jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۲۹۰۳   ۱۲ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۵:۱۶

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، مغز از قابلیت تمرین دادن برای ترجیح غذاهای سالم به غذاهای ناسالم پرکالری برخوردار است.

تمرین دادن مغز برای انتخاب غذاهای سالم

محققان دانشگاه «تافتز» بر این باورند که با تمرین دادن مغز، امکان تغییر اعتیاد به غذا وجود دارد؛ در این مطالعه، بخشی از مغز که مرتبط با پاداش و اعتیاد است، در 13 داوطلب مرد و زن دچار اضافه وزن و چاقی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج آن حاکی از افزایش تمایل به غذاهای کم‌کالری سالم است.

هشت نفر از این افراد در برنامه مخصوص کاهش وزن حضور داشتند؛ این برنامه بر تغییرات اولویت‌ های غذایی با تجویز یک رژیم سرشار از فیبر و پروتئین و کم کربوهیدارت متمرکز بود؛ با این رژیم غذایی فرد گرسنگی را حس نمی‌کرد.

تصاویر اسکن‌ «ام‌.آر‌.آی» در ابتدا و انتهای دوره شش ماهه، تغییراتی را در بخش پاداش مغز افرادی که در این برنامه مخصوص حضور داشتند، نشان می‌دهد.

زمانیکه تصویر غذاهای مختلف به داوطلبان نشان داده می‌شد، غذاهای سالم و کم کالری موجب افزایش واکنش مغزی می‌شدند که حاکی از افزایش پاداش و لذت از غذاهای سالم‌تر است؛ اما مرکز پاداش مغز در پاسخ به غذاهای ناسالم و پر کالری، با کاهش حساسیت مواجه می‌شد.

پروفسور «سوزان رابرتز» محقق تغذیه رفتاری و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد: زندگی را با علاقه به سیب‌زمینی سرخ کرده یا نفرت از ماکارونی سبوس‌دار آغاز نمی‌کنیم؛ این شرایط به مرور زمان و در پاسخ به نوع تغذیه روی می‌دهد.

بر این اساس، مغز از توانایی یادگیری علاقه به غذاهای سالم برخوردار است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو