jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۷۴۶۱۲۲   ۱۴ آذر ۱۳۹۳  |  ۲۱:۱۰

رییس کل بانک مرکزی هشدار داد:

سپرده گذاری در موسسات غیرمجاز ممنوع

رییس کل بانک مرکزی از سپرده گذاران خواست تحت تاثیر نرخ سود بالاتر موسسات مالی غیر مجاز قرار نگیرند و منابع و سرمایه های خود را در معرض خطر قرار ندهند.

سپرده گذاری در موسسات غیرمجاز ممنوع

ولی الله سیف موسسات غیرمجاز را مانع ایجاد انضباط در نظام بانکی خواند و بانک مرکزی را در برخورد با بی انضباطی در نظام بانکی و اینگونه موسسات مصصم دانست.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه و نیروی انتظامی در این باره همکاری خوبی با بانک مرکزی داشته اند از بانک ها نیز خواست از عرضه خدمات به موسسات غیرمجاز خودداری کنند.

رییس کل بانک مرکزی از سپرده گذاران هم خواست تحت تاثیر نرخ سود بالاتر این موسسات قرار نگیرند و منابع و سرمایه های خود را در معرض خطر قرار ندهند.

بانک مرکزی مصصم به صیانت از سپرده های مردم

رییس شورای پول و اعتبار در عین حال بانک مرکزی را در صیانت از سپرده های مردم در اینگونه موسسات مصمم توصیف کرد.

سیف بالا بودن میزان مطالبات معوق را زنگ خطر و یکی دیگر از چالش های نظام بانکی اعلام و افزود: باید نسبت به این موضوع احساس خطر کنیم و بپذیریم که مراجع قضایی بحق این حساسیت را مطرح می‌کردند.

تشکیل کمیته ساماندهی مطالبات معوق

وی گفت: با پیگیری‌هایی انجام شده ، از یک سو دادگاه تخصصی برای رسیدگی به موضوع مطالبات معوق ایجاد شده و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز کمیته‌ای متشکل از نمایندگان همه دستگاه های مربوط برای ساماندهی مطالبات معوق تشکیل داده است.

سیف همچنین با اشاره به کاهش نرخ تورم گفت: دولت به تجربیات گذشته بها داده و خوشبختانه نتایج و دستاوردهایی که در 15 ماهه گذشته حاصل شده ، نشان دهنده درستی برنامه های اجراء شده است.

موفقیت چشمگیر در کنترل تورم

رییس کل بانک مرکزی گفت: تورم متوسط سالیانه منتهی به پایان مهرماه سال جاری، 18.2 درصد بود که در مقایسه با عدد 40.4 مهرماه سال گذشته، نشان دهنده موفقیت چشمگیر در کنترل تورم است.

رییس شورای پول و اعتبار دستاوردهای حاصله را مرهون امید ایجاد شده در جامعه و استقرار نظم و انضباط در فعالیت‌های پولی و مالی دولت برشمرد و افزود: اقدامات و تلاش‌های مختلف دولت، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف مخصوصا وزارت امور خارجه در سطح بین‌المللی این امیدها را تقویت کرده است.

لزوم برقراری انضباط پولی و مالی

رییس کل بانک مرکزی نقش نظام بانکی در برقراری انضباط پولی و مالی را بسیار مهم دانست و گفت: یکی از دلایل رشد اقتصادی 4.6 درصدی سه ماهه اول سال 93 نسبت به سه ماهه اول سال گذشته همین جهت‌گیری‌های دقیق و برنامه ریزی شده در نظام بانکی است.

سیف با انتقاد از اظهارنظرهای غیرمنصفانه در خصوص عملکرد نظام بانکی، افزود: برغم نقش موثر نظام بانکی عموماً انتقادها متوجه این حوزه است و واقعیت این است که زحمتکش‌ترین کارمندان، پرسنل نظام بانکی هستند.

فضای اقتصادی کشور کاملا مثبت است

وی با بیان اینکه بانک، بنگاه اقتصادی است و باید طوری حرکت کند که ضمن تامین هزینه‌ها، از سود منصفانه ای نیز برخوردار شود، افزود باید به سمت بانکداری حرفه‌ای حرکت کنیم، بانک‌ها باید با هم هماهنگ شوند و این ضرورت اجتناب‌ناپذیر را دریابند.

سیف افزود: خوشبختانه فضای اقتصادی کشور کاملا مثبت است، به ضرس قاطع اعتقاد داریم اهدافی را که ترسیم کرده ایم می‌تواند محقق شود. در ابعاد اقتصادی با هماهنگی جدی ای که بین تیم اقتصادی دولت وجود دارد، اهداف ترسیم شده قطعاً عملی خواهد شد.

سال 95 تورم تک رقمی خواهد شد

رییس بانک مرکزی افزود: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تورم امسال به کمتر از17 درصد، سال آینده به حدود 14، 15 درصد و در سال 95 تورم تک رقمی خواهد شد .

وی رشد اقتصادی سال 93 را حدود 3 درصد پیش‌بینی کرد و درباره ایجاد ثبات در بازار ارز گفت: عوامل بنیادی در اقتصاد از تعادل و استحکام لازم برخوردار است و نوسانات گذشته را در آن دیگر نمی توان دید.

سیف افزود: خوشبختانه اقتصاد، ثبات لازم را دارد و مقدمات اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی در حال نهادینه شدن است.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه قرض‌الحسنه پدیده‌ای مبارک و متعلق به بانکداری اسلامی است، گفت: در مجلس معمولاً اولویت‌گذاری‌ می شود که نظام بانکی این منابع را در کجا سرمایه‌گذاری کند؛ لیکن این بحث وجود دارد که حجمی از مصارف که در تبصره قانون بودجه به عنوان قرض الحسنه نظام بانکی شکل می‌گیرد، باید متناسب با منابعی باشد که جمع آوری می‌شود بنابراین اگر بیشتر از آن منابع باشد نارضایتی‌هایی را ایجاد می‌کند که جنبه‌های مثبت قرض‌الحسنه بر اثر این نارضایتی‌ها تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.(واحدمرکزی خبر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها