jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۰۸۳۱۹   ۳۱ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۰

مردی که با جعل عناوین مختلف، همچون وکیل و خلبان، اقدام به کلاهبرداری از زنان و دختران در سایت‌های همسریابی می‌کرد، دستگیر شد.

اخاذی میلیونی خلبان قلابی از دختران

به گزارش پلیس آگاهی تهران بزرگ، در پی شکایت های مشابه تعدادی از زنان جوان در خصوص اینکه فردی حدودا 40 ساله از طریق سایت های همسریابی با آنها آشنا و خود را بنام وکیل ، خلبان و دیگر عناوین دولتی معرفی و نهایتا به بهانه سرمایه گذاری از آنها پول دریافت و متواری شده است، پرونده ای در دادسرای ناحیه 4 تهران بزرگ تشکیل و پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با حضور مالباختگان در پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، آنها در اظهارات خود عنوان کردند فردی به بهانه ازدواج و از طریق سایت های همسریابی با آنها آشنا و پس از جلب اعتماد ، به بهانه های مختلف سرمایه گذاری ازجمله "پیش خرید واحدهای مسکونی" اقدام به دریافت مبالغ میلیونی از آنها نموده و سپس متواری شده است .

اظهارات دو تن از مالباختگان

یکی از مالباختگان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : "مدتی پیش در یکی از سایت های همسریابی با مردی بنام "کسری" آشنا شدم ؛ او خودش را مهندس هوافضا و [ در ادامه ] خلبان معرفی کرد و با چرب زبانی توانست تا اعتمادم را جلب نماید و برای همین شماره تماس خود را به او داده تا با یکدیگر آشنا شویم . مدتی پس از آن ، کسری با من تماس گرفت و قرار ملاقات گذاشت ؛ بعد از اینکه چند بار همدیگر را دیدیم ، کسری برای خواستگاری به خانواده ام مراجعه کرد و آنها نیز باور کردند که او [ واقعا ] خلبان است و برای همین با ازدواجمان موافقت کردند . در آن زمان تصور می کردم که در کنار کسری خوشبخت خواهم شد غافل از اینکه او یک کلاهبردار بود . این مرد چند روز بعد از خواستگاری با من تماس گرفت و مدعی شد که از طرف محل کارش خانه هایی با قیمت ارزان در اختیارشان قرار داده اند که اگر بخواهم می توانم با پیش خرید یکی از آنها اقدام به سرمایه گذاری کنم . آنروز وسوسه شدم که یکی از واحدها را خریداری کنم و قرار شد در مرحله اول مبلغ 7 میلیون تومان پرداخت کنم تا کسری کارهای ادارای پیش خرید آپارتمان را انجام دهد اما بعد از پرداخت این مبلغ ، ناگهان کسری به طرز عجیبی ناپدید شد و دیگر پاسخگوی تماس های من نبود . وقتی راهی محل کارش شدم ، فهمدیم که کسی با مشخصات وی در آنجا کار نمی کند و آنزمان بود که فهمیدم فریب یک کلاهبردار را خورده ام .

یکی دیگر از شکات که به نسبت دیگر شکات پرونده مدت زمان آشنایی بیشتری با فردی به نام کسری داشت ، در اظهاراتش گفت : از ابتدای سال 1390 و از طریق سایت همسریابی با فردی آشنا شدم که ابتدا خود را وکیل و به اسم کسری سعادت معرفی و درخواست آشنایی و ازدواج با مرا نمود . من با خانواده ام در این مورد صحبت کرده و پدرم از ایشان ( کسری سعادت ) و آدرس هایی که داده بودند تحقیق کرده اما به جایی نرسیدند . بعد از حدودا دو ماه از آغاز آشنایی من و کسری ، وی خود را شاغل در یکی از ارگان های مهم دولتی معرفی و پس از آن به بهانه های مختلف شروع به گرفتن مبالغی از من کرد . ابتدا جهت سهولت در ازدواج ، پیشنهادات ایشان در خصوص نیاز پولی جهت رفتن به مأموریت ، آزاد کردن مدارک ، آزاد کردن حساب بانکی و ... را پذیرفته اما پس از گذشت مدتی ، کسری با تهدید شروع به اخاذی از بنده نمود و ... اما همیشه هدف خود را ازدواج می دانست و می گفت حتما باید با من ازدواج کند و حتی اگر خواستگار داشته باشم ، آن خواستگار را خواهد کشت و .... ؛ ایشان به طور کل 18 میلیون تومان از بنده اخاذی نمود و علاوه بر آن مشکلات فراوانی برای من و خانواده ام ایجاد کرد " .

شناسایی و دستگیری متهم

با توجه به شیوه و شگرد متهم پرونده در فریب دختران جوان و دریافت وجوه میلیونی در قالب کلاهبرداری و یا اخاذی ، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که این شخص می بایست یک مجرم حرفه ای در زمینه جعل عناوین و کلاهبرداری باشد ؛ لذا بانک اطلاعاتی مجرمین سابقه دار مورد بررسی قرار گرفت و تمامی شکات پرونده موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار به نام محمدرضا . ی ( متولد 1350 ) شدند.

سوابق و تعدد جرایم "محمدرضا . ی" نشان می داد که وی از سال 1370 ، یازده بار به اتهام ارتکاب جرایم مختلف جعل عناوین ، خیانت در امانت ، جعل مدارک شناسایی و هویتی ، سرقت ، کلاهبرداری ( چندین سابقه در سال های مختلف ) ، استفاده از اسناد مجعول ، غصب عناوین دولتی و فریب در ازدواج ، اخاذی و تحصیل مال نامشروع دستگیر و روانه زندان شده است .

با شناسایی متهم از سوی شکات پرونده مشخص شد که "محمدرضا . ی" ، با جعل عناوین مختلف بویژه معرفی خود تحت عنوان "خلبان" و با اسامی مختلف مجعول "کسری سعادت" ، "علیرضا علیپور" و "رضا سعیدی" ، ابتدا از طریق سایت های همسریابی طرح آشنایی با شکات نموده و علاوه بر سوء استفاده از اعتماد این افراد ، اقدام به دریافت مبالغ مختلف از آنها نمود ه است .

دستگیری متهم

در ادامه رسیدگی به پرونده و با انجام اقدامات گسترده پلیسی و در شرایطی که متهم هیچگونه محل و نشانی مشخصی از محل سکونت خود به جای نگذاشته بود ، سرانجام کارآگاهان موفق به شناسایی محل تردد وی در پارک الغدیر منطقه یافت آباد شده ، این محل را تحت مراقبت های پلیسی قرار داده و سرانجام موفق به دستگیری محمدرضا . ی شدند .

سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی ، رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : با توجه به سوابق متعدد متهم در زمینه ارتکاب جرایم مختلف کلاهبرداری ، اخاذی و فریب دختران ازدواج و ارتکاب دیگر جرایم ، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه پلیس آگاهی قرار گرفته است ؛ لذا از کلیه شکات احتمالی دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در سیدخندان – خیابان ابوذر غفاری – بالاتر از بیمارستان رسالت – جنب کلانتری 120 مراجعه نمایند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

امروز در تقویم، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. فرصتی مناسب برای یادآوری این نكته كه براساس آمارهای به دست‌آمده، در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از كل حریق‌ های شهر تهران را آتش‌ سوزی‌ های ساختمانی تشكیل می‌دهد كه سهم ساختمان‌ های بلندمرتبه قابل توجه است.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها