jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۷۰۱۸۸۷   ۱۳ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۱

روحانی در نشست کمیته فلسطین جنبش غیرمتعدها:

برخی اعضای شورای امنیت با صهیونیست‌ها هم‌دستند

رئیس‌جمهور گفت: تداوم بی‌تفاوتی و بی‌عملی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی از اعضای دائم این شورا با رژیم‌صهیونیستی است، این رژیم را در تداوم جنایاتش گستاخ‌ تر کرده است.

برخی اعضای شورای امنیت با صهیونیست‌ها هم‌دستند

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در اجلاس کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، از حضور وزرای خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران تقدیر کرد و گفت: تردیدی نیست که حضور شما در اجلاس کمیته فلسطین نمایان‌گر اهمیتی است که دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد برای موضوع فلسطین، یعنی کهنه‌ترین بحران حل نشده جهان معاصر، قائل هستند.

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه نشست حاضر فرصتی مغتنم برای بررسی تحولات جاری در سرزمین اشغالی فلسطین باشد، افزود: امیدوارم این نشست باعث هم‌فکری اعضاء برای یافتن راه‌های عملی به منظور یاری رساندن به این مردم شجاع و مظلوم اسیر در چنبره توطئه‌های استعماری باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با کمال تاسف می‌گویم که رژیم‌صهیونیستی طی هفته‌های گذشته و در ماه مبارک رمضان با زیرپا گذاشتن اصول انسانی و قوانین بین‌المللی، به ویژه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی و با به کارگیری پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها، در جنگی بسیار ناعادلانه و نامتناسب سرزمین فلسطین و نوار غزه را هدف شدیدترین و بی‌رحمانه‌ترین حملات خود قرار داده است.

روحانی با بیان اینکه در این تجاوز جنایتکارانه، ارتش رژیم کودک کش به شکلی کاملا هدفمند و برنامه‌ریزی شده، سیاست همیشگی خود را یعنی کشتار و نسل‌کشی یک ملت از طریق کشتار علنی و گسترده غیرنظامیان را در دستور کار دارد، گفت: این رژیم انهدام تاسیسات زیربنایی از جمله مناطق مسکونی، مراکز درمانی، مدارس، مساجد و حتی گروه‌های امدادرسان و رسانه‌ای را ادامه داده است.

وی ادامه داد: کشته و مجروح شدن بیش از 10 هزار نفر از افراد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان و بی‌خانمان و آواره کردن ده‌ها هزار نفر دیگر به همراه تخریب عامدانه کلیه زیرساخت‌های غزه، دلیلی محکم بر جنایات رژیم‌صهیونیستی است.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: در چنین شرایطی کم تحرکی محسوس و برخورد انفعالی مجامع بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اعمال فشار به رژیم‌صهیونیستی برای توقف جنایات ضدبشری، جسارت و گستاخی این رژیم را به حدی رسانده که در نهایت بی‌رحمی حتی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی و نیز تجهیزات درمانی به غزه برای تامین احتیاجات ضروریات مردم بی‌پناه و مداوای مجروحان شده است.

روحانی ضرورت واکنش سریع و موثر به این تجاوز آشکار را مبنای تشکیل این نشست دانست و گفت: جنبش عدم تعهد به عنوان مجمعی بین‌المللی و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان، می‌تواند و باید در جهت تحقق صلح حقیقی و عدالت اجتماعی در راستای استیفای حقوق مسلم ملت مظلوم فلسطین گام‌های اساسی و مستحکم خود را بردارد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بیش از 6 دهه است که مردم فلسطین همچنان از حقوق اولیه خود در سرزمین آبا و اجدادی خود محرومند.

روحانی افزود: مردم فلسطین تحت شدیدترین فشارها قرار دارند و از حملات وحشیانه رژیم‌صهیونیستی رنج می‌برند. تداوم بی‌تفاوتی و بی‌عملی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی از اعضای دائم این شورا با رژیم‌صهیونیستی است، این رژیم را در تداوم جنایاتش گستاخ‌تر کرده است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: گستاخی رژیم‌صهیونیستی به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد این رژیم درصدد برآمده تا با آتش‌افروزی خودساخته و توسل به نسل‌کشی، بخشی از ملت مظلوم و سرزمین قطعه قطعه و اشغال شده فلسطین را در بدترین شرایط ممکن قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد براساس موازین بنیادینش باید در فضای بی‌عملی و انفعال حاکم بر سازمان ملل متحد آستین همت را بالا زده و برای توقف روند فعلی جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم اشغالگر صهیونیستی و احقاق حقوق عادلانه مردم بی‌گناه فلسطین وارد عمل شود، گفت: بی‌عملی و بی‌اعتنایی بارز شورای امنیت سازمان ملل متحد در فاجعه جاری در فلسطین، به ویژه در غزه نماد آشکار بی‌عدالتی در شورای امنیت است.

روحانی استمرار بحران خاورمیانه را ناشی از بی‌توجهی و سکوت جامعه بین‌المللی در قبال علت اصلی بحران، یعنی اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی دانست و افزود: تا زمانی که ایالات متحده با همراهی برخی اعضای دائم شورای امنیت در سیاست‌های اعلامی و اجرایی خود چشم بر واقعیت‌ها بسته و دفاع از ظالم به هر قیمتی را به عنوان رکن رکین سیاست خارجی و منطقه‌ای خود اعلام می‌کند، هیچ امیدی به مساعدت آنان برای بهبود شرایط کنونی وجود ندارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما بحران جاری غزه را جزئی از یک سیاست ثابت و مستمر رژیم اشغالگر و جنایتکار صهیونیستی می‌دانیم که هدف آن ادامه اضمحلال تدریجی و زدودن هویت ملت فلسطین از طریق تغییر بافت جمعیتی و جغرافیایی سرزمین‌های فلسطینی، به ویژه بیت‌المقدس و ایجاد شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که درگیری‌ها و اختلافات درازمدت خاورمیانه و برقراری صلحی عادلانه و پایدار در منطقه جز از طریق حل و فصل مشکل فلسطین و پایان دادن به اشغال کلیه سرزمین‌های اشغالی، اعطای تعیین حق سرنوشت به ملت فلسطین و بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین آبا و اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی به پایتختی قدس شریف در بستر برگزاری یک همه پرسی با شرکت همه اقوام و ساکنین تاریخی این سرزمین به سرانجام نمی‌رسد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز بحران اخیر در غزه تمام ظرفیت خود را برای رفع ظلم و محاصره اعمال شده علیه مردم فلسطین مورد استفاده قرار داده است.

روحانی تصریح کرد: در فضای بی‌عملی کنونی سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت، مشارکت موثر دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد به منظور اعمال فشار بر شورا و سازمان ملل متحد برای اتخاذ اقداماتی موثر با هدف توقف هر چه سریع‌تر کلیه عملیات تجاوزکارانه ارتش رژیم‌صهیونیستی و رفع فوری و کامل حصر علیه مردم غزه ضرورتی انکارناپذیر برای جنبش عدم تعهد است.

رئیس جمهور ادامه داد: تردیدی نیست ملت فلسطین با درک درست واقعیات و بهره‌گیری از تجربه بیش از 6 دهه رویارویی با اشغالگران، اینک با اتکاء به توانایی‌های ذاتی خویش راه خود را در استمرار مقاومت تا احقاق کامل حقوق حقه مردم فلسطین می‌داند و بر دوستداران و یاران فلسطین نیز واجب و لازم است تا به تبعیت از خواست این ملت رشید و بزرگ، همانند گذشته در همین مسیر گام بردارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بر خود لازم می‌دانم تا بار دیگر از حضور شما اعضای کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، وزیران امورخارجه و نمایندگان سایر دولت‌های عضو جنبش در نشست حاضر سپاس گزاری و قدردانی کنم. توفیق همه شما را در حمایت هر چه قاطعانه‌تر از ملت مظلوم فلسطین آرزومندم.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر