رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت یازدهم جهت گیری درستی در زمینه اقتصادی داشته است.
کد خبر: ۷۶۴۵۹۲
دولت جهت گیری درستی در زمینه اقتصادی داشته است

علی لاریجانی امروز چهارشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان همدان افزود: در این وضعیت آشفته اقتصادی، تورم و جهش های تورمی که ایجاد شده است، دولت توانسته ساماندهی مناسبی داشته باشد.

وی اظهارداشت: بر این اساس، مجلس با حمایت از لوایحی که به مجلس آمده است، دولت را همراهی می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در این راستا لایحه خروج از رکورد در مجلس تصویب شد و کلیات این لایجه به شورای نگهبان ارسال شده است که در صورت تصویب آن، ابلاغ خواهد شد.

توسعه و رونق تولید، محور اصلی برنامه ششم باشد

رییس قوه مقننه افزود: توسعه و رونق تولید و توجه به صادرات باید محور اصلی برنامه ششم قرار گیرد و بقیه امور کشور باید متناسب با آن چینش شود.

لاریجانی گفت: کارآفرینی باید در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد و مدیران و مسوولان با فرض های پیشنهادی همچون توسعه و رونق تولید و توجه به صادرات در تدوین برنامه کمک کنند.

وی افزود: اکنون کشور در شرایط عادی نیست و از نظر بین المللی و منطقه ای نیز وضعیت خاص و متفاوتی دارد و در این موقعیت باید همه تصمیم ها از جمله رفتارهای سیاسی و فرهنگی با نگرش اقتصادی باشد.

لاریجانی گفت: در زمینه سیاسی نیز گرایش های کشور باید به چالش های غیر ضروری دچار نشود و به فرموده رهبر معظم انفلاب در این موقعیت نباید حاشیه سازی کنیم.

رییس خانه ملت افزود: در زمینه رشد اقتصادی پیشرفت های خوبی در کشور انجام شده است و ظرفیت های بالفعلی را ایجاد و به سایر بخش ها نیز کمک کرده است.

وی گفت: باید یک چارچوب از نظر رفتار اقتصادی تعریف شود و در این زمینه علاج کار سیاست، اقتصاد مقاومتی است.

لاریجانی افزود: چند مساله مهم در موضوع اقتصاد مقاومتی نهفته است و دولت بررسی های خوبی در این زمینه انجام داده و در مجلس نیز قوانینی مطرح شده است اما این اقدامات باید در مقام عمل رخ داده شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازوی کشور در بخش خصوصی است اما رفتارهای گذشته در مورد بخش خصوصی موفق نبوده است، گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از مردمی شدن و کمک بخش خصوصی حمایت شود و از جهات مختلف سرمایه های خصوصی را افزایش داد.

رییس قوه مقننه افزود: در این زمینه سرمایه در گردش یک امر جدی است اما بانک ها در این زمینه مشکل دارند و سرمایه بانک ها را باید افزایش داد تا سرمایه در گردش را تامین کنند.

وی با بیان اینکه اختصاص نیافتن 30 درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به بخش تولید مشکلاتی در کشور ایجاد کرد، افزود: این امر ناشی از اجرا نشدن درست قانون است.

لاریجانی در ادامه بر فعال شدن بخش معدن تاکید کرد و گفت: تصمیم جدی برای فعال شدن بخش معدن در دستور کار است چرا که این امر موج اشتغالزایی خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در زمینه مشوق های صادراتی نیز گفت: این امر موجب می شود که صادرکنندگان تشویق به ادامه کار شوند.

لاریجانی در مورد پرداخت یارانه ها نیز گفت: در زمینه یارانه ها تلاش شده منطق واقعی با توجه به شرایط و تلاطم در زندگی مردم و شرایط کشور در نظر گرفته شود.

طرح های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شود

لاریجانی با بیان اینکه در سطح کشور اکنون طرح های عمرانی زیادی وجود دارد که با این کمبود منابع پایان طرح ها 40 سال طول می کشد، افزود: این طرح ها باید برای تکمیل به بخش خصوصی واگذار شود که در بودجه سال گذشته این برنامه عملیاتی نشد و امسال به دولت اختیار داده شده است که این طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی اظهار داشت: نقدینگی کشور اکنون 680 هزار میلیارد تومان است که باید به سمت تولید سوق داده شود.

لاریجانی با بیان اینکه اگر بخش های تخصصی در مجلس بیشتر شود بسیار مفید خواهد بود، افزود: در حال حاضر ما دچار انباشت قانونی شدیم و باید از نگارش پیشنهادهای قانونی مفصل در زمینه های مختلف خودداری شود.

رییس قوه مقننه گفت: مجلس یک سال و نیم بیشتر وقت ندارد و نمی توان قوانین را تغییر داد چرا که قوانین باید ثبات داشته باشند مگر در صورت اضطرار و ضرورت باید قوانین را تغییر داد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ثبات در قوانین برای فعالان اقتصادی نیز موثر است و استراتژیک مجلس این است که قوانین را زیاد تغییر ندهد و از فرصت قانونی برنامه باید نهایت استفاده انجام شود.

وی گفت: بخش خصوصی باید ارتباط خود را با مرکز پژوهش های مجلس نزدیک تر کند و باید زمینه ای فراهم شود تا نمایندگانی از بخش خصوص و اتاق بازرگانی در صحن علنی مجلس حضور داشته باشند و نظر بدهند تا در بهبود فضای کسب و کار موثر باشند.

لاریجانی با تقدیر از استاندار همدان که در زمینه فعالان اقتصادی برنامه های ارزنده ای داشتند گفت: روشی که برای مشکلات بنگاه های اقتصادی در استان همدان دنبال می شود از نظر ظرفیت قانونی کار درست و پسندیده ای است.(ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها