jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۷۴۸۳۹۸   ۲۰ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۶:۲۰

جام جم نوا:‌ «خسوف» اثر محمدسعید شریفیان از جمله آثار شاخص در زمینه‌ی کارهای ارکسترال و سمفونیک در موسیقی مذهبی به‌شمار می‌رود که یک مکمل شنیداری خوب برای ایام سوگواری و بویژه عزاداری حسینی است.

جمع‌آوری ملودی‌های عاشورا در سمفونی «خسوف»

این اثر از سوی نشر موسیقی «نی داود» در قالب دو لوح فشرده عرضه شده است. طرح موسیقایی خسوف در سال 1375 از سوی محمدسعید شریفیان پی‌ریزی شد و پس از شش‌ماه تحقیق روی متون ادبی و جمع‌آوری ملودی‌های نوحه‌های عاشورا، با گزینش و استفاده‌ی نهایی از 9 زمینه از قدیمی‌ترین نوحه‌ها، بعد از دو سال در بهمن 1378 به پایان رسید.
موسیقی «خسوف» در قالب یک مقدمه و هفت قسمت مختلف نوشته شده است و حرکت کاروان به سوی مکه، طواف کعبه، حرکت کاروان به سوی کربلا، روز تاسوعا، شب عاشورا و در نهایت، شام غریبان را دربر می‌گیرد.
خسوف در اربعین سال 1382 توسط ارکستر سمفونیک تهران و با همراهی خوانندگان ارکستر کر ابوای رومانی به‌مدت پنج شب در تهران و در تالار وحدت با رهبری لوریس چکناوریان به صحنه رفت و سپس از سوی فیلارمونیک اولتانیای رومانی دعوت و اجراهای متعددی در این کشور داشت.
سعید شریفیان که این اثر را به نگارش درآورده است، سال ۱۳۳۳ در تهران متولد شد. او پس از اتمام تحصیلات متوسطه با عزیمت به انگلستان به تحصیل در رشته‌ی موسیقی پرداخت. او لیسانس و فوق لیسانس خود را در موسیقی در گرایش آهنگسازی از انستیتوی موسیقی کلچستر (دانشگاه انگلیس) دریافت کرد و در ادامه، درجه‌ی دکتری در فیزیک صوت و موسیقی الکتروآکوستیک را در دانشگاه پادوآی ایتالیا گرفت.
نمونه‌هایی از آثار شریفیان عبارتند از: پوئم سمفونی آرش کمانگیر، پوئم سمفونی روی اشعار سعدی (در کنفرانس سران سازمان ملل متحد در سال 1988) با اجرای ارکستر سمفونیک نیویورک و کر متروپولیتن، مجموعه الکتروآکوستیک کویر، مجموعه لیدر روی اشعار حافظ، سمفونی سرداران، سمفونی اروند، مجموعه آوازی روی اشعار میروسلاو هولوپ، سراب برای یک گروه کر خارجی، اثر سمفونیک طلوع و خورشید و چند اثر سمفونیک دیگر.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

انتخابات 1400 به لحاظ شرایط برگزاری متفاوت‌ترین انتخابات در 41 سال پس از انقلاب است و رسانه ملی بیش از هر زمان دیگری برای کمک به مردم در تعیین سرنوشت کشور احساس مسؤولیت می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر