ظریف:

باید جلوی بهانه‌ها و دروغهای حقوق بشری علیه ایران را بگیریم

وزیر امور خارجه بر لزوم پاسخگویی به دروغ پردازی های غرب علیه ایران در عرصه بین الملل درباره موضوع حقوق بشر تاکید کرد.
کد خبر: ۶۸۷۸۸۷
باید جلوی بهانه‌ها و دروغهای حقوق بشری علیه ایران را بگیریم

به گزارش واحد مرکزی خبر محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه کمیته هماهنگی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: موضوع حقوق بشر از مباحث بسیار مهمی است که ایران در این زمینه دارای دیدگاه و حرف های جدید در صحنه بین الملل است.

وی تأکید کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در آستانه انتخابات اخیر از حق الناس نام بردند و مفهوم جدی جدیدی به مفاهیم بین المللی حقوق بشر افزوده شد، ضروری است با هماهنگی جدی در صحنه داخلی ، در عرصه بین‌المللی حضور فعال داشته باشیم.

ظریف گفت: مجموعه نظام و قوه قضائیه با ایجاد ستاد حقوق بشر، زمینه ساختاری برای شکل گیری جدی چنین کاری فراهم کرده‌اند و بنده در این جلسه شرکت کردم تا اقدامات وزارت امورخارجه به عنوان بخشی از این ستاد را در زمینه حقوق بشر مرور کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره اقدامات این دستگاه برای مقابله با اتهامات حقوق بشری غرب علیه کشورمان گفت: ایران به عنوان نظامی که بر مبنای تعالیم اسلامی، هم پیگیری حقوق شهروندان خود و هم پیگیری حقوق بشر به عنوان موضوع جدی بین المللی را در دستور کار داشته و دارد، حرف برای گفتن دارد و باید در عرصه بین المللی در این زمینه حضور فعال داشته باشد.

وی تاکید کرد: باید هم جلوی بهانه ها را گرفت و هم به دروغ پردازی ها علیه جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌الملل پاسخ داد.

حقوق بشر، میدان مثبت فعالیت جمهوری اسلامی

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیزدر حاشیه جلسه کمیته هماهنگی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، حقوق بشر را میدان مثبت فعالیت جمهوری اسلامی ایران دانست و براقدام فعال و استفاده درست از این عرصه تاکید کرد.

جواد لاریجانی با اشاره به حضور وزیر امورخارجه به عنوان میهمان ویژه این جلسه گفت: آقای دکتر ظریف صرفنظر از سمتش یکی از معدود کارشناسان برجسته کشور در موضوع حقوق بشر است که سال های زیاد از نزدیک با او همکاری داشته ام.

لاریجانی افزود: وزارت خارجه در پیشبرد اهداف نظام به ویژه در موضوع حقوق بشر ، نقش بسیار کلیدی دارد و بخش عمده کار حقوق بشر ، بحث دیپلماسی هم هست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات این قوه برای مقابله با گزارش مغرضانه احمد شهید علیه کشورمان گفت: ما با گزارشگری سر دعوا نداریم موضع عمومی نظام این است که گزارشگری، کار بسیار درستی است منتهی آن را کار حرفه ای می دانیم که چارچوب بین المللی دارد و گزارشگر هم باید هنجارها را در این باره رعایت کند.

وی افزود: مشکل ما با " احمد شهید "، شخصی نیست بلکه درباره نحوه رفتار و در نظر نگرفتن مبانی گزارشگری اوست و اشکالات فاحشی در کارش وجود دارد.ما در یکی از جلسات ، این موضوع را به خانم بیلای ، کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل منعکس کردیم و او قول داد کمیته ای برای بررسی این نکات تشکیل دهد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها