور تندرو مورد اصابت قرار گرفت.همچنین چند موشک کروز و دو موشک بالستیک نیز به این هدف اصابت کرد.فرمانده نیروی دریایی سپاه از تحویل موشک کروز غدیر با برد 300 کیلومتر به نیروی دریایی سپاه طی هفته آینده خبر داد.

سردار فدوی اضافه کرد: برد موشک‌های ما به جنوبی‌ترین مکان آب‌های منطقه می‌رسد و اهداف متحرک را از پسابندر تا شمال خلیج‌فارس مورد هدف قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: نیروی دریایی سپاه شناورهایی را در اختیار دارد که ابعاد آنها را تا روز خطا و حماقت دشمن اعلام نخواهیم کرد. فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت:‌ مشکل ما دشمنان فرامنطقه‌ای هستند و ما برادریمان را به کشورهای منطقه ثابت کردیم.

شلیک موفقیت‌آمیز 2 موشک کروز نصر

برای نخستین بار در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) سپاه، موشک کروز نصر از بالگردها به ناو هواپیمابر شلیک شد. همچنین موشک بالستیک با برد 270 کیلومتر برای انهدام اهداف متحرک شلیک و از شناورهای جدید ذوالفقار سپاه رونمایی شد.

موشک‌های فاتح 110 و زلزال علیه اهداف ثابت زمینی به هدفی در یک جزیره غیر مسکونی به فاصله 270 کیلومتری در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم شلیک شد.موشک دوربرد و بالستیک «خلیج فارس» نیز صبح دیروز با موفقیت شلیک شد.

در آخرین مرحله از روز نخست رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص)، صدها فروند شناور تندرو و ده‌ها فروند ناوچه موشک‌انداز، 50 سامانه موشکی ساحل به دریا به صورت متحرک و سه فروند جنگنده اف 4 نیروی هوایی ارتش از مقابل جایگاه اصلی رزمایش رژه رفتند.

جعفری: توانمندی‌های نظامی ایران برای تامین امنیت خلیج‌فارس است

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) درباره جزئیات این همایش، گفت: تا این لحظه این رزمایش که با قدرت ایمان و فناوری حاصل شده توسط نیروی دریایی و هوافضای سپاه برای تمرکز بر شناورهای دشمن انجام گرفته، به تمامی اهداف خود رسیده است.

وی افزود: قسمت‌های بعدی این رزمایش را در بخش زمینی روز پنجشنبه (امروز) خواهیم داشت که در عرصه‌‌های دیگر و با تاکتیک‌های دیگر انجام خواهد گرفت.

سرلشکر جعفری در ادامه با بیان این‌که در این رزمایش به دشمن نشان دادیم این توانایی‌هایی که فراهم کردیم برای برقراری امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است، گفت: این رزمایش بازدارنده است تا دشمنان ما قصدی برای اعمال قدرت یا ایجاد ناامنی نداشته باشند.

فرمانده کل سپاه پاسداران با تأکید بر این موضوع که هدف ما برقراری امنیت برای شناورها در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز است، گفت: پیام این همایش به کشورهای منطقه و متحدان ما، پیام اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و پیام امنیت و صلح منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز است.

وی افزود: ما در این باره برادری‌مان را ثابت کردیم که مشکل ما دشمنان فرامنطقه‌ای هستند و ان‌شاءالله روزی وحدت و همدلی کشورهای منطقه بیشتر شود تا دشمن ما منطقه را ترک کند و منطقه امنیت کامل یابد.

سردار جعفری درباره استفاده از دانش بومی در فناوری‌ها در این رزمایش گفت: سلاح‌ها و فناوری‌هایی که امروز به نمایش گذاشته شد برگرفته از تجربیات بعد از جنگ تاکنون است. البته سلاح و امکاناتی که ما امروز در اختیار داریم قابل مقایسه با زمان جنگ نیست و دشمن ضربه‌ای راکه از ما خورده است فراموش نکرده است.

فرمانده کل سپاه‌پاسداران در ادامه تصریح کرد: این فناوری‌های پیشرفته امروز ما وقتی با نیروی ایمان ما در‌می‌آمیزد، قدرت بی‌نظیری را ایجاد می‌کند. البته ما دلمان نمی‌خواهد این را به امتحان واقعی بگذاریم اما اگر چنین وضعی پیش بیاید قطعا منطقه دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس در تسلط کامل نیروی دریایی سپاه خواهد بود.

وی با بیان این‌که هدف این رزمایش تأمین امنیت منطقه در مواجهه با دشمن خارجی است، گفت: پیام این رزمایش بازدارندگی است از این‌که دیگران حواسشان را جمع کنند و پیرامون حریم امنیتی جمهوری اسلامی اقدامی نکنند. ما خودمان را مدافع امنیت تنگه هرمز می‌دانیم و این را امروز در این رزمایش به دنیا نشان دادیم.

لاریجانی: غرب با افزایش ناو نمی‌تواند شرایط منطقه را عوض کند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) و در جمع خبرنگاران با بیان این‌که همه امکاناتی که در اختیار سپاه است در جهت حفاظت منافع ملی و کشور است گفت: نیروی توانمند و هوشمندی در آب‌های جنوبی داریم و می‌توان با کمک این نیروها امنیت را با سایر کشورها برقرار کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کشورهای قدرتمند بدانند با افزایش ناو نمی‌توانند شرایط منطقه را عوض کنند، اظهار کرد: نیازی به حضور کشورهای دیگر در منطقه نیست. لاریجانی ادامه داد: دستاوردهای فناوری ایران می‌تواند در اختیار دیگر کشورها باشد و آنها می‌توانند روی قدرت نظامی منطقه حساب کنند. رئیس مجلس با بیان این‌که مجلس توجه ویژه‌ای به بودجه دفاعی داشته، تاکید کرد: این موضوع در اقتدار کشور تاثیر‌گذار است.وی اظهار کرد: در حوزه سیاسی هرچه بر همگرایی‌ها افزوده شود شاهد دست پرتری در عرصه‌های بین‌المللی خواهیم بود.رئیس مجلس ادامه داد: هرچه مولفه‌های استقلال را بیشتر نمایان کنیم در گفت‌وگوهای بین‌المللی به نتایج مثبت‌تری دست می‌یابیم.

برچسب ها: رزماایش سپاه
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها