مرکز آمار ایران اعلام کرد

کرمانشاه؛ بیکارترین استان کشور

متوسط هزینه و درآمد ایرانیان اعلام شد

متوسط درآمد ماهانه؛ 1 میلیون و 703 هزار تومان

مرکز آمار ایران، متوسط هزینه و درآمد سالانه یک خانوار شهری و روستایی در سال 92 را اعلام کرد که براساس آن، متوسط هزینه ماهانه خانوار شهری حدود یک میلیون و 717 هزار تومان و درآمد خانوار شهری حدود یک میلیون و 703 هزار تومان شده است.
کد خبر: ۶۹۴۸۱۰
متوسط درآمد ماهانه؛ 1 میلیون و 703 هزار تومان

طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار با قدمتی 50 ساله از مهمترین طرح های آماری مرکز آمار ایران است. هدف کلی این طرح، برآورد متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استان ها است. در سال 1392 تعداد خانوارهای آمارگیری شده در این طرح 18678 خانوار نمونه در نقاط شهری و 19228 خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور است.

نگاهی به اهم نتایج طرح در سال 1392 در مناطق شهری و روستایی نشان می دهد که متوسط کل هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری 206 میلیون و 34 هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل 25.4 درصد افزایش نشان می دهد.

از کل هزینه سالانه خانوار شهری 54 میلیون و 934 هزار ریال با سهم 26.7 درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و 151 میلیون و 100 هزار ریال با سهم 73.3 درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با 21.9 درصد مربوط به هزینه ی گوشت و در بین هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با 45.2 درصد مربوط به مسکن بوده است.

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری 204 میلیون و 410 هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، 22.2 درصد افزایش داشته است.

منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می دهد که 29.9 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 16.6 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 53.5 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

در همین حال، متوسط کل هزینه خالص سالانه یک خانوار روستایی 129 میلیون و 610 هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل 19.8 درصد افزایش نشان می دهد.

از کل هزینه سالانه خانوار روستایی 56 میلیون و 103 هزار ریال با سهم 43.3 درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و 73 میلیون و 507 هزار ریال با سهم 56.7 درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است.

در بین هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با 24.8 درصد مربوط به هزینه ی آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده های آن و در بین هزینه های غیرخوراکی، بیشترین سهم با 27.7 درصد مربوط به مسکن بوده است.

متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی 120 میلیون و 955 هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل، 19.4 درصد، افزایش داشته است.

منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می دهد که 27.4 درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 29.3 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 43.3 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

براساس نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار سال 1392، ضریب جینی در مناطق شهری 0.3513، در مناطق روستایی 0.3243 و در کل کشور 0.3650 است.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۵
كارمندزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
اشتباه كرده مركز آمار ایران كه درآمد متوسط رو 1 میلیون و... زده پس ما كه كار میكنیم و حقوقمون با اضافه كار 600 میشه پس پائینه خط فقریم
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
واقعا این آمار درسته. جام جم آنلاین به نظر خودت این آمار درسته. نه خدا وكیلی شما قضاوت كن كه مثلا مطبوعاتی و از كشور خبرداری...
ز
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
بعضی خانوارها 3_2 نفر كار میكنن تا این رقم بشه چی؟ اینم در نظر بگیرن. وام دادن دارن خرید....دارن. مهمانی ........
علی
United Kingdom
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
من ماهی 650 میگیرم از كجا این آمار كذب رو بخورد ملت میدید؟؟
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
چقدر جالب.
رحیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
این آمار اصلا صحت ندارد.
شیخ علی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
نمیدونم این آمار كذایی از كجا میاد و كی اینارو تایید میكنه...؟؟؟ من معلم حداقل 100نفر از همكارای اطرافم را میشناسم كه كل حقوق و مزایاشون با این همه تبلیغات كه فلان قدر افزایش داشته و چه و چه ، بدون این كه چیزی ازش كسر بشه 1500 هم نمیشه بخدا.مدرك دارم و حكم و فیش ارائه میدم.حالا كارگرا و ...
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۱
۰
۰
حقوق بازنشستگی من هم حدود 1 میلیون دویست هزار تومان است . كار دوم هم ندارم. لطف بفرمایند برای اینكه در این ماه مبارك زبان شان به دروغ باز نشده باشد مابه التفاوتش را بدهند سازمان بازنشستگی به حساب امثال بنده واریز بفرماید.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
با سلام ، شما این امار را از كجا آورده اید ؟ نكنه خواب دیده اید ، چون تا انجایی كه من میدانم در سال 92 بنده و امسال بنده دارمد زیر 600 هزار تومان داشتیم یعنی صد درصد زیر خط فقر الان شما این امار را از كجا دراوردید 85% مردم زیر خط فقر هستند . با سیلی صورت خود را سرخ میكنند نكن آن 15% باقی مانده را شما در نظر گرفته اید آن هم غلط است چون آن 15% افراد واقعا در رفاه هستند . خواهشا بگذارید مردم زندگی خود را ادامه دهند با این حرفاتون شخصیت مردم را زیر سوال نبرید مردم الان هم دل پری دارند .
مهین
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
مركز امار اشتباه كرده . میانگن درامدها ماهی هیجده میلیونه . هزینه ها ماهی دویست هزارتومان . این درسته . ماشین گرون نشده . خونه بالا نرفته . اجاره ها پایین اومده . هر چی دولت میگه درسته ......... یه روزی باید بریم افغانستان زندگی كنیم البته اگه راهمون بدن
عادل
United States
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
متاسفانه امارهای اعلام شده با واقعیتها موجود منطبق نبوده چون درامدهای ثابت وحقوق بگیران ازمبلغ اعلام شده خیلی پایین بوده ونتیجه اش رشوه گیری ویا بعبارتی زیر میزی درجامعه ما رسم شده
جالب انگیc
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
من پدرم كارمنده. پس ما زیر خط فقر زندگی میكنیم؟ حقوقش 800 تومانه.
شاكی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
بله كاملا درسته كارمندان اداره آمار حقوقشان خیلی بالاتر از این حرفهاست من كارمندم و حقوق دریافتی من با اضافه كاری و حق اولاد و ...زیر 750 هزار تومان هستش.از طرفی مادرم آسم دارد و ماهیانه فقط مبلغ 150 هزار تومان هزینه درمان وی می باشد.بگذریم كه هزینه های دیگر زندگی جای خود را دارد.
لطفا مركز آمار از خواب بیدار شود ...
روزنامه وزین جام جم خواهشمندم اقدام شما فقط چاپ این اعتراض نباشه از مسئولین بخواهید جوابگو باشند.ممنون
وحید خلیلی
Germany
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
دروغ محض است
علی
Kazakhstan
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
۰
۰
احتمالا كامپیوتر مركز آمار ویروسی شده

نیازمندی ها