jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۶۳۷۱۰   ۰۶ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۴:۴۱

معاون وزیر نیرو در امرو آب و آبفا:

باروری ابرها در ۶ استان انجام شد

۱

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه ۱۲ استان در کشور در برنامه باروری ابرها قرار دارند و تاکنون برای ۶ استان این اقدام انجام شده است، گفت: امسال وضعیت نامناسب بارش‌ها باعث شده است حجم آب پشت سدهای کشور کاهش یابد و ورودی آب به ۱۴ درصد کاهش یابد.

باروری ابرها در ۶ استان انجام شد

رحیم میدانی در جمع خبرنگاران گفت: برای امسال 10 میلیارد تومان اعتبار برای باروری ابرها درخواست کردیم و تاکنون نیز برای 6 استان آذربایجان شرقی، کرمان، یزد، اصفهان، فارس، چهارمحال بختیاری 9 پرواز عملیات باروری ابرها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه 12 استان در کشور در برنامه باروری ابرها قرار دارند، افزود:‌ علاوه بر این 6 استان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، البرز، گیلان و مازندران هم در برنامه باروری ابرها قرار دارند.

میدانی با اشاره به اینکه باروری ابرها برای گیلان و مازندران از اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود، گفت: اثر باروری ابرها 10 تا 15 درصد است اما طبق گزارشی که به دست ما رسیده برای آن 6 استانی که باروری ابر انجام شده مؤثر بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود: برای تهران هنوز باروری ابر انجام نشده است چرا که ابرها باید مستعد باروری باشند و حداقل 5 کیلومتر ضخامت داشته باشند پس تا الان به دلیل اینکه جبهه مستعدی وارد تهران نشده است، این کار انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه در اوایل سال آبی (مهرماه) پیش‌بینی می‌شد سال آبی متفاوتی داشته باشیم، افزود: اما به مرور زمان دیدیم که بارندگی‌ها نسبت به دراز مدت 19 درصد کاهش دارد.

میدانی با بیان اینکه در بعضی از حوضه‌های آبریز ما وضعیت خوبی داریم مثل خزر 34 نسبت مثبت است، گفت: حوضه آبی خلیج فارس (از کرمانشاه شروع و تا سیستان و بلوچستان ختم می‌شود) و حوضه عمان 42 درصد میزان بارش‌ها منفی بوده است.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، فلات مرکزی هم 28 درصد بارش‌ها منفی بوده است.

وی با اشاره به اینکه پوشش برفی امسال از لحاظ وسعت 77 درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد، افزود: برخی از استان‌ها مثل خوزستان بارش‌ها نسبت به دراز مدت 51 درصد کاهش دارد و در برخی از استان‌ها مثل هرمزگان 68 درصد و کهگیلویه و بویراحمد 42 درصد کاهش نشان می‌دهد.

میدانی با اشاره ورودی آب سدها در 5 بهمن ماه 6.6 میلیارد مکعب بود، که این نشان می‌دهد 14 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: وضعیت مناسب بارش در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به پارسال باعث شده که تراز دریاچه ارومیه 3 سانتیمتر مثبت شود و این نشان می‌دهد که بارش‌ها اثر خود را داشته است.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، مساحت دریاچه ارومیه 2400 کیلومتر مربع و حجم آب دریاچه 2.5 میلیارد متر مکعب است.

میدانی در خصوص وضعیت سدهای استان تهران، گفت:‌ وضعیت آب پشت سدهای تأمین‌کننده آب استان تهران نسبت به سال گذشته بدتر شده استف به طوری که در حال حاضر ورودی آب به این 5 سد 200 میلیون متر مکعب است که حاکی از 16 درصد کاهش است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود حجم آب کنونی در پشت سدهای تهران 360 میلیون متر مکعب است در حالی که در سال گذشته 410 میلیون متر مکعب بوده است.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ضصضص
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
همه ش الكیه
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر