نیروهای کرد در کوبانی پس از روزها مبارزه با داعش به یک نتیجه بدیع رسیده اند؛ نیروهای سیاه پوش داعش از زنان جنگجو تا حد مرگ می ترسند.
کد خبر: ۷۲۹۱۶۴
مصاحبه ای خواندنی با زنی که علیه داعش می جنگد

آنها از این نکته حداکثر استفاده را کرده اند تا جایی که گفته می شود تپه استراتژیک کوبانی را زنان کرد توانستند از داعش پس بگیرند.

یکی از این مبارزان، نسرین عبدی است. نیروی پیشمرگ که لبخندش با اسلحه ای که حمل می کند، همخوانی ندارد. او می گوید: به این خاطر سلاح به دست می گیرد که شاید لازم باشد روزی به خودش شلیک کند.

نسرین دانشجوی 20 ساله کرد از طبقه ای متوسط است که روزگاری خوش در کنار خانواده اش داشته ولی اکنون این گونه مردن را به اسیر شدن در دست غول های داعشی ترجیح می دهد.

در زادگاه او کوبانی ، شهری در مرز ترکیه و سوریه لحظات خوش بسیار نادر است مگر آن لحظه ای که او در کنار سایر مبارزان کرد تپه استراتژیک کوبانی را از دست داعشی ها گرفتند. آن زمان او با چهره ای خندان در کنار سایر همرزمان خود عکس گرفت.

آنها پرچم سیاه رنگ گناه آلود داعش را پاره کردند و به جایش پرچم خود را برافراشتند تا نقطه عطفی در نبرد مرگ و زندگی در این شهر محاصره شده را نشان دهند.

نسرین که دختر یک پزشک است به گروه زنان نظامی کوبانی پیوسته و می داند که هر روز می تواند برایش 'آخرین' باشد.

او گفت: همه می دانند اگر داعشی ها شما را بگیرند چه اتفاقی می افتد. برای یک زن، ابتدا تجاوز است و بعد سربریدن. همه اینها را در تصاویر ویدیویی گروگان های بریتانیایی و آمریکایی دیده ایم. با ما هم همانطور رفتار خواهند کرد. من می توانم کلاشنیکف حمل کنم ولی اگر با یک داعشی رو در رو شوم نمی دانم دقیقا چه خواهم کرد. شاید او را بکشم شاید هم خودم را.

نسرین عبدی راز این که همه نیروهای کرد مدافع کوبانی، زن هستند را ' ایجاد رعب و هراس در دل داعشی ها' عنوان کرد.

او گفت: برای داعشی ها کشتن به دست یک زن به معنای آن است که به بهشت نخواهند رفت. وقتی ما با آنها می جنگیم، خشن هستیم و به آنها می فهمانیم که می خواهیم به دست یک زن بمیرند.

در میانه نبرد داغ کوبانی، زنان کرد با صدای بلند سرود های جنگی می خوانند تا حضورشان را به دشمنان سیاه پوششان اعلام کنند.

نسرین گفت: این خیلی خیلی مهم است که زنان با داعش می جنگند. در فرهنگ آنها زنان برده هستند . آنها با زنان جوری رفتار می کنند که انگار هیچ ارزشی ندارند.

درمنطقه تحت اشغال داعش که پیشروی هایش در عراق و سوریه شگفتی دنیا را به همراه داشته، دختران و زنان همه حقوق خود را برای تحصیل و فعالیت های دیگر از دست می دهند و برخی از آنها حتی به عنوان برده فروخته می شوند.

نسرین گفت:زنان کرد به سختی مبارزه کرده اند تا به حقوق برابر برسند. داعش نمادی از نبرد ما برای آزادی است. حدود یک چهارم مبارزان کرد ارتش سوریه یعنی حدود هزار نفر، زن هستند. حداقل چند صد نفر از آنها در کوبانی می جنگند و می گویند از خواهر به یکدیگر نزدیکتر هستند.

هاتیس سویک، یکی از فعالان کرد گفت: همه زنانی که اکنون در ارتش هستند قبلا کار نظامی نمی کردند. برخی از آنها شاغل و یا دانشجو بودند و بعضی دیگر زنان خانه دار. زنان کوبانی برای آزادیشان می جنگند و مردان کرد به آنها افتخار می کنند.

پدر نسرین وقتی که او جوان تر بود درگذشت و مادر او به ترکیه رفته است ، هرچند که نگران سرنوشت دخترش است اما به او می بالد.

نسرین می گوید: نمی توانم خیال مادرم را راحت کنم. به هر حال وظیفه دارم بجنگم. من این جا بدنیا آمده ام. پدر و مادرم اهل همین جا بودند. اجدادم در کوبانی دفن شده اند. همه اینها انگیزه ما را بیشتر می کند. مرگ در راه آازادی از زندگی در جای دیگر بهتر است.

شب های کوبانی بی رحم است بویژه آن که هیچ تحرکی از چشمان داعشی ها پنهان نیست. نسرین هر شب احساس ترس می کند ولی می گوید عادت کرده که تا بن استخوان هایش در اثر حملات هوایی بلرزد.

او گفت موسیقی روحیه آنها را بازسازی می کند. نسرین افزود: به رغم آنکه مرگ اطرافمان را گرفته ولی عشق به زندگی همچنان وجود دارد و همین هم به ما برای دفاع از زادگاهمان قوت قلب می دهد.

نسرین در پاسخ به این سوال که اگر جنگ تمام شود دوست دارد چه کار کند، گفت: به دانشگاه برمی گردم و دکتر می شوم. البته من یک سال دومی بودم.

او می خواهد هرچه در اطرافش در صحنه نبرد می گذرد را به صورت مستند ثبت کند.

در پشت جبهه، زنانی که دختران و پسران در خط مقدم در حال جنگ هستند، آذوقه و خوراک سربازان را فراهم می کنند. در این شهر کوچک پول ارزش چندانی ندارد، ولی غذا را می توانید مجانی بگیرید.

با این حال درمان مجروحان و بیماران آسان نیست. پزشکان هشدار داده اند که آنتی بیوتیک و بانداژ و داروی بیهوشی فقط تا آخر همین هفته وجود دارد. شیرخشک بچه ها زودتر از این ها تمام شده است.

در میان مردم کوبانی یک جوک طرفدار زیادی دارد. می گویند ' وقتی که زنان در نبرد پیروز شدند مردان را وادار می کنند که همه جا را بشویند و تمیز کنند'.

مسئولان محلی می گویند مقاومت زنان، مردان مبارز را هم استوارتر کرده است.(ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۶
حجت
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۳ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
شیر زنان و غیور مردان كرد در هر كجای دنیا كه هستند به ایرانی بودن خود افتخار می كنند و در برابر ظالم امثال داعش خواهند ایستاد
ناشناش
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۵ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
درود بر زن، زن یعنی اساس هستی انشاالله خدا نگهدارتون باشه
من
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۷ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
درود بر زنان كرد و ننگ بر مردان عرب
ولی الله اسلامیه گرگان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
دكتر نسرین عبدی ای بانوی شجاع كه خون نیاكان ایران باستان در رگها یت در جریان است من ترا گرد آفرید ایرانی می نامم كه از بانوان
مبارز در ایران باستان بود كه كتاب حماسه ایران زمین فردوسی از او یاد كرد . از پروردگار تقاضا می كنم ترا و همرزمانت را سلامت
بدارد كه در پایاان د فع فتنه ترا به ایران دعوت كنم در شهر گرگان به امید پیروزی بانوان همر رزمت
بسیجی
Spain
۱۲:۲۶ - ۲۸ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
درود بر این شیر زنان حماسه آفرین دعای ما بدرقه راه شما می باشد به امید پیروزی حق بر باطل آگاه باشید كه پیروزی فقط در تحت لوای اسلام تحقق خواهد یافت به امید ظهور منجی عالم بشریت حضرت بقیه ا... اعظم.
ژنی كورد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۳۰ مهر ۱۳۹۳
۰
۰
درود بر زنان كرد و ننگ بر داعشیان پلید

نیازمندی ها