jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۵۰۵۲۷   ۲۶ آذر ۱۳۹۳  |  ۲۱:۵۱

آلن گراس، تبعه آمریکایی که 5 سال پیش در کوبا به اتهام جاسوسی و تلاش برای سرنگون کردن دولت این کشور به زندان افتاد، در یک توافق تبادل زندانی میان کوبا و واشنگتن آزاد شده و وارد خاک آمریکا شد. در همین راستا رهبران دو کشور به زودی بیانیه‌ای قرائت می‌کنند که تلاشی برای از سرگیری روابط خواهد بود.

پایان نیم قرن انجماد روابط کوبا و آمریکا

شبکه ای بی سی نیوز آمریکا گزارش داد که تا چندی دیگر باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا قرار است در کاخ سفید این توافق مهم در زمینه تبادل زندانی با کوبا را اعلام کند.

رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا نیز همزمان بیانیه‌ای را قرائت می‌کند. منابع دیپلماتیک می‌گویند یخ روابط میان کوبا و آمریکا باز شده و ظاهرا نیم قرن قطعی روابط میان دو کشور رو به پایان است.

براساس گزارش‌ها، این توافق به دنبال مذاکرات پشت پرده که بیش از یک سال است در عالی ترین سطوح دو دولت انجام می‌شد، به دست آمده است. آزادی آلن گراس طی امروز (چهارشنبه) که گفته شده وضعیت جسمانی مناسبی ندارد نشان دهنده نخستین گام برای عادی سازی روابط میان آمریکا و کوبا است.

آلن گراس، در سال 2011 توسط دادگاهی در کوبا به جاسوسی محکوم شده و مجازات 15 سال زندان برای وی تعیین شده است. علت متهم شدن آلن گراس به جاسوسی این بود که او تلاش می‌کرد تجهیزات مخابراتی جدید را در چارچوب فعالیت برای سازمان توسعه بین المللی آمریکا وارد کوبا کند.

دولت کوبا آلن گراس را متهم کرد به اینکه در چارچوب توطئه‌ای تحت رهبری آمریکا و با الهام از قیام‌های بهار عربی تلاش می‌کند دولت کوبا را سرنگون کند. اخیرا وکیل آلن گراس پس از آنکه به او سرزد در مصاحبه‌ای گفت که وی تقریبا همه دندان‌هایش را از دست داده، به سختی می‌تواند راه برود و یکی از چشمهایش نابینا شده است.

گزارش شده که آلن گراس طی مدت اخیر در اتاق کوچکی در یک بیمارستان نظامی و همراه با 2 زندانی سیاسی کوبایی دیگر به طور 24 ساعته تحت مراقبت بوده.

آلن گراس از دریافت کمک‌های پزشکی و دندانپزشکی و امتیاز هواخوری امتناع کرده و همچنین از ملاقات با نمایندگان مرکز حافظ منافع آمریکا در هاوانا و کمک‌های غذایی آن‌ها سرباز زده بود.

او در بیانیه‌ای اعلام کرده بود اگر تا پایان سال جاری میلادی آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد. براساس گزارش شبکه ای بی سی نیوز، آمریکا توافق کرده در ازای آزادی آلن گراس 3 کوبایی محکوم شده به جاسوسی در آمریکا را آزاد کند. این 3 کوبایی در محاکمه‌ای مناقشه‌برانگیز به علت جاسوسی علیه گروه‌های مخالف فیدل کاسترو در میامی و نه جاسوسی علیه دولت آمریکا محکوم شدند.

این 3 کوبایی در یک مرکز پزشکی فدرال متعلق به دفتر زندانیان آمریکا در کارولینای شمالی نگهداری می‌شدند. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها