jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۸۶۵۸۳   ۳۱ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۵

دولت آمریکا اعلام کرد که با اختصاص هشت میلیون دلار بودجه و تشکیل یک گروه عملیاتی ویژه قصد دارد از کاهش بی‌سابقه جمعیت زنبورها در این کشور اقدام کند. جمعیت زنبورها در آمریکا طی چند سال گذشته به سرعت در حال کاهش است.

امریکا برای نجات زنبورها گروه ضربت تشکیل داد

به گزارش بی بی سی، کاخ سفید روز جمعه گفت که وزارت کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست مدیریت این برنامه را بر عهده خواهند داشت و تلاش خواهند کرد شرایط زیست زنبورها را بهبود ببخشند.

جمعیت زنبورها در آمریکا تنها ظرف زمستان گذشته ۲۳ درصد کاهش یافته است. علت این کاهش چشمگیر، فقدان تنوع ژنتیکی، آفت و بیماری مهلک و دلایل دیگری اعلام شده که هنوز بر دانشمندان آشکار نیست.

یک چهارم غذایی که آمریکاییان روزانه تناول می‌کنند به زنبورها وابسته است. میوه جات و سیفی جاتی چون سیب و هویج نیاز مبرمی به زنبورها دارند که در باروری و گرده افشانی به آنها کمک کنند.

بنابر اعلام کاخ سفید، زنبورها هر سال نقشی به ارزش حدود ۱۵ میلیارد دلار در کشاورزی آمریکا بازی می‌کنند.

کاهش جمعیت زنبورها همچنین به کاهش منابع علوفه طبیعی، ازدیاد جمعیت «هیره‌ها» (انگلها) و شیوع بیماری در میان زنبورها نسبت داده شده است.

در همین حال، پدیده «سقوط کندو» در سال های اخیر افزایش یافته است. در این پدیده، تعداد زنبورهای یک کندوی عسل به سرعت و به طرز فاجعه باری کاهش می‌یابد.

همزمان با کاهش جمعیت زنبورها، برخی دیگر از انواع حشرات، همچون پروانه سلطان، که نقش مهمی در گرده افشانی و باروری گیاهان دارد هم با کاهش جمعیت روبرو شده است.

برخی از فعالان محیط زیست در آمریکا، باراک اوباما، رییس جمهور این کشور را مورد انتقاد قرار می‌دهند و می‌گویند او باید مستقیما وارد عمل می‌شد و برای مثال جلوی استفاده از حشره‌کش‌ هایی نظیر «نئونیکوتینویدها» را می‌گرفت. کاهش جمعیت زنبورها به استفاده از این نوع حشره‌کش‌ ها هم نسبت داده شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها