jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۷۹۶۴   ۰۶ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۷

اینک شاهد بروز 2 نگرش ملی‌گرای متمایل به فاشیسم از یک سو و گرایش بنیادگرای کمونیستی از سوی دیگر هستیم

استقلال شکننده در شرق اوکراین

پس از آن‌که استان‌های لوگانسک و دونتسک در شرق اوکراین با بیش از شش میلیون نفر جمعیت با برگزاری یک همه‌پرسی در بیست و یکم اردیبهشت 1393 اعلام استقلال کردند، نحوه همه پرسی و مشروعیت آن از سوی هیچ کشوری در جهان تائید نشد.

این، به آن معنی نبود که روسیه، حامی اصلی جدایی‌طلبان غرب ستیز اوکراین، این انتخابات را باطل می‌داند، بلکه مسکو با اتخاذ موضعی منفعل اذعان داشت نتیجه این همه‌پرسی را محترم می‌شمارد، هر چند ابتدا بظاهر با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کرده بود.

نخست باید توجه داشت که اوکراین به کانونی برای جدال سیاسی و تحرکات نظامی مشابه جنگ سرد میان روسیه از یک‌سو و ناتو به سرکردگی آمریکا از سوی دیگر بدل شده است. به گونه‌ای که اظهارات و مواضع طرفین در قبال رویدادهای اوکراین بیشتر به سهم‌خواهی و منفعت‌طلبی آنان درقبال یکدیگر شباهت دارد تا نگرانی از بروز فاجعه‌ای انسانی میان ملتی که تا همین چند ماه پیش فارغ از نژاد و اعتقادات سیاسی خود به گذران زندگی کنار هم مشغول بودند. اما اینک شاهد بروز دو نگرش ملی‌گرای متمایل به فاشیست از یک سو و گرایش بنیادگرای کمونیستی از سوی دیگر هستیم.

جرقه‌های این آتش ابتدا در خیابان‌های کی‌یف و پس از مخالفت رئیس‌جمهور روس‌گرای اوکراین با تقاضای پیوستن به اتحادیه اروپا نمایان شد و سپس با پیوستن حامیان نخست‌وزیر برکنار شده اوکراین و رهبر انقلاب نارنجی به خیل مخالفان دولت وقت شعله‌ور شد. نخست خیابان‌های کی‌یف مملو از جمعیتی بود که به شکلی آرام و با نمایان ساختن خشم خود از طریق پلاکاردها به اعتراض پرداخته بود، اما در ادامه با هجوم به مراکز نظامی و درگیری‌های خیابانی با تصرف ساختمان‌های دولتی به کودتایی برای براندازی نظام این کشور تبدیل شد.

در آن سوی اوکراین نیز حامیان دولت روس‌گرای اوکراین از همین طریق و با هجوم به ساختمان‌های دولتی ابتدا شبه‌جزیره کریمه و سپس بیش از 11 شهر و استان دیگر اوکراین را به تصرف خود در آوردند. این مخالفان کاپیتالیسم (جهانی‌سازی) که معتقد بودند باید به ریشه‌های خود، یعنی اصالت روسیه کبیر پایبند باشند، بلافاصله برای جدا کردن خط‌مشی خود از غرب‌گرایان تسلط یافته بر پایتخت، اعلام همه پرسی استقلال کردند و چندی بعد هم در میان بهت و حیرت جامعه بین‌المللی، شبه جزیره کریمه به خاک روسیه ملحق شد. اما این پایان کار نبود و استان‌هایی که جمعیت روس‌تبار آن بر دیگران برتری داشت، از جمله لوگانسک و دونتسک نیز اعلام استقلال کردند تا سپس خود را به خاک روسیه ملحق کنند.

این در حالی است که تفاوت زیادی میان این استان‌ها و منطقه خودگردان کریمه وجود دارد. از جمله این‌که این مناطق قطب اقتصادی اوکراین به شمار می‌آیند و هرگز دولت مرکزی اجازه نخواهد داد تمام صنعت این کشور به خاک دیگری ملحق شود. در ضمن کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا ناتو هم به هیچ وجه پیوستن اوکراین عقیم شده از صنعت را به جمع خود نخواهند پذیرفت، چون منافعی در قبال آن نخواهند داشت.

از این رو باید با قاطعیت پیش‌بینی کرد که این جمهوری‌های بظاهر استقلال یافته به هیچ وجه ـ حتی در صورت پیوستن به خاک روسیه ـ نخواهند توانست بر موضع اعلام استقلال خود پایبند باشند و باید در انتظار تشدید اقدامات نظامی دولت مرکزی اوکراین با همکاری آمریکا و ناتو در این مناطق بود که در نهایت جدایی‌طلبان را مجبور به نشستن بر سر میز مذاکره و دریافت خواسته‌های خود از طریق تشریک مشاعی با حکومت مرکزی کند.

دکتر محمودرضا امینی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر