عربستان برای یمن نسخه می پیچد

داعش در برابر حوثی‌ها

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

بیداری اسلامی را به هرج و مرج کشاندند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اتفاقاتی که در تونس، مصر، لیبی، یمن، سوریه، افغانستان، عراق و پاکستان افتاد، گفت: یک عده جاهل چنان عرصه را بر مردم تنگ کردند که راضی به برگشت نظامی‌ها شدند و بهار عرب را به خزان تبدیل کردند و بیداری اسلامی را به هرج و مرج کشاندند.
کد خبر: ۶۹۵۸۴۵
بیداری اسلامی را به هرج و مرج کشاندند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از روحانیون، علما، فضلا، طلاب حوزه‌های علمیه و استادان دانشگاه از استان‌های قم، تهران، قزوین و البرز با تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع)، این ایام را به خاطر اتفاقاتی که در کشورهای اسلامی می‌افتد، از قطعات غمناک تاریخ اسلام خواند و گفت: اگر حاکمان اسلامی درست عمل می‌کردند، مسلمانان با یک میلیارد و هفتصد میلیون جمعیت، 60 کشور مستقل و بهترین نقاط جهان، بزرگترین مجموعه در مجامع و مراکز سیاسی و اقتصادی بین‌المللی بودند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار با تشریح اوضاعی که طی سالهای اخیر در جهان اسلام شاهد آن هستیم، گفت: اختلافات سیاسی همه جا هست، اما اختلافات دینی که بروز می‌کند، خشونت‌ها و بی‌اعتقادی‌های مذهبی افزایش می‌یابد و گاهی به نزاع می‌کشد که قرآن آن را عامل فشل و شکست می‌داند.

وی مثلث شوم استکبار، استبداد و افراطی‌گری را بلای جان جوامع اسلامی دانست و گفت: استکبار و استبداد مکمّل همدیگرند و افراطیون عمّال بی‌مزد و مواجب آنان و در خدمت توجیه جنایات دیکتاتورهای بین‌المللی و محلی هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام غلیان احساسات و میدان‌داری تندروها در هر انقلابی را طبیعی دانست و افزود: بزرگترین مشکل مردم مسلمانی که انقلاب کردند، نبود رهبری مثل امام راحل است که در تاریخ قرون اخیر اسلام بی‌نظیر بودند.

وی با بیان برنامه‌های گروهک‌های متعدد برای تجزیه ایران و برنامه‌ریزی برای به دست گرفتن تهران در سالهای اول پس از پیروزی انقلاب، گفت: انفاس قدسی امام(ره)، چراغ راه مردم و شاگردان ایشان بود که پس از شکست رژیم پهلوی، مسئولیت اداره کشور را بر عهده داشتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید به نقش وحدت در جوامع اسلامی و توصیه علما و روحانیون به تبلیغ وحدت در منابر و تریبون‌ها، گفت: اعتدال قرآنی ترسیم‌کننده مسیر و نقشه راه مسلمانان در تعاملات داخلی، محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی با بیان خاطراتی از درس‌های آیت‌الله العظمی بروجردی و نکات اخلاقی و اسلامی که آن مرجع تقلید بر آنها تأکید می‌کردند، گفت: آن بزرگوار می‌فرمود در نزاع بر سر اختلافات تاریخی نفعی نیست و آنچه مهم است، حجیّت ائمه معصوم است که اهل سنت نیز می‌پذیرند و باید تقویت شود.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به برور و ظهور تصوف و رهبانیت در اسلام و تداوم آن در اعصار مختلف، گفت: انسان در کارگاه آفرینش مخلوقی است که آمده است از زمین، هوا، خورشید و باد استفاده نماید و روح خویش را در مسیر تعالی و تکامل ببرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن انواع افراط و تفریط و گسترش آنها در ابعاد مختلف زندگی انسان‌ها، گفت: آیات و روایات بر پرهیز از تندروی و خمودگی تأکید می‌کنند و مسلمانان را امت وسط و راه سعادت آنها را میانه‌روی می‌دانند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها