اسراف در شرایط فعلی حرام است

توصیه‌های 6 تن از علما درباره مصرف آب

احتمال ورود بند جدید به قبوض آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: طرحی در دست بررسی است که در صورت نهایی شدن، تجهیزات کاهنده مصرف آب در اختیار مشترکین قرار می گیرد و هزینه آن به صورت ماهیانه از طریق قبوض آب دریافت می شود.
کد خبر: ۶۸۸۳۰۳
احتمال ورود بند جدید به قبوض آب

محمد پرورش با اشاره به اینکه برای تامین نیاز شهروندان تهران 80 میلیون متر مکعب آب کم داریم گفت: برای آبرسانی به شهر تهران با مشکل مواجه هستیم. در سامانه شرق تهران (سدهای لار و لتیان) که حدود 4 میلیون نفر از جمعیت تهران را زیر پوشش دارد با کاهش روبرو هستیم که برای حل این مشکلات باید برنامه ریزی طولانی مدت انجام شود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران اظهارداشت: عبور از پاییز سال جاری بدون قطع آب را از اولویت های و دغدغه های ما است. وضعیت بارش های استان تهران امسال حدود 30 درصد نسبت به سال 92 کاهش داشته و همین میزان کاهش را در پشت سدها داشته ایم. یعنی امسال 500 میلیون متر آب پشت سدها داریم در حالی که این میزان در سال 92 حدود 900 میلیون متر مکعب بوده است.

پرورش ادامه داد: برای تولید یک میلیارد و 35 میلیون مترمکعب آب در سال جاری حدود 80 میلیون متر مکعب آب کم داریم و برای جبران این میزان به تشکیل کمیته های تامین، توزیع و مصرف آب اقدام کرده ایم.

وی افزود: حفر 54 حلقه چاه در مناطقی که آب با کیفیت دارند در دستور کار قرار دارد و 24 حلقه از این چاه ها تا پایان تابستان و بقیه آن پس از تابستان وارد مدار بهره برداری خواهند شد که تاکنون 7 حلقه از این چاه ها به بهره برداری رسیده است.

مدیر عامل آبفای استان تهران از اعمال سناریوهای جایگزین مدیریت مصرف آب از جمله اعمال کاهش فشار خبر داد و افزود: در حال حاضر 550 از 700 فشار شکن در تهران مکانیزه شده و 150 فشارشکن دیگر نیز مکانیزه خواهند شد.

پرورش در زمینه برداشت های غیرمجاز آب در ساخت و سازها تاکید کرد: سازندگان ساختمان ها می توانند فقط 5 متر مکعب آب برای شرب و بهداشت برداشت کنند و در صورتی که اضافه تر برداشت شود، آب را قطع می کنیم.

وی افزود: تمام مشترکین اداری، نظامی، فضای سبز، مدارس و مصرف کنندگان بالای 20 متر مکعب دسته بندی شده اند و در صورت نیاز در حوزه مشترکین پُرمصرف قطعی آب را قبل از بروز مشکل ابتدا از غیرمسکونی ها آغاز می کنیم و سپس سراغ مشترکین مسکونی پُرمصرف می رویم.

مدیرعامل آبفای استان تهران در خصوص وضعیت تعرفه های آب به عنوان عامل بازدارندگی در میزان مصرف گفت: در شهر تهران که بیشترین ضریب و گران ترین تعرفه است، مشترکین با مصرف 15 متر مکعب آب در ماه (50 درصد مشترکین) بر اساس صورتحساب جدید 4197 تومان پرداخت می کنند.

پرورش ادامه داد: مشترکینی که تا 20 متر مکعب آب مصرف می کنند شامل 60 تا 70 درصد مشترکین می شوند که ماهانه 6532.3 تومان هزینه آب می دهند که با توجه به کیفیت و کمیت آب فعلی، وضعیت تعرفه ها اثر بازدارندگی ندارد.

وی درباره استفاده از لوازم کاهنده برای منازل اظهارداشت: در این خصوص پیشنهادی مطرح شده که از طریق برگزاری مناقصه لوازم مصرف آب در خانه ها را اصلاح کنند و هزینه آن توسط مشترک از طریق قبض به صورت ماهانه کسر شود.

مدیرعامل آبفای استان تهران خاطرنشان کرد: امسال از آن سال هایی است که برای تامین آب، افزون بر تابستان در پاییز نیز با مشکل مواجه خواهیم بود و این موضوع ضرورت صرفه جویی مصرف آب را در استان دوچندان می کند.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها