سخنگوی دولت در خصوص اظهارات سردار فیروزآبادی گفت: من به عنوان نماینده دولت از سردار فیروزآبادی به خاطر مواضع حق طلبانه و دلسوزانه اش تقدیر می کنم و بی تردید این سردار رشید هر جا که هر یک از ارکان نظام نیاز به دفاع داشت، دفاع کرده است.
کد خبر: ۶۷۶۰۴۷
بانک ها هرچه زودتر از بدهکاران شکایت کنند

محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیات وزیران با اشاره به دستور جلسه امروز چهارشنبه دولت، گفت: اجرای ماده 1 قانون برنامه پنجم امروز در هیات وزیران مطرح شد.

وی افزود: تهیه لایحه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید مبنای برنامه ششم قرار بگیرد چرا که سال آینده سال پایانی برنامه پنجم است و باید لایحه برنامه ششم طی سال جاری به تصویب برسد.

سخنگوی دولت همچنین از اختصاص مبلغ هزار میلیارد ریال به عنوان تنخواه به سازمان تعاون روستایی خبر داد و گفت: این مصوبه بدین منظور است که همه محصولات کشاورزی زارعین در مقطع برداشت و آن زمان که بازاری برای خرید وجود ندارد از این محل خریداری کنند تا کشاورزان بعد از برداشت محصول دچار مشکل نشوند.

سخنگوی دولت در واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مبنی بر رانت 650 میلیون یورویی گفت: با توجه به اینکه این موضوع در دی ماه 92 یک بار در کمیسیون های اقتصادی مطرح شد و وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در نامه ای به صورت مکتوب هم به کمیسیون ها و هم به ریاست مجلس جواب این ابهامات را داد و مستنداتش نیز موجود است و این موضوع که دولت به کسی رانت داده است به شدت تکذیب می شود.

وی افزود: امروز در جلسه هیات وزیران از وزیر صنعت خواستیم که در این خصوص اقدام کند و پاسخ آن سئوالات و ابهامات را در اختیار همه رسانه ها قرار دهد. چون اگر قرار است ادعایی در خصوص رانت صورت بگیرد این دولت است که این ادعا را باید داشته باشد.

نوبخت در توضیح فعالیت شرکتی که واردات انحصاری تامین نهاده های دامی را عهده دار بوده است، گفت: آن شرکت آن زمان که نیاز داشتیم بدون آنکه ارز دولتی بگیرد نیاز کشور را تامین کرد و ما این کار را با هر شرکت دیگری که این آمادگی را داشت با ارز خودش انجام دهد، حاضر بودیم همکاری کنیم.

وی ادامه داد: من آن نماینده ای که این ادعا را داشته است باتقوا و دلسوز برای مردم می دانم اما این حق را باید بدهد که وقتی کمیسیون نسبت به این موضوع قانع شده است، دیگر اصرار کردن بر این نظر بی مورد است و اگر احساس می کند که رانتی صورت گرفته باید به قوه قضائیه شکایت کند و کسی نمی تواند هم خودش شاکی باشد و هم قاضی.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص اظهارات سردار فیروزآبادی در حمایت از دولت نیز گفت: من به عنوان نماینده دولت از سردار فیروزآبادی به خاطر مواضع حق طلبانه و دلسوزانه اش تقدیر می کنم و بی تردید این سردار رشید هر جا که هر یک از ارکان نظام نیاز به دفاع داشت، دفاع کرده است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که قوه قضائیه معتقد است که لیست بدهکاران بانکی قوه قضائیه با لیست بدهکاران بانکی دولت متفاوت است، گفت: لیستی که از سوی دولت ارایه شد برگرفته از ارایه گزارش های بانکی بوده است و ما مستندمان گزارشی است که بانکها داده اند بنابراین این هماهنگی را باید وزیر دادگستری فراهم کند تا این فرق ها وجود نداشته باشد.

وی افزود: وزیر دادگستری یکی از وظایف و ماموریت هایش هماهنگ کردن میان قوه قضائیه و دولت است. انشاء الله این کارش را به انجام می رساند و فرایق برطرف خواهد شد و شاید با مطبوعاتی کردن این موضوع بتواند نماینده قوه قضائیه با نماینده دولت بنشینند و این لیست را هماهنگ کنند چرا که ما مدعی مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده ایم.

نوبخت در خصوص سوال خبرنگار مهر مبنی بر این که قوه قضائیه و نمایندگان مجلس می گویند چرا بانک ها از بدهکاران شکایت نمی کنند و چرا شکایتی از سوی دولت نمی شود گفت: بانک ها باید در این زمینه هرچه زودتر اقدام کند و موظف هستند همه راه هایی را که منجر به وصول معوقات بانکی می شوند را طی کنند.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه دولت با افزایش قیمت خودرو مخالف است، گفت: شورای رقابت هم به دفعات اعلام کرده است دولت با افزایش قیمت خودرو کاملا مخالف است و شورای رقابت هم هر نوع موافقت این شورا را برای افزایش قیمت خودرو رسما تکذیب کرده است.

وی همچنین در واکنش به عدم صدور ویزا برای ابوطالبی که از سوی وزارت خارجه به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی شده است، گفت: دولت کار غیرمتعارف دولت آمریکا را از همان ابتدا تایید نکرده و به آن معترض بوده است و همه مجاری قانونی را برای این کار طی کرده است و نتیجه نهایی آن را هم اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا ابوطالبی همراه رئیس جمهور به چین سفر کرده است، تصریح کرد: آقای ابوطابی معاونت سیاسی نهاد ریاست جمهوری را برعهده دارد.

نوبخت همچنین در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری سیاست های سلامت را ابلاغ کرده اند، دولت در این زمینه چه اقدامی انجام می دهد؟، گفت: تمام سیاست های ابلاغی از سوی رهبری نیازمند پیگیری حقوقی و برنامه های اجرایی و عملیاتی است و ما هم این سیاست را به همه سیاست های دیگری را که بعد از اجرایی شدن قانون برنامه پنجم از سوی ایشان ابلاغ شده است را از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی را در لایحه برنامه ششم خواهیم دید و زمینه های اجرایی اش را فراهم خواهیم کرد.

وی همچنین در خصوص وام ازدواج بیان کرد: رئیس بانک مرکزی در این زمینه توضیح خواهند داد و در سال جاری نیز این روند با قوت ادامه خواهد یافت و کسانی که شایسته دریافت این تسهیلات هستند، وامشان را دریافت خواهند کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که گفته شده است، به کسانی که یکسال از تاریخ عقدشان گذشته است، وام ازدواج داده نمی شود، در حالی که این موضوع به دلیل تعلل بانک ها بوده است؟، گفت: با توجه به اینکه وزرا و اعضای هیات وزیران در شورای پول و اعتبار عضویت دارند، ما می توانیم این نقیصه را که یک نوع عدم اجرای کار از سوی بانک ها است را برطرف کنیم.

نوبخت در پاسخ به این سوال که دوران ماموریت اشتون رو به پایان است، آیا تغییر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این موضوع بر رویکرد مذاکرات تاثیرگذار است؟، توضیح داد: اراده ای که از سوی 6 کشور یعنی 1+5 صورت می گیرد، نتیجه آن در بیان خانم اشتون است وگرنه تصمیمات منتج به این خواهد شد که آن مجموعه چطور فکر می کند بنابراین این تغییرات تاثیری نخواهد داشت.

وی همچنین خاطر نشان کرد: ما تقاضایی برای استفاده از تسهیلات بانک جهانی نداریم.

سخنگوی دولت همچنین در مورد بند 350 اوین که مورد سوال یکی از خبرنگاران بود، گفت: قرار شد پس از گرفتن گزارشات از دستگاه های مسئول در مورد آن تصمیم‌گیری کنیم و هنوز این اتفاق نیفتاده، اما زمان زیادی تا تهیه این گزارشات نمانده است.

همچنین در مورد عملکرد صدا و سیما در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه ها یکی از خبرنگاران پرسید، شما در گذشته از عملکرد صدا و سیما تقدیر کرده بودید اما آقای یونسی در مصاحبه ای گفته است صدا و سیما همکاری خوبی در این زمینه با دولت نکرد، علت این تعارضات چیست؟ که نوبخت گفت: هر جا صدا و سیما در راستای ماموریتش به درستی عمل کرده است ما از آن تقدیر کرده ایم و هر از گاهی که از این رسانه ملی انتظار داشتیم و آن با آن انتظارات فاصله داشته است، به صراحت به مسئولین صدا و سیما منعکس کرده ایم و نمی توانیم ارزیابی صفر و صدی داشته باشیم و قابل ارائه نیست.

در ادامه نوبخت با بیان اینکه فرآیند تهیه و تنظیم برنامه ششم از فردا اول خرداد ماه طی برنامه زمانبندی آغاز می‌شود، گفت: ما تا پانزدهم شهریور 94 مصوبه نهایی این لایحه را که عمدتا در سال 93 تهیه و تنظیم می شود به عنوان مصوبه خواهیم داشت و بودجه 1395 را برپایه برنامه ششم مصوبه مجلس تهیه می کنیم که این لایحه را هم در وقت مقرر به مجلس تقدیم خواهیم کرد.

نوبخت افزود: احکام ستاد برنامه امروز آغاز شده و فردا کار تهیه و تنظیم برنامه ششم در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور قرار خواهد گرفت.

وی همچنین ادامه داد: مدلی را که برای تهیه برنامه ششم در نظر گرفته شد در آن همه ظرفیت ها و نهادهایی که می توانند در برنامه ششم نظر داشته باشند در این الگو و مدل همه آنان این امکان را خواهند داشت تا بتوانند در فرآیند تهیه و تنظیم برنامه ششم مشارکت داشته باشند. بنابراین برنامه ششم با یک نوآوری که سیاق آن متفاوت با برنامه پنجم و برنامه های قبلی است، تهیه خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه دولت یک آسیب شناسی از شکل برنامه پنجم و سایر برنامه ها داشته است، گفت: ما به صورت مطلوب و با استفاده از تجارب دیگر برنامه ها، برنامه ششم را تدوین خواهیم کرد و این کاری در راستای پیشرفت و توسعه کشور است.

وی همچنین در خصوص اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها گفت: خوشبختانه تا الان یکی از مواردی که در برنامه تحول نظام سلامت تعریف شده بود و آن بیمه کردن افرادی که فاقد بیمه بودند به اطلاع می رسانم که تا امروز بیش از 4 میلیون نفر از کسانی که فاقد دفترچه بیمه بودند به صورت رایگان برایشان دفترچه بیمه صادر شد.

سخنگوی دولت همچنین با بیان اینکه 23 هزار نفر جدیدا به سایت هدفمندی یارانه ها مراجعه و انصراف داده اند، گفت: انصراف این 23 هزار نفر به همراه آن دو میلیون و 400 هزار نفر در این راستا برای ارزان کردن هزینه درمان انسان های نیازمند به دولت کمک کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها