jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۷۰۶۱۷   ۲۶ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۰

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

۷۲ درصد ایرانیان موافق توافق هسته‌ای هستند

کیهان: برخی از تصمیم‌گیران دولتی در بخش خصوصی فعالیت دارند

روزنامه کیهان نوشت: یکی از مشکلات اقتصادی اصلی دولت این است که بسیاری از تصمیم‌گیرندگان، از صاحبان سرمایه در بخش خصوصی هستند.

حسین راغفر اقتصاددان و از اساتید دانشگاه در مصاحبه با فرارو درباره معضلات اقتصادی گفت: یکی از مشکلات اصلی در دولت روحانی این است که بسیاری از مسئولان و تصمیم‌گیرندگان حوزه عمومی خود از صاحبان سرمایه در بخش خصوصی هستند.

وی می‌افزاید: این مساله باعث می‌شود که امکان برنامه‌ریزی صحیح در بخش عمومی کشور منتفی شود زیرا کسانی که باید خود را وقف ساماندهی به اوضاع اقتصادی کشور کنند نیمی از وقت خود را درگیر بنگاه‌داری‌های شخصی هستند.

این کارشناس مسایل اقتصادی یادآور شد: یکی از شاخص‌ها و نشانه‌های فساد در کشور تعارض میان منافع سیاست‌گذاران عمومی و بخش خصوصی است.

(یادآور می‌شود برخی منسوبان مقامات ارشد دولتی نیز در انتخابات اتاق بازرگانی ثبت‌نام کرده بودند)راغفر همچنین در مصاحبه با تابناک و درباره موضوع ساماندهی و هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: وضعیت جاری اقتصاد نشان می‌دهد که دولت‌های ما شدیدا به درآمدهای نفتی معتاد شده‌اند و حاضر نیستند به ظرفیت‌های دیگری در اقتصاد کشور فکر کنند و هزینه این ناتوانی دولت‌ها در ترک اعتیاد شود. در شرایط کنونی دولت باید مالیات جمع کند. این در حالی است که بین 60 تا 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در سال داریم. در شرایطی که 50 درصد نیز مالیات نمی‌پردازند و موارد دیگری وجود دارد که می‌تواند اخذ مالیات شود. اکنون فرصت مناسبی است که دولت وابستگی به منابع نفتی را به حداقل برساند و بیشتر برای تامین نیازهای خودش به درآمدهای حاصل از مالیات از فعالیت‌های اقتصادی بپردازد. البته وابستگی دولت به مالیات سبب می‌شود که اصلا رابطه دولت و مردم و رابطه دولت با بخش‌های فعال کشور دگرگون شود. در آن صورت دولت نیازمند گسترش بخش خصوصی خواهد بود تا از طریق مالیات پوشش دهد. به نظر می‌رسد این یک فرصت مناسب برای اقتصاد کشور است که می‌تواند به بازسازی نهادهای متعدد جامعه ایران کمک کند.

وی درباره عدم امکان شناسایی دهک‌های پردرآمد و حذف آنها می‌گوید: اینکه عده‌ای فکر کنند می‌توانند با نشستن روی صندلی‌هایشان حذف را انجام دهند و فقط حرف بزنند؛ قطعا خیلی سخت‌تر است. ولی واقعیت این است که شناسایی کاملا امکان‌پذیر است.

راغفر خاطرنشان کرد: ارزیابی ما نشان می‌دهد حداکثر 40 درصد جمعیت کشور استحقاق دریافت یارانه آن هم نه همه یکسان دارند. بنابراین دولت این جا می‌تواند بخشی از این 42 هزار و 500 میلیارد تومان را نقدی پرداخت بکند. به گمان ما 50 درصدش را حذف کند و در یک گفت‌وگو و همکاری با مجلس صورت بگیرد. محل خرج آن 50 درصد یارانه صرفه‌جویی شده برای خدمات عمومی و ایجاد اشتغال و آموزش و پرورش رایگان و توسعه شود.

اعتماد: پرداخت یارانه تولید گرفتار بوروکراسی دولتی است

روزنامه اعتماد نوشت: با وجود سپری شدن 3 هفته از دستور رئیس‌جمهور، یارانه تولید پرداخت نشده است. روزهای ابتدایی بهمن ماه سال جاری بود که رئیس‌جمهور به وزیر امور اقتصاد و دارایی دستور اکید داد تا آخر سال 1000 میلیارد تومان یارانه تولید را بپردازد. به همین جهت نیز علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی اطمینان داد که تا پایان سال وزارت صنعت بتواند اعتبار هزار میلیارد تومانی یارانه تولید را برداشت کند. با این حال معاون وزیر صنعت عنوان کرد؛ «تاکنون یک ریال هم یارانه تولید پرداخت نشده است.»

این روزنامه می‌افزاید: حالا 23 روز از روزی که رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد دستور داد تا تکلیف یارانه تولید را مشخص کند می‌گذرد اما خبرهای خوشی از این مجموعه به گوش نمی‌رسد. البته در همان زمان که گروه‌های کالایی مورد نظر وزیر صنعت با نظر دولت تغییر کرد نیز هیچ یک از تولیدگران صنعتگر به تخصیص این یارانه دل خوش نکرده بودند و به واقع می‌دانستند تا بروکراسی اداری لازم برای این کار طی شود ماه‌های زیادی خواهد گذشت و دقیقا معلوم نیست این وعده‌ها کی محقق خواهد شد؛ موضوعی که حتی از سوی برخی کارشناسان اقتصادی مورد انتقاد قرار گرفته و حتی عدم تخصیص یارانه را به دلیل تمرکز دولت روی هدف‌های کوتاه‌مدت ارزیابی می‌کنند.

یوسفی اقتصاددان معتقد است: «به دلیل اینکه پرداخت یارانه تولید از سوی دولت به چشم مردم نمی‌آید، دولتمردان منابع مالی را به پروژه‌هایی با تاثیر تبلیغاتی بیشتر برای ملموس شدن و ارزیابی توسط مردم هزینه می‌کنند، که در این راستا به مردم اعلام کنند تاکنون دستاوردهای بسیار خوبی داشته‌اند. دولتمردان ممکن است تحت‌تاثیر سیاست‌های دیگر درآمدی و هزینه‌ای این میزان یارانه را قربانی اهداف کوتاه‌مدت کنند.»خبرگزاری مهر نیز در این زمینه می‌نویسد: «برای چندمین بار، دولتمردان حرف‌های ضد و نقیضی از پرداخت یارانه تولید می‌زنند؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید که یک ریال از یارانه بخش تولید هنوز به دست ذی‌نفعانش نرسیده و هر چه چانه‌زنی می‌کند، برای دریافت این پول از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، به نتیجه‌ای نرسیده است، معاونش هم با او همراه می‌شود و می‌گوید؛ هنوز هیچ پولی از منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به دست بخش صنعت نرسیده است.

محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این رابطه می‌گوید: دو هفته قبل وزیر صنعت، معدن و تجارت مکاتبه جدیدی برای دریافت یارانه‌بخش صنعت و معدن از هدفمندی یارانه‌ها، با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داشته است، اما وی هنوز دستوری برای پرداخت از خزانه نداده است.اعتماد در پایان نوشت: پیش از این، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور نیز بارها و بارها تاکید کرده بود که دولت مصمم است یارانه بخش تولید از هدفمندی یارانه‌ها را بپردازد، بنابراین تا این لحظه که به گفته وزارت صنعت حتی یک ریال هم به صنعت و معدن بابت یارانه تولید از هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نشده است، پای حداقل دو وزیر و دو معاون رئیس‌جمهور به پرونده پرداخت یارانه تولید باز شده است.

ارزیابی اطلاعاتی اسرائیل از وضعیت رو به انفجار کرانه باختری

اعتماد آورده است: ارزیابی‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از بحرانی شدن اوضاع در کرانه باختری و اوج‌گیری انتفاضه اسلامی حکایت می‌کند.

روزنامه معاریو نوشت: براساس ارزیابی‌های اطلاعاتی اسرائیل، اوضاع در کرانه باختری رود اردن بسیار حساس است و بیم آن می‌رود که با بروز برخی رویدادهای پیش‌بینی نشده، آتش درگیری از نو شعله‌ور گردد و دوباره هرج و مرج کرانه باختری را دربرگیرد.

معاریو افزود: در این ارزیابی گفته شده که احتمال می‌رود با سقوط حکومت خودگردان، سازمان‌های اسلامی و عربی و فلسطینی درصدد برآیند خلأ به وجود آمده را پر کنند و کرانه باختری نیز به کانون دیگر تعرض علیه اسرائیل مبدل شود.یادآور می‌شود نتانیاهو اخیراً گفته بود ایران 6 جبهه علیه اسرائیل گشوده که غزه و سوریه و لبنان و حمایت از گروه‌های ضد اسرائیلی از جمله آنهاست. به گفته وی ایران خلأ قدرت را در منطقه پرکرده و از طریق گروه‌های حامی پیش رفته است.

سیروس ناصری: هشدار رهبر انقلاب دغدغه همه کارشناسان است

اعتماد آورده است: عضو اسبق تیم مذاکرات هسته‌ای گفت: دغدغه سوء استفاده آمریکا از توافق دو مرحله‌ای که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد، یک دغدغه عمومی است.

سیروس ناصری در مصاحبه با خبر آن‌لاین گفت: صحبت‌های مقام معظم رهبری در یکی از مقاطع حساس مذاکرات هسته‌ای مطرح شد و به نظر بنده بیش از هر چیز راهگشا بود. مطالبی که ایشان فرمودند بسیار منطقی و در راستای مسیر حرکتی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود.

وی درباره نفی توافق دو مرحله‌ای از سوی رهبر انقلاب گفت: اساساً این دغدغه به طور عمومی وجود داشته و همچنان هم هست که پس از توافق کلی بحث در خصوص جزئیات قدری به مشکل بخورد و فضا برای سوء استفاده طرف مقابل باز باشد. چرا که اگر به خاطر داشته باشید در نوامبر سال گذشته توافقاتی میان طرفین در خصوص کلیات مسئله به وجود آمد و تعهداتی به صورت سلسله مراتبی از سوی هر دو طرف تعریف شد اما در ژانویه و وقتی مباحث جزئی مورد طرح قرار گرفت، هر جایی که محل تغییر بود از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها مورد سوء استفاده قرار گرفت. به این معنا که هر موردی که می‌شد از آن تفسیر متفاوتی ارائه داد از سوی غربی‌ها چنین رفتار شد. براین اساس من معتقدم در این مذاکرات تعیین جزئیات و مرتبط کردن هر یک از اقدامات ما با رفتارهای متقابل طرف مقابل بسیار حائز اهمیت است. چرا که به دلیل اینکه یک مرجع و داور بین‌المللی برای تعیین تکلیف این موافقتنامه وجود ندارد چاره‌ای نیست جز اینکه همه اقدامات را مقابل هم قرار دهیم. اگر ما کاری انجام می‌دهیم طرف مقابل هم باید عملی متناسب با آن انجام دهد. اگر طرف مقابل به بخشی از تعهداتش عمل نکرد ما هم باید رفتاری متقابل در دستور کار قرار دهیم. براین اساس فرمایشی که رهبری معظم مطرح کردند که توافق کلی را نمی‌پسندند و مایلند جزئیات و کلیات با هم مشخص شوند دغدغه عمومی و همچنین کارشناسان است.

آمریکا: از نفوذ ایران در یمن نگران هستیم

اعتماد نوشت: صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرد: آمریکا از گسترش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در یمن نگران است.صدای آمریکا گزارش داد: یک ماه پس از اعمال کنترل حوثی‌ها بر صنعا پایتخت یمن و برکناری رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر و بعد انحلال پارلمان، اوضاع این کشور جنوب شبه جزیره عربستان همچنان بحرانی است.

«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی دولت باراک اوباما از حمایت تهران از حوثی‌ها و گسترش نفوذ ایران در یمن گفت: حوثی‌ها روابط نگران‌کننده‌ای با ایران دارند. ما گزارش‌هایی دریافت کرده‌ایم که ایران انواع حمایت‌ها را از این گروه به عمل می‌آورد. اما مدرکی ندیده‌ایم که نشان دهد ایران بر فرماندهی و کنترل فعالیت‌های حوثی‌ها در صنعا دخالت دارد.با بالا گرفتن ناآرامی‌ها در یمن، دولت آمریکا کلیه کارکنان سفارتخانه خود در صنعا را فراخواند و حوثی‌ها با مصادره خودروهای سفارت در فرودگاه صنعا گفتند آنها را به سازمان ملل متحد تحویل خواهند داد.

آقای روحانی! پشت جبهه‌ای که می‌فرمائید همین مدیریت اقتصادی است

اعتماد آورده است: یک روزنامه اصلاح‌طلب با انتقاد از برخی بی‌تدبیری‌های مسئولان دولتی در قبال مسائل اقتصادی و بورس خطاب به روحانی نوشت؛ آقای روحانی پشت جبهه همین‌ جاست.

یادداشت آفتاب یزد به قلم بهمن آرمان اشاره‌ای است به سخنان اخیر روحانی که گفته بود خیانت پشت جبهه از هر خیانتی بدتر است.

این اقتصاددان با اشاره به موضوعاتی نظیر 6 برابر شدن ناگهانی قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی و بهره مالکانه 30 درصدی نسبت به صنایع معدنی نوشت: تمامی این فشارها بر صنعت و به ویژه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس وارد می‌شود و مسئولان با ناباوری از کنار آن می‌گذرند.

آفتاب یزد افزود: جناب آقای روحانی این کارها در دولت شما اتفاق می‌افتد (آن هم در حالی که قیمت فولاد، سنگ آهن، انرژی و مواد پتروشیمی در بازارهای بین‌المللی در حال افت هستند) که کاملا در تضاد با سیاست‌های اعلام شده شماست. در کجای جهان به یکباره قیمت مواد اولیه کارخانه‌ای را 6 برابر گران می‌کنند و قیمت انرژی صنایع انرژی‌بر را 88 درصد افزایش می‌دهند. در چه کشوری 30 درصد بهره مالکانه از معادن می‌گیرند؟ آیا اینها در تضاد با اقتصاد مقاومتی نیستند. آیا سکوت و انفعال در بورس را همچنان باید تحمل کرد؟ جناب آقای روحانی پشت جبهه همین‌جاست.

برخی وزرا را دوره‌ کرده‌اند و امتیازهای اقتصادی می‌گیرند

اعتماد نوشت: مدیرعامل و قائم‌مقام اسبق شرکت ملی نفت نسبت به احساس بدهکاری برخی وزرا از جمله وزیر نفت نسبت به برخی شرکت‌های خصوصی و حامیان انتخاباتی هشدار داد. محمد جواد عاصمی‌پور که از همکاران سابق زنگنه است نسبت به پیگیری غنیمت پیروزی در حوزه نفت هشدار می‌دهد.

عاصمی‌پور در مصاحبه با روزنامه آرمان و در پاسخ این سؤال که آیا فکر می‌کنید دور بودن 8 ساله زنگنه از نفت هم بر تصمیم‌های این روزهای این وزارتخانه تأثیرگذار بوده است؟ می‌گوید: به هرحال زمانی که ما از نفت بیرون رفته‌ایم عده‌ای ما را جذب کرده‌اند و حقوق دریافت کرده‌ایم. اگرچه آنها به اندازه کافی از ما استفاده هم کردند. وی می‌افزاید: امروز نباید خودمان را مدیون آنها بدانیم. دنبال غنیمت پیروزی نباشیم. عده‌ای دور برخی از وزرای دولت را گرفته‌اند و به دنبال جمع کردن غنائم پیروزی هستند و عملاً امتیازهایی را می‌گیرند و این مسئله را بنده به عینه شاهد هستم.

خبرنگار می‌پرسد منظورتان آقای زنگنه است؟ و عاصمی‌پور پاسخ می‌دهد: قطعاً آقای زنگنه متوجه خواهد شد اگر من این حرف را می‌زنم منظورم چیست. وزرا مدیون ملت هستند نه مدیون شخص خاصی، آنها نهایتاً دو سال حقوق پرداخت کرده‌اند. به هرحال وزرای الان ما نابغه هستند و طی دو سال هم از این نبوغ‌شان برای آنها خرج کرده‌اند. برای همین مدیون کسی نیستند. چرا بخش خصوصی باید فکر کند آدم‌هایی مثل ما فقط کوپن سیاسی دارند. نکته‌ای که هرکس می‌خواهد من را به کار بگیرد اول کار با آنها روشن می‌کنم همین مسئله است.عاصمی‌پور خاطرنشان کرد: آقای زنگنه، آقای نعمت‌زاده واقعاً یک نخبه هستند اما امروز آنها را به عنوان یک نخبه قبول ندارند. ظاهراً برخی از این دوستان هم خودشان باور به نخبه بودن ندارند که اگر باور داشتند نخبه‌ها را دورشان جمع می‌کردند.

خراسان: محکومیت 350 میلیارد تومانی دولت با شکایت برخی نهادها

روزنامه خراسان نوشت: بر اساس گزارش یک نهاد مسئول به تعدادی از مدیران ارشد اجرایی، مشخص است که طبق شکایات واصله از سوی برخی نهادها و دستگاه ها از تعدادی از دستگاه های دولتی که منجر به صدور حکم محکومیت قطعی دولت در محاکم قضایی شده است، این دستگاهها باید بابت در اختیار گرفتن املاک و زمین های نهادهای مذکور، مبلغی بیش از 350 میلیارد تومان خسارت پرداخت کنند که در صورت عدم پرداخت این مبلغ قابل توجه، حساب های این وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مسدود خواهد شد.

انتقاد از بی توجهی به خرید دوگانه سوز

خراسان آورده است: بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی، در حالی که مطابق بند ۷ تصویب نامه مورخ 7 شهریور سال 87 هیئت دولت، در شهرهایی که دارای جایگاه عرضه گاز می باشند، دستگاههای دولتی موظف به خرید خودروهای دوگانه سوز هستند اما بر اساس بررسی های صورت گرفته، نظارت دقیق و تاکید ویژه ای از سوی برخی دستگاهها در رابطه با این الزام قانونی وجود ندارد و برخی دیگر نیز با دریافت مجوزهای ویژه، خود را از این الزام، استثنا می کنند.

ایران: ادعای «وال‌ استریت ‌ژورنال»: ایران به نامه اوباما پاسخ داد

روزنامه ایران نوشت: جی سالومون، خبرنگار روزنامه امریکایی «وال ‌استریت ‌ژورنال»- که به داشتن روابط نزدیک با کاخ سفید مشهور است- در مطلبی در این روزنامه مدعی شده، ‌رهبر انقلاب اخیراً محرمانه به نامه اوباما پاسخ داده است. این روزنامه به نقل از دیپلمات ایرانی نوشته که پاسخ رهبر معظم انقلاب «محترمانه» بود اما تعهدی در بر نداشت. به گزارش تابناک، «وال‌ استریت‌ ژورنال» به نقل از یک دیپلمات ایرانی مدعی شده است، نامه رهبری پاسخی به نامه اوباما در اکتبر گذشته است که در آن احتمال همکاری ایران و امریکا در مبارزه با داعش در صورت ‌یک توافق هسته‌ای مورد اشاره قرار گرفته بود. با این حال، هیچ‌ مقام رسمی تاکنون این خبر را تأیید نکرده است.

سوء استفاده اسرائیل از اموال بلوکه شده ایران

ایران آورده است: یک روزنامه اسرائیلی در گزارشی مفصل، رقم پول‌های متعلق به دولت ایران در بانک مرکزی اسرائیل را فاش کرد. با وقوع انقلاب اسلامی، روابط ایران با اسرائیل بلافاصله قطع شد. «تل‌آویو» هم با سوء استفاده از این وضعیت از پرداخت طلب ایران بابت خرید نفت از تهران خودداری کرد.

به گزارش «عصر ایران»، روزنامه «هاآرتص» نوشت: «اسرائیل بدهی‌اش به ایران را در قالب حساب بانکی ویژه در بانک مرکزی اسرائیل سپرده‌گذاری می‌کند. تا سال 2013 در این حساب بانکی 256 میلیون دلار پول بود.»

گفتنی است ایران هم اکنون در دادگاه‌های بین‌المللی برای پس گرفتن پول‌های خود علیه اسرائیل شکایت کرده است و این رژیم نیز در این دادگاه‌ها محکوم شده است اما تل‌آویو به بهانه‌های مختلف از جمله تحریم‌ها، از پرداخت پول‌های ایران خودداری می‌کند.

مخالفت وزارت خارجه امریکا با اقدام ضد ایرانی دانشگاه «ماساچوست»

ایران نوشت: یک مقام وزارت خارجه امریکا گفت قوانین این کشور، شهروندان ایران را از آمدن به این کشور و تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی منع نمی‌کند.

به گزارش «ایسنا» به نقل از «بی‌بی‌سی» فارسی، در واکنش به اقدام دانشگاه ماساچوست مبنی بر نپذیرفتن دانشجویان ایرانی در برخی رشته‌های فنی و مهندسی به دلیل احتمال نقض تحریم‌ها، وزارت خارجه امریکا بیانیه‌ای منتشر و در آن اعلام کرده است: «هیچ تغییری در سیاست امریکا یا دستورالعملی تازه برای پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های کشور اتخاذ نشده و همچنان وزارت خارجه امریکا متعهد است که سفر متقاضیان واجد شرایط را تسهیل کند.»

۷۲ درصد ایرانیان موافق توافق هسته‌ای هستند

ایران آورده است: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «راهپیمایی مردم در ۲۲ بهمن امسال آب پاکی را روی دست دشمنان‌مان ریخت.» به گزارش ایلنا، محمدحسین صفارهرندی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما افزود: «در کشور ما نظرسنجی‌هایی که در هفته‌های گذشته از مردم شده است، نشان داده که ۷۲ درصد مردم موافق با توافق و رفع تحریم‌ها هستند اما موافق برچیده شدن فناوری هسته‌ای نیستند.» وی ادامه داد: «بر اساس این نظرسنجی، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم با این نوع توافق مخالف هستند زیرا معتقدند نباید برای رفع تحریم‌ها چنین بهای سنگینی پرداخت کرد.»

لغو جلسه محمد یزدی، مصباح یزدی و موحدی کرمانی

ایران نوشت: نایب رئیس اول جامعه مدرسین حوزه علمیه قم لغو جلسه سه‌جانبه آیات محمد یزدی، مصباح یزدی و موحدی کرمانی را تأیید کرد.

آیت‌الله مرتضی مقتدایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جلسه سه‌جانبه‌ای که قرار بود بین آیات محمد یزدی، مصباح یزدی و موحدی کرمانی برگزار شود، اظهار کرد: برگزاری این جلسه منتفی شده است و لغو این جلسه دلیل خاصی ندارد.

آرمان: لغو مصوبه دولت قبل

روزنامه آرمان نوشت: شنیده شد که با شکایت دیوان محاسبات و صدور حکم قضایی، یک مصوبه مربوط به دولت دهم ابطال شد. خراسان نوشت؛ درحالی که بر اساس ابلاغیه بهمن ماه سال 90 محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق کشورمان مقرر شده بود تعدادی از ساختمان‌ها و زمین‌های دراختیار دولت جهت پرداخت دیون تعدادی از وزارتخانه‌ها به فروش برسد، این ابلاغیه با شکایت دیوان محاسبات کشور به دستگاه قضایی، به علت مغایرت با ماده 115 قانون مدیریت خدمات کشوری خلاف قانون تشخیص داده شده و از زمان ابلاغ حکم ابطال، لغو می‌شود.

تجمع کارگران پدیده مقابل شهر پدیده

آرمان آورده است: شنیده شد که صبح دیروز۱۰۰ نفر از کارگران پدیده به‌دلیل دریافت نکردن حقوق خود در مقابل شهر رؤیایی پدیده شاندیز تجمع کردند. 100 نفر از کارگران پدیده در مقابل شهر رویایی پدیده شاندیز به علت دریافت نکردن حقوق خود تجمع کردند. این کارگران از مهرماه امسال تاکنون حقوقی دریافت نکرده‌اند و مراتب اعتراض خود را در چند روز گذشته اعلام کرده بودند. یکی از این کارگران اظهار کرد: مدیران پدیده شاندیز قول پرداخت حقوق در روز شنبه 25 بهمن‌ماه را به ما داده بودند و این درحالی است که امروز هیچ‌کدام از مدیران در شهر رویایی پدیده حضور ندارند و پهلوان مقدم، مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز نیز دقایقی پیش بدون توجه به تجمع، مکان را ترک کرده است.

جابه‌جایی 16 زندانی در سال 93

آرمان نوشت: شنیده شد که مشاور وزیر و سرپرست اداره کل ارتباط با قوه قضاییه وزارت دادگستری گفت: در سال 93، 116 زندانی بین ایران و دیگر کشورها جابه‌جا شدند. فرارو نوشت؛ شاهرخ هدایتی ادامه داد: از این تعداد، 91 نفر ایرانیان منتقل شده از سایر کشورها به کشورمان و 25 نفر اتباع خارجی منتقل شده از ایران به کشورشان بوده‌اند. وی خاطرنشان کرد: از 91 نفر زندانی ایرانی منتقل شده به کشورمان، 10 نفر از چین، 54 نفر از آذربایجان، 15 نفر از تایلند، یک نفر از ترکیه، یک نفر از اوکراین، 3 نفر از سوریه و 7 نفر از ارمنستان بوده‌اند. از 25 اتباع خارجی منتقل شده از ایران به کشورهای دیگر 2 نفر به کشور آذربایجان، 19 نفر به افغانستان، 2 نفر به ترکمنستان، یک نفر به ترکیه و یک نفر به بلغارستان بوده است.

تکذیب ممانعت تحصیل دانشجویان ایرانی در ماساچوست

آرمان آورده است: شنیده شد که در پی درج اخباری مبنی بر ممانعت از تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه ماساچوست، وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد که برنامه خاصی در این زمینه ندارد. یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: قوانین ایالات متحده، شهروندان ایران را از آمدن به این کشور و تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی منع نمی‌کند.

انتخاب نوشت؛ بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اقدام دانشگاه ماساچوست مبنی بر نپذیرفتن دانشجویان ایرانی در برخی رشته‌های فنی و مهندسی منتشر شده است. بنا به این بیانیه، «هیچ تغییری در سیاست آمریکا یا دستورالعملی تازه» برای پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ایالات متحده اتخاذ نشده و همچنان «وزارت خارجه آمریکا متعهد است که سفر متقاضیان واجد شرایط را تسهیل کند». پیش‌تر دانشگاه ماساچوست در شهر امهرست گفته بود که از این به بعد دانشجویان ایرانی را در مقطع فوق‌لیسانس رشته‌های مهندسی مکانیک، کامپیوتر، شیمی و علوم طبیعی نمی‌پذیرد.

گاف یک وزیر در تفویض اختیارات

آرمان نوشت: شنیده شد که خراسان نوشت؛ بر اساس گزارش یک نهاد مسئول، درحالی که یکی از وزرا در نامه‌ای به مسئولان ارشد اجرایی اعلام کرده است که بنا دارد بیش از 10 موضوع و مجوز دراختیار خود را تحت برنامه تفویض اختیارات، به مسئولان استانی واگذار کند، مشخص شده است که پیشنهاد این مسئول از جهات مختلف دارای اشکال است چراکه علاوه بر اینکه تعدادی از عناوین ذکر شده ارتباطی با اصل تفویض اختیار ندارد، برخی دیگر از این موارد نه‌تنها جزو اختیارات وزیر مربوطه نیست بلکه حتی تفویض آن در صلاحیت هیات دولت هم نخواهد بود.

دست رد یک اقتصادی به سینه کفاشیان

آرمان آورده است: شنیده شد که درحالی محمود اسلامیان به عنوان سرپرست نایب‌رئیسی فدراسیون فوتبال منصوب شد که مهدی کرباسیان این سمت را نپذیرفت. شفقنا نوشت؛ مهدی کرباسیان مانند اقتصاد چهره شناخته‌شده‌ای در ورزش است. او که سال‌ها ریاست فدراسیون بدمینتون، خزانه‌داری و عضویت درهیات اجرایی کمیته ملی المپیک را برعهده داشت، هم‌اکنون در خارج از ورزش و به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند. کفاشیان که آشنایی کاملی با کرباسیان دارد و سال‌ها در کمیته ملی المپیک با او از نزدیک کار کرده است، گزینه اولش برای نایب‌رئیسی اول فدراسیون فوتبال کسی جز معاون وزیر و رئیس هیات‌عامل ایمیدرو نبود. پس از کناررفتن سیدهادی آیت‌اللهی از سمت نایب‌رئیسی فدراسیون، کفاشیان گزینه‌هایی را برای این سمت مدنظر داشت و ابتدا این پیشنهاد را به مهدی کرباسیان داد اما پاسخ او به رئیس فدراسیون فوتبال منفی بود.

آشنا تکذیب کرد

آرمان نوشت: شنیده شد که اخیرا تعدادی از جریان‌های سیاسی منتقد دولت خبر از امتناع برخی مراجع و علما از دیدار با نمایندگان دولت و انتقاد برخی از آنها از سیاست‌های فرهنگی دولت و به‌خصوص عملکرد وزارت ارشاد دادند. اما آشنا این خبر را از اساس تکذیب کرد.

به گفته او برنامه سفر طبق آنچه پیش‌بینی شده بود انجام شد. «حسام‌الدین آشنا» ضمن تکذیب این اخبار عنوان کرد که در دیدارهای صورت گرفته با علمای قم‌، هیچ انتقادی به وزارت ارشاد مطرح نشد. وی در ادامه دلیل سفر خود به قم را نزدیکی سفر رئیس‌جمهور روحانی به این استان دانست و افزود: این سفر‌، یک سفر معمولی و در راستای سفرهای قبلی بود. آشنا همچنین با بیان اینکه در زمان کوتاه حضور خود در قم دیداری با آیت‌ا... حسینی‌بوشهری‌، آیت‌ا... علوی‌گرگانی‌، آیت‌ا... نوری‌همدانی‌، آیت‌ا... جوادی‌آملی‌، حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی، منتخبانی از مجمع نمایندگان طلاب‌، 25 نفر از نخبگان حوزوی و استاندار قم دیدار داشته‌، اظهار کرد: «جز این دیدارها‌، دیدار دیگری در برنامه تنظیم نشده بود. بهتر است از حاشیه‌پردازی برای سفرهای معمولی بپرهیزیم».

درخواست اعمال ماده 18 نکردیم

آرمان آورده است: شنیده شد که وکیل محمدرضا رحیمی گفت: درخواست اعمال ماده 18 نوعی درخواست رسیدگی مجدد است که باید به موافقت مستقیم رئیس قوه قضاییه برسد که موکل من این درخواست را نداشته است. پارسینه نوشت؛ محمدرضا نادری افزود: البته ما درخواست اعاده دادرسی داشتیم٬ اما اعمال ماده 18 هیچ گاه در مورد پرونده آقای رحیمی مطرح نشده است. وکیل محمدرضا رحیمی گفت: درخواست اعمال ماده 18 نوعی درخواست رسیدگی مجدد است که باید به موافقت مستقیم رئیس قوه قضاییه برسد که موکل من این درخواست را نداشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها