jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۰۵۹۳۳   ۲۵ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۵

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با رسانه ای نشدن اسامی شرکتهای متخلف لبنی، اظهارداشت: شرکتهای معتبری هستند که محصولات متعددی تولید می‌کنند اما احتمال دارد در یکی از محصولات آنها تخلف شده باشد که اگر بخواهیم بیش از تخلف مربوطه با آنها برخورد کنیم، از نظر شرعی درست نیست.

چرا نام شرکت های متخلف لبنی فاش نشد ؟

دکتر رسول دیناروند در حاشیه همایش روسای بیمارستانی که صبح شنبه در مرکز همایشهای رازی برگزار شد، درباره تعیین تکلیف قیمت دارو در نیمه دوم سال، گفت: همانطور که برای نیمه اول سال قول داده بودیم قیمت‌ها افزایش نیافت و تمام موارد در این زمینه رعایت شد. سیاست وزارت بهداشت این است که به امر تولید آسیبی وارد نشود چرا که بخش زیادی از داروهای مصرفی کشور تولید داخل هستند.

وی افزود: قاعدتا با توجه به تورم، انتظار آن است که برخی قیمتها اصلاح شود. بر این اساس در مواردی که نیاز به اصلاح وجود دارد به تدریج و به طوریکه به بیمه‌ها و مردم فشار وارد نشده و در عین حال تولید کننده نیز بتواند به تولیدات خود ادامه دهد، اصلاحات مورد نیاز انجام خواهد شد.

دیناروند در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فهرست دوم داروهای مورد توافق میان وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه جهت برخورداری از پوشش بیمه‌ای گفت: متاسفانه فهرست دوم داروها هنوز نهایی نشده است البته این فهرست از طرف وزارت بهداشت آماده است و منتظریم ایرادات آن برطرف شود. خوشبختانه در این زمینه همکاری زیادی میان وزارت بهداشت و بیمه‌ها وجود دارد.

وی افزود: به دنبال اجرای طرح تحول نظام سلامت مشکل اکثر بیماران برطرف شده است البته تعدادی از بیماران در زمینه داروهای خاص و صعب العلاج خواهان آن هستند که حمایتها از داروهای وارداتی مشابه تولید داخل نیز افزایش یابد. این موضوع مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

دیناروند ادامه داد: برای افرادی که ترجیحشان آن است که داروی خارجی مصرف کنند، باید مقداری از هزینه‌ها را خود بپردازند که البته سعی شده این اختلاف پرداختی نیز امسال در حد پایین باقی بماند.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سئوالی درباره علت رسانه‌ای نشدن اسامی شرکتهای متخلف لبنی که از روغن پالم در تولید محصولات شان استفاده کرده اند، گفت: شرکتهای معتبری وجود دارند که بیش از 100 محصول تولید می‌کنند که ممکن است در یکی از محصولات آنها تخلفی وجود داشته باشد، بنابراین اگر بخواهیم بیش از تخلف مربوطه با این شرکتها برخورد کنیم ممکن است کل تولید آن شرکت آسیب ببیند و این امر از نظر شرعی صحیح نیست. مطمئنا با احراز شدن تخلفات طبق روال قانونی برخوردهای لازم صورت می‌گیرد و تخلف مربوطه نیز به دستگاه قضایی معرفی می‌شود. اگر هم در جرم مربوطه اعلام عمومی ضرورت داشته باشد بی تردید انجام می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: باید جریمه‌ای که گذاشته می‌شود متناسب با جرم باشد. از بیش از 40 شرکتی که به سلامت آنها مشکوک بودیم، هر کدام که تخلفشان احراز شده باشد برخوردهای لازم انجام و در صورت نیاز پروانه باطل می‌شود. بارها تاکید کرده‌ام که مصرف روغن پالم مشکل فوری ایجاد نمی‌کند اما مصرف بیش از اندازه آن توصیه نمی‌شود. برای وزارت بهداشت نیز مهم آن است که سرانه مصرف روغن پالم کاهش یابد.

دیناروند با تاکید بر لزوم وجود فرآورده‌های لبنی در سبد غذایی مردم، گفت: مصرف لبنیات مردم نباید دچار آسیب شود به همین دلیل، وزارت بهداشت به سرعت موضوع را رسیدگی کرد. مردم از سلامت فرآورده‌های موجود در بازار اطمینان داشته باشند. شیر و لبنیات باید در سفره‌ مردم باقی بماند و سرانه مصرف آن افزایش یابد. البته توصیه ما مصرف شیر کم چرب است. ( مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
كاربر
Canada
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
چرا باید اسمشون بگین مردم چرا باید شیر مصرف كنن.متاسفانه بجای اینكه حواسشون به مردم باش به كارخونه دارهای محترمه كه ی وقت خدایی ناكرده فروششون كم نشه ضرر كنن .اما نمیدونن مردم بیچاره همه جوره تحت فشاریم .برای اینكه مصرف شیر كم میشه بعدها پوكی استخوان و...اما كارخانه دارها هرجور شده سود خودشون میبرن
۰
۰
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
یه حرفی زدن خودشونم نمی تونن جمش كنن! این قضیه پالم از اولشم مشكوك بود!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها