سوابق بیمه‌ای پراکنده، وقفه افتادن در واریز حق بیمه‌ها و ارائه فهرست آن از سوی کارفرمایان و داشتن غیبت‌های بیش از تعداد روزهای تعیین شده در قانون، از مهم‌ترین مشکلات بیمه‌شدگان شاغلی است که وقتی به امید استفاده از تسهیلات بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور راهی شعب تامین اجتماعی می‌شوند با هفت خوانی از تبصره و آیین‌نامه مواجه می‌شوند که بازنشستگی را برایشان دور از دسترس می‌کند.
کد خبر: ۷۲۷۶۷۸
افزایش روزهای غیبت در مشاغل سخت

حق فقط 10 روز غیبت در سال از همین سنگ‌های بزرگی بود که پیش پای متقاضیان استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای بازنشسته شدن افتاده بود که در این سال‌ها بسیاری از آنهایی را که به امید بازنشستگی راهی شعب تامین اجتماعی شده بودند، ناامید برگردانده بود تا این‌که دیروز مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با فارس، از اصلاح این بند از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور خبر داد.

به گفته سیدتقی نوربخش، بر اساس مصوبه ابلاغ شده با اصلاحاتی که در توالی مشاغل سخت و زیان‌آور انجام شده، غیبت در این مشاغل از 10 روز در یک سال به یک سال در طول 20 سال افزایش پیدا کرده است.

به این ترتیب متقاضیان استفاده از تسهیلات قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور در صورتی‌که در تمام سال‌های خدمت در مجموع به اندازه یک‌سال غیبت داشته باشند، شرایط بازنشستگی‌شان از حالت توالی خارج نمی‌شود و همچنان می‌توانند با 20 سال متوالی کار در مشاغل سخت و زیان‌آور، بازنشسته شوند.

معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی نیز در گفت‌وگو با جام‌جم درباره افزایش غیبت در مشاغل سخت و زیان‌آور از 10 روز به یک‌سال توضیح می‌دهد: هرچند بندرت پیش می‌آید که فرد بیمه شده‌ای که در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول به کار است در همه 20 سال سنوات خدمت به طور منظم هر سال 10 روز یا بیشتر غیبت غیرموجه داشته باشد، اما اگر بپذیریم که ممکن است چنین مواردی هم وجود داشته باشد، با اصلاحیه جدید گره از کار بسیاری از متقاضیان بازنشستگی براساس قانون مشاغل سخت و زیان‌آور باز شده است.

به گفته محمد حسین‌زدا، به این ترتیب تعداد روزهایی که یک بیمه شده شاغل در مشاغل سخت و زیان‌آور در طول 20 سال سنوات خدمت می‌تواند غیبت غیرموجه داشته باشد بدون این‌که شرایط وی از حالت توالی به تناوب تغییر کند از 200 روز براساس قانون قبلی به 365 روز (یکسال) افزایش پیدا کرده و این به نفع بیمه‌شدگان است.

سنگ بزرگ پیش پای متقاضیان بازنشستگی

قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌گوید هر یک سال فعالیت در کارهای سخت و زیان‌آور باید 1.5 سال محاسبه شود، اما براساس همین قانون افزایش 1.5 برابری سابقه کاری افراد فقط در صورتی اجرا می‌شود که آنها 20 سال متوالی در یک کار سخت و زیان‌آور، فعالیت داشته باشند. کار بسیاری از متقاضیان استفاده از تسهیلات قانون مشاغل سخت و زیان‌آور نیز از همین جا گره می‌خورد. بر اساس قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هر بیمه شده فقط 10 روز در طول سال حق غیبت غیرموجه دارد و در صورتی که این 10 روز حتی یک روز بیشتر شود، شرایط وی از متوالی به متناوب تغییر می‌کند یعنی به جای 20 سال متوالی باید با 25 سال متناوب بازنشسته شود.

این شرایط نهایت بی‌عدالتی در حق بیمه‌شدگانی بود که در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول به کار بودند و سنگ بزرگی پیش پای بسیاری از افرادی که در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول به کار بودند به طوری که حتی پس از رسیدن به سن بازنشستگی هم نتوانند از تسهیلات این قانون استفاده کنند.

این مشکل و نارضایتی بیمه‌شدگان شاغل از بابت اجحافی که برای استفاده از قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور در حق آنها روا می‌شد، موجب شد تا مسئولان سازمان تامین اجتماعی روی تجدید نظر درباره یکسری از بندهای قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، فکر کنند و این موضوع را در قالب لایحه‌ای برای بررسی و تصمیم‌گیری به کمیسیون اجتماعی ارائه دهند.

در لایحه‌ای که از سوی تامین اجتماعی به مجلس ارسال شده بود پیشنهاد شده بود شرایط غیبت‌های غیرموجه طوری به نفع بیمه‌شدگان تغییر پیدا کند تا شرایط بیمه‌شدگان به این سادگی‌ها از 20 سال متوالی به 25 سال متناوب تغییر نکند که گفته روز گذشته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، خبر خوشی بود برای شاغلانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول به کارند و به همین زودی یا در سال‌های آینده قراراست از تسهیلات بازنشستگی در این قانون بهره ببرند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها