مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با تأکید بر اینکه تمایلی به سخنگویی مجدد این شورا ندارد، گفت: حضور و حمایت از فتنه۸۸ در بررسی صلاحیت افراد در تمام انتخابات برای شورای نگهبان معیار است.
کد خبر: ۶۹۸۴۳۵
حمایت از فتنه معیار صلاحیت در تمام انتخابات‌ است

عباسعلی کدخدایی مشاور عالی آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه فلسفه وجودی شورای نگهبان صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام است، در پاسخ به سؤالی درباره مباحث مطرح درباره نظارت شورای نگهبان بر صلاحیت کاندیدای انتخابات شورای شهر و روستا، گفت: این اقدام، منع قانونی دارد؛ در اصل 99 قانون اساسی آمده که شورای نگهبان نظارت بر انتخابات خبرگان، ریاست‌جمهوری، مجلس و همه‌پرسی را به‌عهده دارد و لذا بحثی از انتخابات شورای شهر و روستا به میان نیامده است.

وی با بیان اینکه اعضای شورای نگهبان معتقدند وظایف این شورا در اصل 99 حصری است و به دیگر موارد از قبیل انتخابات شورای شهر و روستا تسری پیدا نمی‌کند، افزود: لذا اگر مجلس محترم بخواهد نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا را به شورای نگهبان بدهد، باید قانون اساسی اصلاح شود که این کار راحتی نیست.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیت‌الله مؤمن فرموده‌اند شورای نگهبان صلاحیت تمام اعضای فعلی خبرگان را تأیید نخواهد کرد، منظور از این اظهارات چیست، تصریح کرد: بنده نمی‌دانم نظر مبارک حضرت آیت‌الله مؤمن دقیقاً در این باره چه بوده است اما قانون تعیین می‌کند که شورای نگهبان صلاحیت افراد را تنها برای یک دوره احراز کند و در هر انتخاباتی صلاحیت افراد باید احراز شود و فرقی نمی‌کند عضو فعلی باشد یا نه؟

وی با بیان اینکه احراز صلاحیت یک فرد به‌معنای احراز صلاحیت وی برای ادوار آتی نیست، افزود: بنابراین، صلاحیت افراد فعلی چه در انتخابات خبرگان، مجلس و چه در ریاست‌جمهوری باید بررسی و احراز شود ،چرا که شورای نگهبان بر اساس معیار قانونی عمل می‌کند.

مشاور عالی آیت‌الله جنتی در پاسخ به این سؤال "برخی تلاش دارند بگویند شورای نگهبان در انتخابات خبرگان تنها شئون علمی و فقهی افراد را بررسی می‌کند و صلاحیت آنها خارج از مباحث سیاسی است که در این صورت باید گفت نقش احتمالی افراد در فتنه 88 چگونه در احراز صلاحیت آنان نقش دارد"، گفت: این‌طور نیست که فقط شرایط علمی مطرح باشد؛ شرایط علمی و اجتهاد، وثاقت و شرایط عمومی که در قانون انتخابات ذکر شده در احراز صلاحیت اعضای خبرگان مطرح است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا درباره صلاحیت اعضای فعلی خبرگان و کاندیدای دیگر عملکرد در فتنه 88 مطرح می‌شود، گفت: بنده بدون اینکه بخواهم درباره اشخاص فعلی (خبرگان) اعلام نظر داشته باشم، می‌خواهم معیار را عرض کنم، حضور در فتنه88 و حمایت از فتنه برای شورای نگهبان معیار است نه برای این انتخابات بلکه فتنه88 در تمام انتخابات برای شورای نگهبان معیار است.

کدخدایی در پاسخ به این سؤال "با توجه به عدم منع قانونی برای سخنگو شدن افراد خارج از اعضای شورای نگهبان، آیا ممکن است شما مجدداً سخنگوی شورای نگهبان شوید؟" تأکید کرد: منع قانونی ندارد اما بنده مایل نیستم نسبت به این قضیه صحبت کنم چون به بازگشت به مباحث گذشته (سخنگوی شورای نگهبان) تمایل ندارم و ترجیح می‌دهم کارهای دانشگاهی را دنبال کنم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها