jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۹۷۵۷۶   ۲۹ تير ۱۳۹۳  |  ۱۶:۳۱

برای نخستین بار در کشور دراژه شکلاتی با پایه ضایعات میوه انجیر در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی تولید شد که این محصول برای کودکان و افراد مبتلا به دیابت مناسب است.

دراژه شکلاتی با طعم ضایعات انجیر تولید شد

دکتر سمیرا یگانه‌زاد ، مدیر گروه فرآوری پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان فرآورده های کاکائویی و قنادی در کشور به تولید این محصولات برای افراد و گروه‌های ویژه کم‌توجهی می‌کنند، گفت: در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی برای نخستین بار در کشور دراژه شکلاتی با پایه ضایعات میوه انجیر تولید شده که برای کودکان و افراد مبتلا به دیابت مناسب است.

وی افزود: در این نوع از دراژه ضایعات پادرختی انجیر آلودگی‌زدایی شده و پس از فرآوری و فرم‌دهی روی آنها به وسیله ترکیبات صمغی پوشش داده می‌شوند همچنین روکشی از شکلات بدون شکر برای پوشش بیرونی این فرآورده ساخته شده که انجام این فرآیندها سبب به وجود آمدن مزه و حس خوراکی مطبوعی در این محصول می‌شود.

یگانه‌زاد با اشاره به دلایل انجام این طرح تحقیقاتی، گفت: انجیر میوه‌ای است که افراد به ویژه کودکان میل زیادی به خوردن آن ندارند و این فرآورده با طعم مطلوبی که به انجیر داده میل استفاده به آن را در افراد افزایش می‌دهد و علاوه بر این به سبب استفاده از ضایعات باغی موجب تولید ارزش افزوده بالا نیز می‌شود.

مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: در حال حاضر کارخانه‌های شکلات‌ سازی تنها تعداد محدودی از انواع شکلات را به جامعه عرضه می‌کنند و استفاده از ترکیبات فراسودمند در محصولات آنها پایین است.

یگانه زاد با اشاره به اینکه بسیاری از واحدهای صنعتی تولید فرآورده‌های قنادی و کاکائویی نیازمند ارتقا سطح فناوری خود و تولید محصولات فراسودمند هستند، افزود:هر نوع تغییر در ساختار شکلات مانند حذف شکر و چربی سبب به وجود آمدن حس نامطلوبی در محصول می‌شود که بازار آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی گفت: در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی تحقیقات زیادی انجام شده که در آنها علاوه بر تغییر اساسی در ساختار فرآورده، طعم، حس خوراکی مطبوع و ویژگی‌های بافتی آن نیز حفظ شود.

مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه در کشور ما تولید کنندگان توجه زیادی به تولید فرآورده‌های کاکائویی و قنادی فراسودمند ندارند، افزود: می‌توان با ایجاد تنوع در فرمولاسیون فرآورده‌های این گروه غذایی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا به ارتقای سطح سلامت جامعه نیز کمک کرد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.