jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۵۷۴۰۱   ۱۸ دی ۱۳۹۳  |  ۱۲:۲۲

با اجرای طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم

سهم پرداختی مردم در خدمات بستری به 8 درصد رسید

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، پرداختی مردم از 37 به هشت درصد در خدمات بستری کاهش یافته است.

سهم پرداختی مردم در خدمات بستری به 8 درصد رسید

دکتر محمد حاجی آقاجانی به تشریح دستاوردهای طرح تحول سلامت پرداخت و افزود: در مدت اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، حدود سه میلیون و 50 هزار نفر بیمار در بیمارستان های وزارت بهداشت بستری و از این کاهش هزینه ها استفاده کرده اند.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: 73 درصد مردم از هزینه های خود بعد از اجرای طرح رضایت نسبی دارند که این برای ما سرمایه بزرگی است.

وی گفت: همچنین قبل از اجرای این طرح عموم بیماران حداقل یک بار برای خرید لوازم مصرفی به خارج از بیمارستان مراجعه می کردند که هزینه های هنگفتی داشت و گاهی پیدا کردن این لوازم نیز دشوار بود.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که در حال حاضر مراجعه بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه لوازم و تجهیزات پزشکی به 3.2 درصد رسیده است، افزود: امیدواریم این سه درصد نیز روزی به صفر برسد.

آقاجانی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، قیمت تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته، 42 درصد کاهش یافته است.

معاون درمان وزیر بهداشت یکی از دستاوردهای مهم طرح تحول بحث کنترل بازار دارو و تجهیزات پزشکی بیان کرد و گفت: به رغم وجود تورم، با اجرای طرح تحول نظام سلامت توانستیم کاهش قیمت تجهیزات پزشکی ضروری مثل لنزهای چشمی را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کنترل نرخ های حدود هفت هزار قلم از تجهیزات پزشکی را در بازار شاهد هستیم، افزود: این تجهیزات به طور متوسط 42 درصد در سال 93 در مقایسه با سال 92 کاهش قیمت داشته اند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در برنامه کشیک در 398 بیمارستان دانشگاهی کشور 752 نفر پزشک متخصص در 17 تخصص، شب ها و در ساعت مختلف و ایام تعطیل برای خدمت رسانی به مردم حضور دارند، گفت: یکی از برنامه های مهم دیگر در طرح تحول نظام سلامت، حمایت از ویزیت های سرپایی بود که در این راستا در 585 کلینیک ویژه، حدود 9 هزار و 500 پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص ارائه خدمت داده است.

وی افزود: در این برنامه نیز بیش از سه هزار ویزیت به صورت ماهانه در این کلینیک ها انجام می شود که مردم فقط سه هزار تومان بابت آن می پردازند.

آقاجانی همچنین با بیان اینکه در برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، در 293 شهر غیر برخوردار کشور436 پزشک مورد حمایت قرار گرفتند، گفت: طبق آمار 42 درصد از پزشکان اعلام کردند که بعد از پایان تعهد قانونی خود به دلیل اجرای این طرح در این مناطق می مانند.

وی افزود: بنابراین صرف اجرای قانون دیگر شرط بقای پزشکان در این مناطق نیست بلکه حمایت های دولت آنها را به ماندن در این مناطق ترغیب کرده است که این، سرمایه بزرگی برای مناطق محروم است.

معاون وزیر بهداشت تعداد زایمان طبیعی رایگان انجام شده در شش ماهه اول اجرای طرح تحول نظام سلامت را 241 هزار زایمان طبیعی بیان کرد و گفت: در قالب همین برنامه نیز 366 بلوک زایمانی در حال بازسازی و بهینه سازی هستند که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسند.

وی همچنین با اشاره به اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت 14 پایگاه آمبولانس هوایی در کشور راه اندازی شده است، افزود: در آمبولانس هوایی به طور متوسط هر پایگاه پنج ماموریت و 183 پرواز انجام داده و نزدیک به 330 مصدوم منتقل شده اند.

آقاجانی با اشاره به اینکه حدود 560 بیمارستان دولتی کشور بازسازی های هتلینگ را شروع کردند، افزود: پیشرفت این بیمارستان ها در قالب هتلینگ 67 درصد بوده است.

به گفته وی، تجهیزات مربوط به هتلینگ 11 قلم است که 1600 محموله از این تجهیزات را تحویل گرفته و به مناطق محروم ارسال کردیم.

آقاجانی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت بیش از هفت میلیون نفر که فاقد پوشش بیمه بودند، بیمه پایه شده و اکنون دفترچه بیمه دارند، افزود: یکی از مهمترین دستاوردهای این طرح سرمایه اجتماعی بود که از طریق این طرح به دست آوردیم و اقبالی که مردم از این طرح نشان داده و همچنین اقبال دولت، مجلس و نهادهای حاکمیتی در زمره دستاوردهای این طرح است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها