Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۶۹۳۴۷۴ ۱۷ تير ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۵

اوباما در یادداشتی اختصاصی برای روزنامه هاآرتص

کف مطالبات ما از ایران در مذاکرات هسته‌ای تغییری نکرده است

رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر بر تعهد کشورش به اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران تأکید کرد و افزود: متعهد به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم و برای این هدف همه گزینه‌ها روی میز است.

کف مطالبات ما از ایران در مذاکرات هسته‌ای تغییری نکرده است

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با نگارش یک یادداشت اختصاصی در روزنامه صهیونیستی هاآرتص بار دیگر بر تعهد واشنگتن به آنچه حفظ امنیت اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران نامید، تأکید کرد.

اوباما در این یادداشت اختصاصی، با تکرار ادعاها درباره برنامه هسته‌ای ایران نوشت: «ما در تلاش هستیم اطمینان حاصل کنیم ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست پیدا نخواهد کرد. ما از طریق مذاکرات بین‌المللی فشرده در تلاش هستیم تا به‌صورت مسالمت‌آمیز یک تهدید بین‌المللی مهم ضد امنیت جهانی و منطقه‌ای را حل و فصل کنیم».

همزمان با این اظهاراتِ رئیس جمهور آمریکا، ایران و کشورهای 1+5 در حال برگزاری ششمین دور مذاکرات هسته‌ای در شهر وین، پایتخت اتریش هستند. طرفین در این مذاکرات برای نگارش متن توافق جامع هسته‌ای تلاش می‌کنند. مقامات رژیم صهیونیستی بارها درباره توافق هسته‌ای با ایران هشدار داده و تأکید کرده‌اند عدم توافق با ایران بهتر از توافق بد با این کشور است.

رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای احتمالی با ایران نوشت: «ما به‌صراحت گفته‌ایم که هرگونه توافق با ایران بایستی حاوی تضمین‌هایی ملموس و آزمون‌پذیر مبنی بر این باشد که برنامه هسته‌ای ایران صرفاً اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند و ما در سرتاسر این فرایند مشورت نزدیکی با اسرائیل داشته‌ایم».

ایران و کشورهای 1+5 در سوم آذرماه سال گذشته به توافقی موسوم به «طرح اقدام مشترک» دست یافتند که بر اساس آن مقرر شد طی دوره‌ای شش ماهه با برداشتن گامهایی اعتمادساز زمینه را برای حصول توافق جامع هسته‌ای فراهم آورند. این توافقنامه 20 جولای برابر با 29 تیرماه به پایان می‌رسد و طرفین باید پس از آن وارد توافق جامع هسته‌ای برای حل کلیه مناقشات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران شوند.

اوباما در این یادداشت افزود: «همزمان با نزدیک شدن به موعد مذاکرات هنوز نمی‌دانیم که آیا این مذاکرات موفق خواهد شد یا نه؛ اما کف مطالبات ما هنوز تغییری نکرده است. ما مصمم هستیم ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز داریم و همه گزینه‌ها را برای نیل به این هدف روی میز نگاه داشته‌ایم».

رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است، اما تا کنون پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی را امضا نکرده است.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
والدین نگران و مدیران مستاصل

والدین نگران و مدیران مستاصل

شیوه تصمیم‌گیری درباره نحوه بازگشایی مدارس در سال‌ تحصیلی جدید و البته نوع ابلاغ این تصمیم نشان داد مسؤولان دولتی اصولا خودشان در این زمینه دچار سردرگمی بودند و سوال بزرگی که مطرح می‌شود، این است دولتی که نمی‌تواند درباره نحوه آغاز سال‌تحصیلی تصمیم بگیرد، چگونه می‌تواند برای مسائل مهم‌تر کشور تصمیم‌گیری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر