jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۷۶۳۷۰   ۰۱ خرداد ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۷

لواشک و آلوچه‌های فرآوری شده از جمله خوراکی‌های ترشی است که افراد زیادی را شیفته خود کرده است. شیفته به این معنا که اگر این محصول ترش را ببینیم یا نامش را بشنویم چنان درگیر و بی‌قرارش می‌شویم که تا آن را نخریم و تا آخرین ذره نخوریم دست بردار نخواهیم بود.

لواشک بخوریم یا آلوچه فرآوری شده‌

بسیاری از افراد بر این باورند، چون پایه لواشک از میوه است می‌تواند جایگزین میوه شود. اما باید بدانید لواشک و فرآورده‌های خمیری شکل آن به هیچ عنوان خواص تغذیه‌ای یک میوه تازه را نداشته و نباید بر این باور بود که این محصول را از میوه‌های درجه یک و مرغوب، بدون هیچ نوع مواد افزودنی تهیه می‌کنند.

ردپای میوه پا درختی در ترکیبات لواشک؟!

معمولا لواشک از تغلیظ و خشک کردن یک، دو یا چند نوع میوه که از گروه میوه‌های درجه 2 یا میوه‌هایی که بازارپسندی مناسبی ندارد، تهیه می‌شود.

البته بد نیست بدانید برخی تولیدکنندگان غیرمتعهد این نوع محصولات را از میوه‌های پادرختی تهیه می‌کنند.

میوه‌های پادرختی به میوه‌های ریز، سفت، لک‌دار، آفت زده، کپک زده یا کالی گفته می‌شود که معمولا زود هنگام از درخت جدا و به پای درخت می‌افتد و تا زمانی که کشاورز آن را جمع‌آوری نکرده محل خواب، خوراک و البته سرویس بهداشتی حشرات و جانوران موذی است.

این میوه‌ها اغلب بی‌ارزش بوده و مرغوب نیست و می‌تواند بار میکروبی بالایی داشته باشد. البته چون طی فرآوری، میوه پخته می‌شود، تا حدود زیادی میکروب‌های مضر آن منهدم و مسمومیت‌زایی چندانی ندارد.

در مورد لواشک و آلوچه‌های فرآوری شده بی‌نام و نشان هم باید بگوییم که پایه اغلب این محصولات میوه نیست و از ترکیب مواد پرکننده‌ای چون آرد، نشاسته، اسید، اسانس و مواد رنگی غیرمجاز تهیه می‌شود که مصرف آن فوق‌العاده برای کودکان حساسیت‌زا و مسموم‌کننده است.

لواشک بهتر است یا آلوچه فرآوری شده‌؟

لازم است بدانید در انواع لواشک‌ها علاوه بر میوه از ژلاتین گیاهی، اسید سیتریک، نمک، شکر یا خمیر خرما استفاده می‌شود.

ترکیبات و فرآیند تولید آلوچه‌های فرآوری شده بویژه انواع بدون هسته آن مشابه لواشک است با این تفاوت که در انواعی از آلوچه‌ها، ردپایی از میوه‌های خشک یا تازه هسته‌دار وجود دارد.

این محصولات تا حدودی فیبر و ریزمغذی‌ها را دارا بوده و خاصیت ملینی و مسهل دارد. اما هر چه مدت زمان فرآوری و حرارت اعمال شده به محصول برای تغلیظ و خشک‌شدن بیشتر باشد به مقدار بیشتری از خواص محصول بخصوص ویتامین C آن کاسته می‌شود. اما در میان این نوع محصولات انواعی وجود دارد که فقط حاوی میوه‌های نیمه‌خشک یا مرطوب همچون انواع برگه‌ها، آلوچه و آلو جنگلی است که عملیات فرآوری روی آن انجام نشده، یعنی بافت میوه شکل طبیعی خود را حفظ کرده و خمیری شکل نشده است.

این محصولات در مقایسه با لواشک و آلوچه‌های فرآوری شده مزایای تغذیه‌ای بیشتر و ارزشی نزدیک به میوه تازه را دارد.

فاخره بهبهانی - جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر به سلامت

سفر به سلامت

این روزها بحث بر سر تعطیلات نوروزی و سفر داغ است. بسیاری از شهروندان به پیش خرید تورهای نوروزی اقدام کرده‌اند. برخی نیز در انتظار مشخص شدن شرایط سفر با خودروی شخصی هستند.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش