وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت تشدید سیستم های نظارتی در مرزها برای پیشگیری از ورود بیماری های واگیر تاکید کرد.
کد خبر: ۷۲۹۴۷۸
مراقب مرز باشید، بیماری های واگیردار نیایند

دکتر «سیدحسن هاشمی» که به منظور شرکت در شصت ویکمین اجلاس کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به تونس سفر کرده است، در جلسه ای که با حضور کشورهای گروه «جی 5» تشکیل شد، گفت: موضوع مشترک بیماری های واگیر در کشورهای عضو گروه «جی 5» و لزوم بکارگیری مقررات بهداشتی بین المللی 2005 در مبادی مرزی و خصوصا عبور از مرزهای زمینی، دارای اهمیت به سزایی بوده و نمی توان از آن غفلت کرد.

وی افزود: ظهور تهدیدات و شیوع بیماری هایی مانند آنفلوانزای همه گیر 2009، بیماری سل مقاوم به درمان، فلج اطفال، ابولا و کرونا ویروس، یادآور اهمیت بکار گیری مقررات بهداشتی بین المللی هستند.

هاشمی تصریح کرد: آمار در حال رشد سفرها و تجارت ها و همچنین مسافران غیر قانونی که از مرزهای ما عبور می کنند، کشورهای ما را آسیب پذیر کرده و باعث بروز تهدیداتی برای بهداشت جامعه خواهد شد.

وی گفت: ضرورت دارد تا اعضای گروه «جی 5» همکاری ها و ظرفیت های مرزی خود را افزایش داده و برای ارتقای این همکاری، از سیستم نظارتی مناسب تر همراه با عملیات یکپارچه هشداردهی، آمادگی و پاسخ دهی برای تهیه برنامه های احتمالی و برقراری خدمات پیشگیری در مرزها، بهره مند شوند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: گروه «جی 5» چارچوب بسیار خوبی برای تحقق این اهداف را فراهم می کند.

هاشمی افزود: همکاری های درون کشوری تنها مکانیزمی است که از طریق آن قادر خواهیم بود تهدیدات بهداشت عمومی و نگرانی های مشترک را کنترل و پیشگیری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مسوولیت ها را تقسیم کرده ایم و نیازمند آن هستیم که در منطقه خود به ورای بیماری های واگیر دار حرکت کنیم، تصریح کرد: باور دارم که با تلاش بی وقفه در متحدسازی وزارت های بهداشت کشورهای گروه «جی 5» چنین دستاوردی دور از انتظار نخواهد بود.

هاشمی خاطرنشان کرد: کشورهای عضو گروه «جی 5» باید قدم های موثرتری به جلو برداشته و فعالیت های عملی بیشتری را در سال های آتی در جهت امنیت بهداشت عمومی در مرزهای مشترک خود به انجام رسانیم.

وزیر بهداشت به وزرای بهداشت کشورهای گروه «جی 5» پیشنهاد داد، کارشناسان رسمی خود را از وزارتخانه های مرتبط بهداشت جهت همکاری در دبیرخانه گروه «جی 5» منصوب و به دبیرخانه معرفی کنند.

وی یادآور شد: این کارشناسان می توانند به صورت حضوری و یا مجازی، هر سه ماه یکبار در یکی از کشورهای عضو با یکدیگر ملاقات داشته و گزارش پیشرفت و دستور کار جلسات وزاری بهداشت گروه «جی 5» را در راستای اهداف مجمع جهانی سلامت و کمیته منطقه ای تهیه کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه گروه «جی 5» نمونه بارزی از همکاری های جنوب - جنوب است، یادآور شد: این گروه با همکاری کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، جمهوری اسلامی ایران و دفتر منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با هدف اجرایی کردن مقررات بهداشتی بین المللی مصوب سال 2005 (IHR 2005) تشکیل شده است.( ایرنا )

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
خیلی دوستون دارم اقای وزیر...

نیازمندی ها