jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۸۲۲۷۲   ۱۹ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۲:۵۳

محققان با مطالعه بر روی موش ها متوجه شدند که خواب راحت شبانه باعث تقویت حافظه می شود.

خوب بخوابید تا حافظه تان تقویت شود

مطالعات پیش از این نشان می داد که خواب راحت شبانه باعث تقویت حافظه می شود اما مدرک محکمی در تایید آن ارائه نشده بود.

اکنون محققان آمریکایی برای اولین بار مدرکی آشکار ارائه داده اند که خواب راحت شبانه باعث تقویت حافظه و قدرت فراگیری می شود.

یافته های این مطالعه تاییدی است بر این ادعا که بی خوابی باعث افزایش خطر ابتلا به آلزایمر می شود.

در این مطالعه، محققان ابتدا به موش ها برای اولین بار راه رفتن بر روی یک میله چرخان را یاد دادند و بعد با استفاده از یک میکروسکوپ داخل مغز موش ها را در هنگام خواب و بی خوابی مطالعه کردند.

سپس محققان موش ها را به دو گروه تقسیم کردند و یک گروه شب خوابیدند و از خواب گروه دوم جلوگیری شد.

آنها متوجه شدند که فراگیری فقط در مغز موش هایی که شب خوابیده بودند باعث تشکیل برآمدگی های جدید دندریتیک (dendritic) شد.

برآمدگی های دندریتیک ساختارهای کوچکی هستند که در انتهای سلول های عصبی تشکیل می شوند و به عبور سیگنال های الکتریکی از یک نرون به نرون دیگر کمک می کند.

این مطالعه که در مجله «Science» منتشر شده است اولین مدرک فیزیکی را در مورد چگونگی کمک خواب به ساخت و تقویت حافظه های جدید ارائه داده است.

این مطالعه نشان داد که خواب باعث ایجاد تغییراتی در منطقه قشر حرکتی مغز می شود.

پروفسور «ون بیائو گان» از دانشگاه نیویورک گفت:از مدت ها پیش می دانستیم که خواب نقش مهمی در فراگیری و حافظه ایفاء می کند و همواره به دانش آموزان توصیه کرده ایم که اگر خوب نخوابید فراگیری خوبی نخواهید داشت.

در این مطالعه مشخص شد که چگونه خواب به نرون ها کمک می کند تا اتصالات بسیار خاصی در شاخه های دندریتیک بسازند که موجب تقویت حافظه بلند مدت می شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که انوع مختلف فراگیری از سیناپس های شاخه های مختلف همان نرون ها نشات می گیرد که این موضوع نشان می دهد فراگیری تغییرات ساختاری بسیار خاصی را در مغز ایجاد می کند.

همچنین سلول های مغزی که منجر به فراگیری اطلاعات جدید در ساعات بیداری می شوند در جریان خواب عمیق دوباره اطلاعات را مرور می کنند.

این جریان در زمان خواب عمیق اتفاق می افتد یعنی زمانی که امواج مغزی کند و حرکات سریع چشم و دیدن رویا متوقف می شود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو