تلنگری به خود و دیگران

وای بر کم فروش وای بر فحاش

حمله به هانیه توسلی و بهاره رهنما نشان می دهد که مدعیان آزادی بیان وعقیده تا چه اندازه در عمل به آن معتقد هستند.
کد خبر: ۷۴۱۴۳۸
فحاشی به 2 بازیگر؛ جو زدگان فضای مجازی کولاک می‌کنند!
هزینه زیادی ندارد. تنها یک پیامک که این روزها به کمک شبکه های ارتباطی اینترنتی، رایگان هم شده است. تنها به یک دستمایه نیاز داریم. دستمایه ای برای اینکه سریعا خودمان را وارد ماجرا کنیم تا از قافله عقب نمایم. قافله «موضع گیری» در مسائل اجتماعی. انگار تنها هدفمان این است که از دوستان مجازی خود عقب نمانیم. با این هدف شروع به تایپ مطلب می کنیم. یک روز به صفحه لیونل مسی حمله می کنیم روز دیگر درباره افراد بزرگ و تاثیرگذار تاریخ معاصرمان، همچون دکترشریعتی لطیفه می‌سازیم، روز دیگر به الهام چرخنده و امیر تتلو حمله کنیم. این روزها هم سه واقعه پشت سر هم نشان می دهد که مدعیان آزادی بیان و عقیده تا چه اندازه در عمل به آن معتقد هستند.

قبل از هر چیز باید یادآور شد که یکی از مهمترین انتقادات افراد در فیلتر کردن فضای مجازی این است که با این کار جلوی آزادی بیان و اندیشه گرفته خواهد شد. اما متاسفانه همین جماعت به محض آنکه نظر و عقیده ای خلاف آنچه «جو فضای مجازی» تعیین می کند تشخیص داده شود، فحاشی ها را شروع خواهد کرد. این تب البته با وجود تندی به سرعت به سردی می نشیند.
هفته گذشته بعد از فوت غم انگیز مرتضی پاشایی ابتدا متن یک پیامک در شبکه های مجازی منتشر شد که در آن گفته هایی را به آقای صانعی نسبت داده بودند. متنی که در آن گفته شده بود که صانعی انتقاد می کند از اینکه جوانان به جای توجه به مراسم ختم کسانی چون آیت الله مهدوی کنی برای تشییع جنازه پاشایی به طور عظیمی به میدان می آیند. تعداد زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این متن به انتقاد از او پرداختند در حالی که اساسا این یک دروغ بود که به صانعی نسبت داده شده بود. جالب تر اینکه در صفحه ای که به نام حسن روحانی در فیس بوک فعالیت می‌کند نیز این مطلب را منتشر کرد و بعد از آنکه صفحه شخصی صانعی آن را تکذیب کرد، از آن عذرخواهی کرد. مشخص است که هیچ کنترل حداقلی نیز بر این صفحات، حتی آنها که با نام شخصیت های بزرگ فعالیت می کنند وجود ندارد.

حمله به صفحه هانیه توسلی
پس از مرگ مرتضی پاشایی خواننده موسیقی پاپ کشورمان، موجی به راه افتاد که بسیاری با آن همراه شدند و درگذشت این جوان را تسلیت گفتند. در این میان هانیه توسلی با انتشار متنی درباره او نوشت: بعد از تقاضاها و توهین ها یک پست توضیحی گذاشتم (که متنش موجود است) و ضمن ابراز تاسف و همدردی، گفتم با مرتضا پاشایی و کارهای‌شان آشنا نبوده‌ام و بعد هم که گوش کرده‌ام، فهمیده‌ام موسیقی ایشان سلیقه‌ی من نبوده، و از طرف دیگر تسلیت عمومی گفتن را دوست ندارم. از همان‌جا بود که کامنت‌های اهانت‌آمیز شروع شد.
این بازیگر سینما با اشاره به ماجراهای مشابه مانند آنچه درباره مسی اتفاق افتاد توجه همه را به عمق یک فاجعه جلب کرد: بیش و پیش از آن‌که شخصن از این موج اهانت به‌راه‌افتاده ناراحت شوم، برای فرهنگ عمومی مردم هموطنم تاسف خوردم و البته برای مرتضا پاشایی مرحوم که این‌چنین طرفدارانی داشته. این موج‌های اهانت از منظر شخصی یک داستان گذراست اما اگر در مقیاس بزرگتر به آن نگاه کنیم متوجه عمق فاجعه خواهیم شد.
هانیه توسلی سپس خبر داد که صفحات شخصی را برای معرفی کتاب و فیلم باز کرده است که حالا «تبدیل به فضای جنگ شده است». لذا او صفحه شخصی اش را بست تا بیش از این فضا برای توهین و اهانت به خودش و آنطور که گفته «به مرتضی پاشایی» فراهم نشود.

ناراحتی عده از مقتل خوانی بهاره رهنما
پس از ماجرای صانعی و هانیه توسلی این بار بهاره رهنما بود که با هجوم «جو زدگان فضای مجازی» رو برو شد. او که به همراه تعدادی از بازیگران مقتل خوانی سید و سرور شهدا را برای چند روز در برج میلاد آغاز کرده بود، با واکنش منفی بخشی از همین جماعت در فضای مجازی روبه رو شد. در نهایت او نیز مجبور شد توضیحاتی ارائه کند.
رهنما خطاب به روشنفکرنماهایی که به اسم دموکراسی به عقاید مذهبی دیگران احترام نمی گذارند و آن را دستمایه ای برای فحاشی قرار می دهند؛ نوشت: «من که جز یک فن پیج صفحه ای در فیس بوک ندارم اما شنیدم تو فیس بوک حال خیلی ها خرابه سر مقتل خونی من از بی بی سی و نادر فتوره چی بگیر تا خیلی از روشنفکر نماهای دیگه جوابم فقط به این آدما اینه زیر پرچم حسین (ع) سینه زدن لیاقت میخواد افتخار میکنم که از بچگی این ارادت رو داشتم و دارم جالبه که حتی مصاحبه با تلویزیون رو بخاطر همین حواشی بعد برنامه حذف کردم و انجام ندادم اما نمیدونستم هنوزم ادمایی هستن که بخاطر اعتقاد مذهبی که خیلی شخصیه توهین میکنن و به اسم دموکراسی فحاشی میکنن و آنقدر وقاحت دارن که علمداری امام حسین ع رو تحجر بدونن بازم تاکید میکنم من افتخارمی کنم به خواندن مقتل حضرت رقیه در محرم سال هزار و سیصد و نود و سه شمسی و نذر کردم تا زنده ام برأی همه کودکان مظلوم در جنگ و به عنوان سفیر انجمن حمایت از حقوق کودکان مقتل حضرت رقیه رو برأی مردم بخوانم /یا حسین»
همانطور که مشخص است این عرصه ای نیست که دولت ها بتوانند در آن دخالت کنند. هیچ دولتی نمی تواند فضای مجازی و جوی که در آن راه می افتد را کنترل کند. نوک پیکان توجه را باید به سمت خودمان برگردانیم. لازم است پیش از آنکه درباره موضوعی اظهارنظر کنیم، اولا نسبت به صحت آن اطلاع کسب کنیم و ثانیا تنها به خاطر همراهی با جماعت ژست های روشنفکرانه نگیریم. اگر به آزادی بیان و عقیده اعتقاد داریم، باید آن را در عمل نشان دهیم به عقاید افرادی که با ما مخالفند احترام بگذاریم ، حتی اگر آنها را نمی پسندیم.
(مثلث آنلاین)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۲
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
این كه نوشته اید :تنها به یك دستمایه نیاز داریم. دستمایه ای برای اینكه سریعا خودمان را وارد ماجرا كنیم تا از قافله عقب نمایم. قافله «موضع گیری» در مسائل اجتماعی:
همه كه مثل شما یك تریبون در اختیار ندارند تا نظراتشان را مطرح كنند ، مجبورند از این وسایل استفاده كنند. چرا نظر دادن برای شما خوب است و برای دیگران بد؟ نكند فقط شما آدمید و حق نظر دادن در باره همه مسائل را دارید و دیگران آدم نیستند؟ اگر هم منظورتان فحاشی و اخبار كذب است كه سایت خود شما صدها مورد از این مسائل را دارد.

--------------------
این مطلب از سایت «مثلث آنلاین» نقل شده است. همانطور كه شما اشاره كردید؛ نظر دادن اشكالی ندارد؛ بلكه طرفداری و مخالفت های ناشی از هیجان زدگی و توهین ها و تخریب های بعد آن مشكل ساز می شود. تا حد امكان سعی كرده ایم از جاده ادب خارج نشویم. لطفا اگر مورد خلافی دیدید حتما تذكر دهید.
احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۴ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
آیا دیده ای طلبه ای ،طلبه ی دیگر را مورد انتقاد قرار دهد? بلكه همیشه ازبزرگواری هم صحبت می كنند ولی شما چی؟
هوادار مرتضی پاشایی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۵ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
هانیه توسلی به كلیه هواداران مرحوم پاشایی توهین كرد و حتی فرهنگ ملت بزرگ ایرانو زیر سئوال برد اونوقت شما به این میگید آزادی بیان ، در هیچ كجای دنیا وقتی هنرمندی از دنیا میره هنرمند دیگری به جای عرض تسلیت بر نمیگرده بگه از آثار ش خوشم نیومد
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
خانم توسلی بیراه نگفتم مرحوم پاشایی كجای هنر و موسیقی ما بودن كه بخواهیم خودمونو براش خفه كنیم
خدا رحمتش كنه
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
تیترتون خیلی اشكال داره - آخه اگر عده ای در شبكه های اجتماعی بی ادبی می كنند چرا شما آن را به مدعیان آزادی بیان نسبت می دهید - معنی تیترتان این است كه چون عده ای رعایت ادب را نمی كنند پس باید همه صداها حتی صداهای به حق را خفه كرد! به نظر می رسد كسی كه این تیتر را انتخاب كرده فردی بسیار متعصب باشد!!!
---------------
جو زدگان فضای مجازی یعنی كسانی كه توهین می كنند. اتفاقا آزادی بیان اگر در چارچوب اصول قانونی باشد خیلی هم خوب است!
غزاله
France
۱۵:۲۰ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
با اینی كه به كسی توهین كنیم مخالفم ولی به نظر شما ایا در ابتدا خانم توسلی به مردمی كه غم داشتند بی احترامی نكردند ؟ وقتی هنرمندان در همایش ها فریاد حمایت از هم دیگر رو سر می دهند ایا نباید این رو در بزرگ ترین اتفاق زندگی هر فرد كه مرگ اوست نشان دهند ایشان باید به احترام مردم تسلیت میگفتندو دیگر لزومی نداشت كه در مورد سلیقه شان صحبت میكردند هر چه باشد مردم عام هستندو هنرمندان خاص واین كنش خانم توسلی جوابش جز این نمی توانست باشد...
دختر ایران
France
۱۵:۵۷ - ۰۲ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
جو زده؟ به نظر شما این كلمه در خور عا شقانه هنره؟ اگه تشییع كس دیگری مثلا یكی از سیاسیون این اتفاق می افتاد باز هم مردم جو زده بود یا مردم در صحنه؟
---------------
منظور از جو زده كسانی است كه در فضای مجازی توهین می كنند نه طرفداران واقعی یك هنرمند.
بهزاد
United States
۰۷:۳۴ - ۰۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
سلام . مساله جوزدگی نیست . در مورد توسلی ، این خانم نیاز به مطرح كردن خودش داشت و برای همین هم ساز مخالف زد. داستانی هم از خودش ساخت كه به من گفته اند چرا تسلیت نمیگی. مگه تو آدم مطرحی هستی ؟ اصلا تسلیت تو چه ارزشی داشت وقتی روابط عمومی سیما ، معاون رئیس جمهور ( اقای شریعتمداری ) ، معاون وزیر ارشاد ، هنرمندان طراز اول مثل شجریان و شهرام ناظری و ... تسلیت میگن و در مراسم تشییع معاون ارشاد و در ختم برادر رئیس جمهور شركت می كنن و تشییع آن قدر باشكوه برگزار میشه ؟ این خانم سعی در مطرح كردن خودش داشت كه موفق هم شد.
خانم رهنما . مشكل اینه كه كسی كه مذهبی نیست نه در رفتار نه در پوشش ( عكس های خودگذاشته ایشان در فضای مجازی ) وقتی ادای حسینی بودن در می آورد مردم ما را كه به شدت از ظاهرسازی بدشون میاد به عكس العمل وادار می كنه . چرا كسی به سیدجواد هاشمی ، جعفر دهقان ، مهران رجبی ، مهدی فقیه ، رادمنش ( جانباز شیمیائی ) ، و ... صفت تظاهر نمی ده ؟ خانم رهنما هم متظاهرانه و ریاكارانه برای جیفه دنیا دست به مقتل خوانی زده اند كه مشمئز كننده است.
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۵ - ۰۵ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
من نمی دونم این مردم چه شونه ؟! از یه طرف مدام می نالند كه جامعه افسرده ست و همه اش غم وماتمه... و از طرفی انتظار دارند دیگران به خاطر یه خواننده كه برای خیلی از اقشار جامعه ناشناخته هم بوده زندگیشون رو چند روز تعطیل كنند و مدارای عزاداران!!! رو بكنند ! تكلیف این ملت با خودش مشخص نیست .گیری افتادیم تو این جامعه متناقض !
كاظم
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۵ - ۰۷ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
چند مدتی هست كه گروهی در فضای مجازی روشنفكرمابانه خودنمایی میكنند به اعتقادات افرادهجو میكنند،مقتل خوانی یه دختر مسلمون كه نذری داشته كه حالا این خانم یه هنرمند نام آشناس چه ایرادی دارد؟این افراد تشنه توجه هستن ،از یه عقده درونی رنج میبرند ،این كارها فقط برای مطرح شدن است،،نذرت مقبول سركار خانم رهنما التماس دعا
ز.س.م
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۷ - ۰۹ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
ما نفهمیدیم ازادی بیان اری ولی فقط برای انهایی كه خودمان می خواهیم.این همه توهین و جوك در رابطه با بقیه می گیم و میشنویم انگار نه انگار .حالا چی شده كه عالم زیرو رو شده واسه این توهین ها.
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۱ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
توسلی رو خیلی دوس داشتم اما بعد اون ماجرا باید بهشون بگم خانم توسلی طرفدارای شما بی شك از همینایی هستن كه میان تو پیجتون و به قول شماها جو زده هستن . خودم به شخصه دیگه ازتون متنفر شدم ...

نیازمندی ها