jamejamonline
فرهنگی کد خبر: ۶۸۸۹۲۵ ۰۶ تير ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۵

یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به تقارن ماه مبارک رمضان با فصل گرما و افزایش طول مدت روزه‌داری، توصیه کرد: مادران باردار و نیز مادران شیرده در یکسال ابتدای شیردهی از روزه گرفتن خودداری کنند.

مادران سال اول شیردهی روزه نگیرند

جام جم سرا:دکتر فاطمه نجف‌زاده در گفتگو با ایسنا گفت:با توجه به اینکه طول مدت روزه‌داری بسیار بوده و احتمال کاهش آب بدن و در پی آن آسیب به جنین وجود دارد، مادران باردار باید از روزه گرفتن اجتناب کنند.

این متخصص زنان و زایمان، سوء تغذیه در نوزاد، سقط جنین و فشار خون بالا را از جمله عوارض روزه داری در دوران بارداری عنوان کرد.

وی افزود: بدن مادر باردار باید علاوه بر تامین نیازهای خود، نیازهای بدن جنین را نیز مرتفع کند که با توجه به طولانی بودن مدت روزه داری احتمال کاهش آب بدن و نیز عدم تغذیه مناسب مادر و نوزاد پیش خواهد آمد.

وی در خصوص روزه داری مادران شیرده نیز عنوان کرد: در صورت روزه داری، این مادران قادر نخواهند بود نوزادی را که در شش ماهه ابتدای عمر خود تنها وابسته به شیر مادر بوده و نیز در شش ماهه دوم که هنوز با غذاهای دیگر آنچنان که باید سازگاری پیدا نکرده را بخوبی تغذیه کنند.

به گفته این متخصص زنان و زایمان، روزه داری در سال دوم شیردهی نیز باید تحت نظر پزشک انجام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر