jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۵۵۵۰۷   ۱۳ دی ۱۳۹۳  |  ۱۷:۵۸

ابولا، آنفلوآنزا، سرطان پوست، سالمونلا، آمیب مغز خور و نورو ویروس، مخوف ترین بیماری های سال 2014 میلادی اعلام شدند.

شش بیماری مهلک و مخوف سال 2014 اعلام شد

ابولا، آنفلوآنزا، سرطان پوست، سالمونلا، آمیب مغز خور و نورو ویروس، مخوف ترین بیماری های سال 2014 میلادی محسوب می شوند.

ابولا

ویروس ابولا که از خفاش به انسان منتقل می شود، کشنده ترین ویروس دنیا نام گرفت. این ویروس که تا تاریخ 26 دسامبر سال 2014 میلادی، جان 7693 نفر را گرفت، از طریق یک پسر بچه دو ساله آلوده به بشر منتقل شد. اخبار مربوط به ابولا در صدر اخبار حوزه پزشکی تمام رسانه ها قرار داشت.

آنفلوآنزا

سال 2014 میلادی با خبر آنفلوآنزای خوکی آغاز شد. پس از آن آنفلوآنزای مرغی دامنگیر انسان ها شد و جان حدود 100 را در چین گرفت. آنفلوآنزای مرغی از انسان به انسان متقل نمی شود.

سرطان پوست

سرطان پوست بین سال های 1973 تا 2011 میلادی، رشد دوبرابری داشت و در حال حاضر شایع ترین سرطان در بین نوجوانان آمریکایی محسوب می شود. سالانه بیش از 63 هزار مورد سرطان پوست در آمریکا گزارش می شود که از این میان حدود 9 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. نور آفتاب و تخت های برنزه مهمترین دلایل ابتلا به این عارضه هستند.

نورو ویروس

نورو ویروس به نوعی از ویروس ها گفته می شود که یکی از مهمترین دلایل عفونت های روده و معده هستند.

گاهی به این ویروس استفراغ زمستانی هم گفته می شود. سال گذشته از بین سه هزار مسافر یک کشتی کروز، 626 نفر به این ویروس مبتلا بودند؛ به طوریکه مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، کشتی و مسافران را به منظور قرنطینه در اسکله نیوجرسی نگه داشتند.

این ویروس سمج با محلول های ضد عفونی و الکل نابود نمی شود و به مدت یک هفته تمام، روی دستگیره ها و صفحه کلید و وسایلی از این دست ماندگاری دارد و به راحتی از طریق تماس، عطسه و مواد غذایی آلوده منتقل می شود.

در آمریکا سالانه حدود 800 نفر جان خود را بر اثر نورو ویرس از دست می دهند و حدود 20 میلیون نفر به آن مبتلا می شود.

سالمونلا

سالمونلا یک عفونت روده ای است که معمولا از خزندگان و دوزیستان منتقل می شود. اسهال، تب و درد شکمی از مهمترین علایم این بیماری محسوب می شوند.

آمیب مغز خور

یک ارگانیسم تک سلولی است که معمولا در آب دریاچه ها وجود دارد و از طریق بینی وارد مغز و مرگ می شود. در سال 2014 این ارگانیسم باعث مرگ دختر بچه ای شد که در برکه آلوده به این آمیب شنا کرده بود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.