jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۶۷۶۴۳۸   ۰۱ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۳۳

گالری‌های تهران با برگزاری نمایشگاه‌های متنوع، از هنرهای تجسمی میزبان علاقه‌مندان به هنر هستند.

تدارک گالری‌های تهران برای هنردوستان

محمود زنده‌رودی نخستین نمایشگاه آثار نقاشی‌خط خود را در گالری ساربان به نمایش می‌گذارد. 25 تابلوی نقاشی‌خط از آثار این هنرمند مقیم فرانسه با تکنیک خمیر کاغذ، کلاژ و اکریلیک در ابعاد مختلف (حداقل 80*80 و حداکثر 162*97 سانتی متر) در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

نمایشگاه آثار محمود زنده‌رودی روز جمعه دوم خرداد ماه از ساعت 16 تا 20 افتتاح می‌شود و تا 12 خرداد ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به آدرس خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی(مهناز)، کوچه مهماندوست، شماره 8 مراجعه کنند.

گالری ساربان سه‌شنبه ها تعطیل است.

موزه‌ هنرهای دینی امام علی (ع)

ششمین نمایشگاه سال «دوربین.نت» با نمایش آثار عکاسان در دو بخش آزاد و اینستاگرام در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) گشایش یافته است. در این نمایشگاه که ۷۰۰ عکاس در دو بخش آزاد و اینستاگرام شرکت کرده بودند، 285 عکاس با 285 عکس و چهار عکاس با چهار مجموعه عکس در بخش آزاد و عکس‌های ۱۳۴ عکاس با ۱۸۰ عکس در بخش اینستاگرام به نمایش درمی‌آید.

این نمایشگاه از 29 اردیبهشت تا چهارم خرداد در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به نشانی روبه‌روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره ۳۵ ادامه خواهد داشت.

همچنین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران با همکاری مؤسسه‌ ایکوم، پنجمین نمایشگاه ادواری موزه‌ گرافیک ایران با عنوان «خاطره‌های اردیبهشت» را به مناسبت روز جهانی موزه‌ها و با نمایش منتخبی از پوسترهای نوستالژیک موزه‌ گرافیک ایران که هنوز صاحب جا و مکانی نشده‌اند برگزار کرده است.

این نمایشگاه با آثاری از مجید اخوان، سیمین امینیان، مصطفی اوجی، اورشانلو، مجید بلوچ، عباس پایدار، ابراهیم حقیقی، جمال خرمی‌نژاد، علی خورشیدپور، محمدرضا دادگر، توماس رادر، نورالدین زرین‌کلک، عباس سارنج، بهزاد شیشه‌گران، قباد شیوا، عباس کیارستمی، فرشید مثقالی، پرویز محلاتی، مهرنوش معصومیان، مرتضی ممیز، محمد وجدانی و موسساتی چون شرکت «چهل دو»، آژانس تبلیغاتی «آوازه» و آژانس تبلیغاتی «سینا» که در سه دهه‌ 40، 50 و 60 خورشیدی طراحی شده‌اند به روی دیوار خواهد رفت.

پنجمین نمایشگاه ادواری موزه گرافیک ایران 28 اردیبهشت تا 4 خرداد ماه در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در خیابان ولی‌عصر(عج)، روبروی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره 35 ادامه دارد.

موزه ملک

موزه ملک با برگزاری نمایشگاهی با عنوان «نقش نام»، نقش 100 مهر تاریخی رجال، سلاطین، مشاهیر، بانوان خوش‌نویس، ادیبان و کاتبان مشهور که روی نسخه‌های خطی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک حک شده‌اند را به نمایش گذاشته است. این آثار برگرفته از گنجینه کتابخانه و موزه ملک است.

این نمایشگاه در اردیبهشت و خرداد سال جاری، همه‌روزه از ساعت 8:30 تا 16:30، پنج‌شنبه‌ها تا 15:30 در موسسه‌ کتابخانه و موزه‌ ملی ملک به نشانی میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، محوطه باغ ملی، خیابان ملل متحد برپاست.

گالری شیرین

نمایشگاهی از آثار هنرمندان معاصر درباره حیوانات، با عنوان «باغ وحش»، به کوشش ایمان صفایی در گالری شیرین گشایش یافته است.

نخستین دوره این نمایشگاه با ارائه 55 تابلو از هنرمندان معاصر برگزار شده است. توکل اسماعیلی ، سهراب سپهری، ژازه تباتبایی، بهمن محصص، منوچهر معتبر، پرویز تناولی، اردشیر محصص و عربعلی شروه از هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه «باغ وحش» از 26 اردیبهشت تا 6 خرداد ماه از ساعت 11 تا 20 در گالری شیرین به نشانی ولنجک، کوچه هجدهم، شماره 9 میزبان علاقه‌مندان است.

موزه عکسخانه شهر

نمایشگاهی از کارت پستال‌های تاریخی با موضوع « پیشه‌ها و حِرَف در دوره قاجار» به کوشش مهرداد اسکویی در موزه عکسخانه شهر افتتاح شده است. در این نمایشگاه 42 کارت پستال در 30 قاب روی دیوار می‌روند. برای هر تصویر نیز یک متن کوتاه در نظر گرفته شده که توضیحی اجمالی برای ارتباط مخاطب با حال و هوای عکس است. کارت پستال‌ها از حدود 50 کشور جهان خریداری و به کشور برگردانده شده‌ است.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه کارت پستال‌های پیشه‌ها و حِرَف در دوره قاجار می‌توانند از 28 اردیبهشت تا 16 خرداد ماه به موزه عکسخانه شهر به نشانی میدان هفت تیر، خیابان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز مراجعه کنند.

نگارخانه لاله

نگارخانه لاله نمایشگاه گروهی حجم و نقاشی «شاهنامه‌نگاری» را به یاد عربعلی شروه برگزار می‌کند. در این نمایشگاه آثاری از هنرمندان نقاش و حجم‌پرداز معاصر به نمایش گذاشته خواهد شد.

این نمایشگاه به یاد عربعلی شروه، هنرمند نقاش و پژوهشگر، برپا می‌شود؛ هنرمندی که تنها وصیتش خواندن شاهنامه بود. در این نمایشگاه 35 هنرمند معاصر گرد هم آمده‌اند و بر اساس موضوعی از شاهنامه خلق اثر کنند.

نمایشگاه گروهی «شاهنامه‌نگاری روز جمعه دوم خرداد ماه از ساعت 16 تا 20 در نگارخانه لاله به نشانی خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، روبروی پارکینگ طبقاتی لاله افتتاح می‌شود و تا 27 خرداد ادامه خواهد داشت.

نگارخانه سبلان

نگارخانه سبلان میزبان نمایشگاه نقاشی آیدا خان‌قلی با عنوان «داستان‌های بی‌پایان» است. این هنرمند 19 کار نقاشی و نقاشی گرافیک خود را که با سبک انتزاعی و سمبلیک مفهومی تهیه شده‌اند، در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

چهار نقاشی از این مجموعه به صورت اکریلیک روی بوم تهیه‌ شده‌اند و 15 اثر به صورت میکس مدیا یعنی تلفیقی از کار کامپیوتر و اکریلیک روی بوم است.

این نمایشگاه از 2 تا 18 خرداد، ساعت 18 تا 20 در نگارخانه‌ سبلان به آدرس سعادت آباد، خیابان علامه جنوبی خ 26 شرقی شماره 1/101 برقرار است.

گالری شیلا

گالری شیلا دومین دوره‌ی نمایشگاه «از نگاهی دیگر» را با نمایش تابلوهایی از زنان هنرمند با موضوع «مرد»، برگزار کرده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «از نگاهی دیگر» می‌توانند از 25 اردیبهشت تا 6 خرداد از ساعت 16 تا 20 به گالری شیلا به نشانی خیابان ولیعصر، بالاتر از طالقانی، کوچه گیلان، شماره 2 مراجعه کنند.

گالری شیلا شنبه‌ها تعطیل است.

گالری هوم

گالری هوم با برگزاری نمایشگاه چاپ دستی «باسکی»، از هفته‌ی آینده میزبان هنرمندان ترکیه‌ای خواهد بود.

لاله شمسی، مدیر گالری هوم، درباره‌ی این نمایشگاه اظهار کرد: گالری هوم با هدف بازتاب جنبه‌های گوناگون تکنیک چاپ دستی و نمایش تشخص و قدرت تاثیرگذاری این مدیوم، با همکاری موزه ملی ازمیر نمایشگاهی از آثار هنرمندان برجسته ترکیه که در این زمینه را برگزار می‌کند.

نمایشگاه آثار چاپ دستی هنرمندان ترکیه با عنوان «باسکی»، روز جمعه 26 اردیبهشت ماه از ساعت 16 تا20 در گالری هوم به نشانی خیابان قائم مقام فراهانی، بالاتر از خیابان شهید مطهری، کوچه چهارم، شماره 2، طبقه اول افتتاح شده و تا 12 خرداد ادامه خواهد داشت.

گالری هوم جمعه‌ها تعطیل است.

نگارخانه آبی

نگارخانه آبی، از 27 اردیبهشت تا هفتم خرداد ماه یک نمایشگاه از آثار نگارگری با عنوان «پشت آیینه» را برگزار می‌کند.

در این نمایشگاه 25 اثر برگزیده از آثار استاد یدالله احمر رضایی با تکنیک نگارگری در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند در زمان یاد شده از ساعت 9 الی 19 به آدرس میدان امام حسین، خیابان 17 شهریور، خیابان خشکبارچی بوستان خیام فرهنگسرای امید مراجعه و یا برای کسب اطلاعات با تلفن 3335523 تماس بگیرند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر