jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۶۱۸۴۶   ۳۰ دی ۱۳۹۳  |  ۲۲:۱۱

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگری خبر داد

تصویب افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگری

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگری با بیان اینکه نشست امروز شورای عالی کار با تصویب افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران همراه بود، گفت: مصوبه مذکور برای اجرایی شدن نیازمند تصویب در هیأت وزیران است.

تصویب افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگری

فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به جزئیات نشست امروز شورای عالی کار که ساعتی پیش به پایان رسید، اظهار داشت: کارفرمایان در خصوص کلیات وارد بحث شدند و توقعات از دولت و نیازهایشان را مطرح کردند.

وی افزود: متأسفانه جناح کارفرمایی هر ساله در نشست‌های پایان سال شورای عالی کار به فکر مطالبات خود می‌افتند در حالی که در طول سال امکان رایزنی در این خصوص را دارند.

توفیقی با اشاره به اینکه طرح موضوعاتی که به شورای عالی کار مرتبط نیست کاری از پیش نمی‌برد، گفت: شورای عالی کار برای حل مسائل اقتصاد کلان از جمله مطالبات عقب افتاده وجاهت قانونی ندارد.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگری با تأکید براینکه پرداختن به مسائل اقتصاد کلان در شورای عالی کار نوعی بیراهه رفتن است، گفت: در این نشست طبق قانون کار باید ماده 41 و تبصره دوم آن در خصوص سبد معیشتی کارگران بحث و تبادل‌نظر صورت پذیرد.

وی با اشاره به تنها مصوبه نشست امروز شورای عالی کار گفت: به پیشنهاد نماینده دولت حق مسکن از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان به رأی گذاشته و تصویب شد.

توفیقی با اشاره به اینکه از وزرای اقتصاد و صنعت برای حضور در نشست شورای عالی کار دعوت شد، گفت:‌ امیدواریم وزرا در این نشست شرکت کنند اما حضور وزرا به معنای حل مشکلات نبوده بلکه این موارد باید خارج از نشست‌های شورا و طی سال برگزار شود.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگری افزود: در این نشست مباحث پیشین و کلیات اقتصاد کلان طرح شد و تنها مصوبه آن افزایش 20 هزار تومانی مسکن بود که ظاهراً نمایندگان کارفرمایی موافق چنین افزایشی نبودند.

به گفته توفیقی، مصوبه مذکور برای اجرایی شدن نیازمند تصویب در هیأت وزیران است.

روز گذشته در نشست شورای مشورت سه جانبه ملی افزایش پایه سنوات از 500 به 1000 تومان، حق مسکن از 20 به 40 هزار تومان و بن کارگری از 80 به 160 هزار تومان پیشنهاد شد.

همچنین در این نشست پیشنهاد شده بود که میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران به ماههای پایانی سال موکول نشده و زودتر اعلام شود تا اثرات انتظارات تورمی آن به حداقل برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر