jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۸۱۰۰   ۲۶ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۲:۳۰

محقق ایرانی دانشگاه سیدنی موفق به تولید ماده زیستی جدیدی شده که با تزریق به بیماران مبتلا به آسیب های غضروفی یا جراحات مرتبط با ستون فقرات این امکان را می دهد تا بدون قرار گرفتن در زیر تیغ جراحان و صرف هزینه های گزاف به راحتی درمان شوند.

محقق ایرانی جراحی پلاستیک را متحول می‌کند

نکته جالب توجه این است که این ماده در ابتدا برای کمک به بیمارانی در نظر گرفته شده بود که دچار شکستگی های شدید استخوانی می شوند؛ با این حال علی فتحی دانشجوی دوره دکتری مدرسه مهندسی شیمیایی و زیست مولکولی دانشگاه سیدنی ضمن بسط ابداع جدیدش، خود را به چهره خبرساز صنعت جراحی پلاستیک و زیبایی نیز تبدیل کرده است.

ماده ای که این محقق ایرانی ابداع کرده قابلیت آن را دارد که به عنوان جایگزینی برای فیلترهای از بین برنده چین و چروک های پوستی به کار گرفته شود. در عین حال استفاده از آن برای جلوگیری از شل شدن و افتادگی گونه ها یا لب ها از دیگر کارکردهای این فناوری جدید پزشکی است.

آنچه که این ماده جدید را در مقایسه با سایر مواد نه چندان مؤثر در بازار متمایز می کند کمک به پوست برای تولید بافت جدید و در نهایت از بین رفتن چین و چروک های پوستی است.

ماده تولید شده توسط فتحی در دمای اتاق به شکل مایع است اما در زمان تزریق به بدن به ساختاری ژل مانند تبدیل می شود.

یکی دیگر از کارکردهای مهم این ماده نوآورانه این است که پس از تزریق به نقطه ای خاص در بدن بیمار آسیب دیده از ناحیه غضروف، همچون داربستی برای رشد و تکمیل بافت غضروفی جدید عمل کرده و پس از پایان مأموریت به تدریج از بین می رود، بدون آنکه اثری از آن در بدن بیمار باقی بماند.

در حال حاضر از این فناوری نوین پزشکی برای درمان استخوان های آسیب دیده استفاده می شود اما به زودی بهره گیری از آن برای ایجاد تحول در جراحی پلاستیک و زیبایی نیز آغاز خواهد شد.

به گفته این محقق، از این ماده جدید حتی می توان برای پایدارسازی ایمپلنت های دندانی نیز استفاده کرد.

وی باور دارد که در آینده نزدیک بیماران آسیب دیده ستون فقرات نیز از مزایای این فناوری نوین بهره مند خواهند شد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.