jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۷۷۱۱۴   ۰۳ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۰:۱۸

یک متخصص تغذیه با تاکید بر این‌که احتمال بروز مسمومیت‌های غذایی در فصل تابستان بیشتر می‌شود، گفت: مصرف برخی مواد غذایی چون پیاز می‌تواند از بروز مسمومیت‌های غذایی که خیلی جدی نباشد، جلوگیری‌کند.

دکتر کورش جعفریان در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به این باور که در فصل گرم مصرف برخی مواد غذایی چون ماست، شربت آبلیمو، عسل و همچنین پیاز همراه غذا می‌تواند ابتلا به مسمومیت‌های غذایی را کاهش دهد، اظهار کرد: در فصول گرم سال شرایط برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها بیشتر می‌شود و به همین دلیل احتمال بروز مسمومیت‌های غذایی نیز افزایش می‌یابد، اما مساله این است که شدت آلودگی با عوامل مسمومیت‌زا از طریق مواد غذایی در افراد و شرایط مختلف متفاوت است و بحث پیشگیری از بروز مسمومیت از طریق مصرف برخی مواد غذایی چون آبلیمو، پیاز یا ماست نیز زمانی از نظر علمی قابل اعتماد است که صحبت از مسمومیت غذایی خفیف باشد.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین عامل در کنترل و پیشگیری از مسمومیت‌های غذایی به نگهداری صحیح مواد غذایی است، در فصول گرم و اطمینان داشتن از سلامت مواد غذایی و شست‌وشوی کامل میوه و سبزیجات باز‌می‌گردد، بویژه اهمیت رعایت این موارد درباره گروه‌های آسیب‌پذیر یعنی کودکان، افراد مسن و زنان باردار بسیار بیشتر است.

ایستادن‎های طولانی به خار پاشنه منجر نمی‌شود

یک متخصص طب فیزیکی گفت: عوامل ژنتیکی، هورمونی، راه رفتن غلط و استفاده از کفش نامناسب از مهم‌ترین عوامل بروز خار پاشنه است.

دکتر بهروز توانا در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: خار پاشنه ناشی از التهاب تاندون‌های کف پاست که برخلاف تصور بسیاری از افراد به هیچ عنوان از ایستادن ممتد و طولانی ایجاد نمی‌شود. یکی از علل بروز خار پاشنه، راه رفتن بدون دمپایی روی کفپوش‌های سرامیکی است. بویژه کسانی که کف پایشان کم است باید حتما در منزل از دمپایی‌های طبی استفاده کنند تا کمتر در معرض این عارضه قرار بگیرند. تغییرات هورمونی نیز بویژه در خانم‌ها می‌تواند به بروز خار پاشنه منجر شود.

وی تاکید کرد: درمان این عارضه معمولا از طریق مصرف داروهای ضد التهابی، تزریق‌های موضعی و پوشیدن کفش‌های طبی صورت می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر