jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۷۱۹۳۴   ۲۹ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۰:۰۱

در آینده ای نه چندان دور، از بانداژهای هوشمند برای پانسمان زخم ها کمک گرفته خواهد شد تا بانداژهای هوشمند پزشکان را از وضعیت زخم یا میزان دریافت دارو آگاه سازند.

ساخت بانداژ هوشمند به سرپرستی ۲ ایرانی

اگر جراحات و زخم های وارده به بدن جدی و شدید باشد بایستی برای درمان یا پانسمان به کلینک مراجعه کرد.

اکنون محققان دانشگاه «بریگهام» و بیمارستان زنان و هاروارد در حال فعالیت بر پروژه بانداژ هوشمندی هستند که می تواند تحول عظیمی در علم پزشکی محسوب شود. این پروژه به سرپرستی دکتر علی خادم حسینی و همچنین همکاری دکتر بابک ضیایی انجام شده است.

دکتر علی خادم حسینی، استاد ایرانی دانشگاه هاروارد آمریکا سرپرستی پروژه ساخت و تولید بانداژ هوشمند را برعهده داشته است. با کمک این پروژه و در آینده ای نه چندان دور، پزشکان با کمک بانداژهای هوشمند می توانند به پانسمان زخم بیماران پرداخته تا از چگونگی بهبود زخم یا میزان دریافت دارو و ... مطلع شوند.

این نوع خاص از بانداژهای هوشمند متشکل از حسگر و داروهایی هستند که قادر به انتقال اطلاعاتی مانند روند درمان و بهبودی زخم یا رها کردن دارو در زمان مورد نیاز بدن هستند.

دکتر خادم حسینی در این رابطه می گوید: در حال حاضر، در مرحله ساخت و تولید نمونه اولیه این بانداژهای هوشمندی به سر می بریم که از قابلیت انعطاف پذیری مناسبی برخودار هستند. از دیگر قابلیت های این بانداژ هوشمند می توان به برخورداری از حسگرهایی برای کنترل دمای بدن، ضربان قلب، حرکات و تغییراتی مانند بروز عفونت، ورود باکتری، تنظیم میزان دریافت اکسیژن یا رها سازی آنتی بیوتیک موضعی را نام برد.

این پروژه با بودجه ای در حدود ۲ میلیون دلار و از سوی بنیاد ملی علوم امریکا و با همراهی تیمی از مهندسان بافت، بیو مواد، مهندسان الکترونیک و ... در حال انجام است.

این بانداژ می تواند در درمان سوختگی های شدید، زخم دیابت، زخم بستر و ... کاربرد داشته باشد. ساخت چنین بانداژهایی می تواند با کاهش دفعات مراجعه بیمار به پزشک یا حتی بستری شدن در بیمارستان پاسخ داده شود که هزینه های مراقبت های بهداشتی را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها