jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۰۶۷۵۵ ۲۷ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

خیلی قبل‌تر، حتی خیلی زودتر از آن روزها که محمد مایلی‌کهن با قراردادی به ارزش ده هزار تومان به باشگاه پرسپولیس بپیوندد و امروز عکس آن را منتشر کنند، پول همه چیز نبود؛ عشق بود به ورزش، به پپراهن و پرچم. همان‌ها که برایشان تعبیر پیشکسوت به کار می‌بریم و استاد خطابشان می‌کنیم، وقتی رنگ و روی بیماری با موهای سپیدشان درهم می‌آمیزد، رنگ مشقت یک عمر ورزش را در چهره آنها می‌بینیم و فقط می‌توانیم برایشان آرزوی سلامت کنیم.

موسپیدان ورزش ما حکایت عجیبی دارند، کسانی که در بحبوحه ورزش سنتی از جان برای موفقیت مایه می‌گذاشتند و به نسبت امروز به پولی هم نمی‌رسیدند؛ آن طور که برای ما می‌گویند ـ که راست هم می‌گویند ـ دوستی، عشق و علاقه حرف اول را در ورزش می‌زد و آنها نیز با همین عشق برای مملکت افتخارآفرینی می‌کردند، نه کسی میلیاردی پول می‌گرفت و نه کسی مدال نگرفته، طلبکار پاداش می‌شد.

به هر حال این شرایط امروز است و شاید اگر ستارگان پیشین ورزش ایران امروز به کارزار ورزش می‌آمدند، آنها نیز خواسته یا ناخواسته مادیات برایشان اهمیتی زیادی می‌یافت، اما در مملکتی که هنوز هم در آن احترام به بزرگ‌تر واجب بوده و سپید شدن مو نه معنای پیری؛ بلکه بیشتر معنای جاافتادگی را تداعی می‌کند، باید هم در ورزش آن که فرصتی برای جوانمردی است، پیشکسوت چیز دیگری باشد و به احترام آن از جا برخاست و فروتنی نشان داد.آنها که بزرگ‌تر ورزش ما هستند، وقتی به بستر بیماری می‌افتند،انگار کوهی از غم جایی آرمیده است.

این روزها که چهار نفر از پیشکسوتان کشتی و فوتبال در بستری بیماری هستند، مثل همه علاقه‌مندان ورزش و آنهایی که موی سپید هنوز هم برایشان ارزش محسوب می‌شود، آرزو می‌کنیم پهلوان عباس زندی (عضو اولین تیم اعزامی ایران به المپیک 1948 لندن) امامعلی حبیبی (قهرمان المپیک 1956 ملبورن)، غلامحسین مظلومی (ستاره پیشین تیم ملی فوتبال دهه 50) و جواد رفوگر (پیشکسوت کشتی) که در بستر بیماری به سر می‌برند، سلامت خود را بازیابند و خداوند به آنها طول عمر باعزت و همه بیماران را شفا دهد.

امید توفیقی / گروه ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر