jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۷۲۴۳۳۶   ۱۲ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۵۲

بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به چهارم مهرماه جاری را منتشر کرد که بر اساس آن، نرخ شش گروه کالایی افزایش و دو گروه کالایی کاهش یافت و سه گروه کالایی دیگر نیز ثابت ماند.

نرخ شش گروه مواد خوراکی افزایش یافت

بر همین اساس نرخ برنج، حبوب، میوه های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ و چای نسبت به هفته قبل از آن افزایش و قیمت تخم مرغ و سبزی های تازه کاهش یافته است.

همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ لبنیات، قندو شکر و روغن نباتی در هفته منتهی به 4 مهر ماه 93 تغییری نکرد.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل 1.0 درصد کاهش یافت و شانه ای 86 هزار الی 110 هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب معادل 1.8 درصد و 1.1 درصد افزایش داشت. در گروه حبوب بهای نخود معادل 0.5 درصد و لوبیا چیتی 0.2 درصد کاهش داشت ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.1 درصد تا 3.3 درصد افزایش یافت.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری سیب قرمز و سیب زرد تخم لبنان و نارنگی عرضه نمی شد و انجیر و آلو عرضه کمی داشت، ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شد.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می کردند که در گروه میوه های تازه بهای سیب گلاب معادل 2.6 درصد، نارنگی 2.1 درصد، لیمو شیرین 11.1 درصد، انجیر 2.1 درصد، انار 16.5 درصد و انگور 3.5 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.5 درصد تا 16.5 درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی های تازه بهای گوجه فرنگی معادل 0.2 درصد، بادنجان 2.0 درصد و پیاز 4.9 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.6 درصد تا 4.9 درصد کاهش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند معادل 0.1 درصد، گوشت تازه گاو و گوساله 1.3 درصد و گوشت مرغ 1.5 درصد افزایش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته قیمت قند، شکر و انواع روغن نباتی ثابت بود و بهای چای خارجی معادل 0.1 درصد افزایش یافت.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر