امروز 23 تیر 1393 خورشیدی برابر با 16 رمضان 1435 هجری و 14 جولای 2014 میلادی است. اتفاقات مهمی که چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:
کد خبر: ۶۹۵۷۵۰
23 تیر، آغاز اولین دوره مجلس خبرگان رهبری

هجری شمسی

23 تیر 1281

وزارت خارجه بریتانیا طرح اشغال جزایر استراتژیک واقع در تنگه هرمز و اطراف آن را به صورت یادداشتی برای مدیران سیاسی بریتانیا در هند و خلیج فارس ارایه کرد .

23 تیر 1288

با شکست قوای دولتی‌، نیروهای مسلح مشروطه‌خواه وارد تهران شدند. مشروطه خواهان ساختمان مجلس و مسجد سپهسالار را به تصرف خود درآوردند و در بسیاری از نقاط تهران سنگربندی کردند.

23 تیر 1299

احمدشاه قاجار از «استاروسلسکی‌» نظامی روس و فرمانده قزاقها خواست تا گیلان و مازندران را از تصرف جنگلی‌ها پاک سازد.

23 تیر 1325

شرکت نفت ایران و انگلیس با اعتصاب کارکنان مواجه شد. اعتصاب کنندگان خواستار قطع دخالتهای شرکت در زندگی سیاسی ایران شدند و اخراج سران آن را از کشور، خواستار شدند.

23 تیر 1361

عملیات رمضان توسط نیروهای ایران در جبهه‌های جنوب آغاز شد.

23 تیر 1362

اولین دوره مجلس خبرگان رهبری آغاز به کار کرد.

23 تیر 1372

دکتر عبدالهادی حائری نویسنده، پژوهشگر و مورخ معاصر درگذشت. حائری، نواده آیت اللَّه شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم، یک و نیم سال پیش از رحلت جد بزرگوار خود، در سال 1314 ش در قم به دنیا آمد. وی فراگیری علم را از مکتب آغاز کرد و گرچه به دبستان و دبیرستان نرفت اما بعدها موفق شد طی چهار سال به صورت شبانه روزی این دوره را پشت سر نهد و در سال 1336 وارد دانشگاه شود. دکتر حائری پس از اخذ لیسانس راهی کانادا شد و در آنجا به اخذ دکترای تاریخ نائل آمد. تقابل اندیشه اسلامی و دینی با فرهنگ و تمدن غرب، بیشترین مشغله ذهنی دکتر عبدالهادی حائری را تشکیل می‏داد و در این زمینه مطالعات زیادی به انجام رساند. مدت‏ها نیز به تدریس رشته تاریخ در دانشگاه‏های کانادا و آمریکا پرداخت و کتاب‏ها و مقالات متعددی به زبان‏های گوناگون به رشته تحریر درآورد که تشیع و مشروطیت، ایران و جهان اسلام و آن‏چه گذشت و پس از نیم قرن تکاپو، از آن جمله‏ اند. سرانجام این نویسنده و مورخ بزرگ معاصر در تیرماه 1372ش در 58 سالگی در مشهد درگذشت.

هجری قمری

16 رمضان 14

جنگ "قادسیه" میان سپاه اسلام و ایران درگرفت. در ادامه جنگ‏های صدر اسلام، خلیفه دوم، سعد بن ابی وقاص را مأمور فتح ایران کرد و از جانب یزدگرد سوم پادشاه ساسانیان، رستم پسر فرخ زاد به فرماندهی قوای ایران تعیین شد. پس از مذاکرات اولیه و پیشنهاد قبول جزیه یا اسلام آوردن، سپاه ایران جنگ را برگزید و اسلام را نپذیرفت. سرانجام جنگ بین دو طرف در ناحیه‏ قادسیه در عراق درگرفت و پس از چندین شبانه روز، سستی بر سپاه ایران چیره شد و نیروهای ساسانی شکست خوردند.

16 رمضان 1383

آیت الله شیخ محمدرضا مظفر عالم برجسته حوزه نجف درگذشت. وی در شعبان 1322 ق در نجف زاده شد. پس از فراگیری مقدمات و سطوح، در حلقه درس میرزای نایینی، آقاضیاء عراقی، سیدعلی قاضی طباطبایی و... حاضر شد و پس از سالیانی به اجتهاد دست یافت. برنامه‏ ها و فعالیت‏های اصلاحی آیت اللَّه مظفر، نام او را در زمره‏ یکی از احیاگران عصر حاضر در تاریخ کهن حوزه‏ نجف جاودان ساخت. تأسیس جمعیت مُنَتدی النَّشر، دانشکده‏ی مُنتَدی، مدارس مُنتَدی و تدوین کتاب‏های درسی از جمله‏ این فعالیت‏ها می‏ باشد. هم‏چنین آیت‏ اللَّه مظفر، استادی متبحر و نویسنده‏ای توانا بود که ده‏ها اثر علمی از خود به یادگار گذاشته است. این عالم بزرگوار سرانجام پس از 62 سال درگذشت.

میلادی

14 جولای 1958

عبدالکریم قاسم علیه ملک فیصل دوم پادشاه عراق کودتا کرد. غازی دوم پادشاه پیشین عراق، فرزند ملک غازی، که بعدها ملک فیصل دوم لقب گرفت، در آوریل 1939م پس از مرگ پدرش، در چهار سالگی به پادشاهی عراق برگزیده شد. از این زمان، امیر عبداللَّه، دایی این پادشاه چهارساله، تا سال 1953م که وی به سن قانونی رسید، عهده دار امور بود. طی این 14 سال، به موجب قراردادها و موافقت نامه‏هایی که میان عراق و انگلستان منعقد شد، عراق تبدیل به مستعمره غیر رسمی آن کشور شده بود. در طی این سال‏ها، دستگاه پلیسی بر کشور حکومت می‏کرد و سلطنت که از حمایت سرمایه‏داران و ملاّکان برخوردار بود بر دولت نظارت داشت و قانون اساسی را به میل خود تفسیر می‏کرد. هم‏چنین در طول این سال‏ها، احساسات ضد انگلیسی در عراق به اوج خود رسیده بود و اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی در سال 1948م و جنگ این رژیم علیه کشورهای اسلامی، ابراز انزجار برضد انگلیس را در میان مردم و پاره‏ای احزاب سیاسی کشور تشدید کرده بود. در سال 1953م، ملک فیصل دوم، رسماً قدرت را در دست گرفت با این حال در سلطنت خود، تحت نفوذ شدید سیاست‏مداران طرفدار انگلیس از جمله دایی خود و نوری سعید، نخست وزیر کهنه‏کار عراق بود. اما در نهایت، پنج سال بعد در 14 ژوئیه 1958م عبدالکریم قاسم به عنوان فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، طی یک کودتای خونین نظامی، رژیم پادشاهی ملک فیصل دوم را ساقط کرد و خودْ زمام امور عراق را به دست گرفت. در جریان این کودتا، ملک فیصل و کلیه افراد خاندان سلطنتی و نیز نوری سعید، نخست‏وزیر عراق، به همراه بسیاری از مقامات کابینه وی کشته شدند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها