jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۶۶۰۶۶۹ ۱۹ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۵

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به طرح سناتورهای آمریکایی گفت: «حمید ابوطالبی» سفیر معرفی شده برای سازمان ملل متحد، شایستگی لازم را برای حضور در این جایگاه دارد.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به  طرح سناتورهای آمریکایی

مرضیه افخم امروز (سه شنبه) در نشست خبری در پاسخ به این سوال که سناتورهای آمریکایی به دنبال طرحی هستند که به رییس جمهوری آمریکا اختیار داده شود به سفیران معرفی شده از سوی کشورها که تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا یا مظنون به فعالیت های تروریستی باشند، ویزا صادر نشود و آیا احتمال دارد که شخص دیگری معرفی شود یا خیر، این مطلب را بیان کرد.

وی، افزود: ما سفیرمان را انتخاب کرده ایم، مقر سازمان ملل متحد در آمریکاست و از همین نظر برای صدور روادید از طریق مجاری و مسیر مرتبط با دولت آمریکا مکاتبه انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: به نظر ما سفیر معرفی شده شایستگی حضور در این جایگاه را دارد و دارای پست های مهم دیپلماتیک در کشورهای اروپایی و استرالیا بوده است و فعالیت خوب، موثر و مثبتی را در پیشبرد روابط در دوره ماموریت هایشان داشته اند.

افخم خاطر نشان کرد: پیگیری این موضوع از کانال های دیپلماتیک ادامه دارد و هرگونه پاسخ ازسوی مجامع رسمی و دیپلماتیک ملاک تصمیم گیری خواهد بود.

امیدواریم در سال 93 شاهد شکل گیری روابط منسجم تری با جهان باشیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم در سال 1393 شاهد شکل گیری روابط منسجم تر و مشخص تر با جهان باشیم که در این راستا حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای مورد توجه وزارت امور خارجه است.

افخم با بیان این که به دنبال توافق ژنو کارگروهی برای اجرای مفاد ذیربط تشکیل شده است، اظهار کرد: یکی از مسایلی که در مورد آن توافق شده، بحث دارایی هایی است که در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

افخم افزود: تاکنون سه مرحله در این ارتباط انجام شده است و پیگیری ها برای رفع موانع با حوزه های ذیربط به خصوص بانک مرکزی، با مشورت های حقوقی انجام شده است و کار دنبال می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگرچه برخی موانع در روند کار پیش می آید اما در مجموع این کار در مسیر اجرا است؛ اینکه دست اندازهایی پیش بیاید، طبیعی است هرچند توقع داشتیم این کار سریعتر پیش برود.

وی گفت در طول دوره شش ماهه طرف های مذاکره کننده به تعهدات خود عمل کنند و بتوانیم نتایج را در پایان دوره به طور روشن اعلام کنیم.

امیدواریم شاهد دستاوردهای مثبت در جهت احقاق حقوق هسته ای کشور باشیم

افخم در پاسخ به سوالی دیگر در مورد عملکرد دستگاه سیاست خارجه در سال گذشته گفت: دستگاه سیاست خارجی کماکان بحث تامین منافع و پیشبرد اهداف کشور را دنبال می کند؛ بحث مذاکرات جامع که از سال گذشته آغاز شده است در اولویت این برنامه ها قرار دارد.

وی افزود: با پیگیری ها برای انجام مذاکرات جامع، بتوانیم شاهد دستاوردهای مثبت در جهت احقاق حقوق هسته ای کشور باشیم.

افخم همچنین گفت: در عین حال در سیاست خارجی به پیشبرد مناسبات خوب با کشورهای مختلف جهان توجه داریم؛ مسیر خوبی شروع شده است که باید در این چارچوب، روند را بر اساس احترام متقابل و مواضع برابر دنبال کنیم که این دو اصل کلیدی در تنظیم و پیشبرد مناسبات ما با کشورهای مختلف جهان است.

وی افزود: در سال 1393 شاهد شکل گیری روابط منسجم تر و مشخص تر با جهان باشیم که در این راستا حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای مورد توجه ما است.

سخنگوی وزارت امور خارجه از رسانه ها درخواست کرد که در این مسیر به سهم خودشان در پیشبرد این اهداف ایفای نقش کنند.

به دنبال دسترسی کنسولی با علی رحمت اسدی هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده برای دفاع از «علی رحمت اسدی» تبعه ایرانی بازداشت شده در تایلند که مظنون به ربایش «عباس یزدانی» تاجر ایرانی در امارات است، گفت: ما هم اخبار منتشر شده در رسانه ها را شنیدیم و متعاقب آن مسوولان کنسولی ما در ابوظبی و دبی تماس دیپلماتیک برقرار کرده اند.

افخم با بیان این که فعلا به دنبال اطلاعات رسمی تر و موثق تر هستیم، افزود: در عین حال دسترسسی کنسولی با آقای اسدی را هم دنبال می کنیم تا ابعاد موضوع و اقدام مورد نیاز را اتخاذ کنیم.این موضوع در عین حال در حوزه امور کنسولی و ایرانیان وزارت امور خارجه در حال پیگیری است تا بتوانیم در واکنش به اقدام امارات مبنی بر دستگیری تبعه ایرانی، اقدامات حقوقی روشن و مشخصی را اتخاذ کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: در این مرحله به دنبال دسترسی کنسولی و اطلاعات رسمی هستیم و متعاقب آن نسبت به اقدام بعدی تصمیم گیری و از طریق رسانه ها اطلاع رسانی خواهیم کرد.

با پیشرفت مذاکرات هسته ای به مشورت های حقوقی بیشتر نیاز است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر تشکیل تیم مشورتی و حقوقی در جریان مذاکرات هسته ای توضیح داد: ترکیب تیم مذاکره کننده مشخص است در عین حال با روند پیشرفت مذاکرات در مراحل بعدی کار لازم است تا مشورت های حقوقی بیشتر با کارشناسان صورت گیرد و از ظرفیت های متخصصان در حوزه های مختلف بیش از پیش استفاده شود.

وی مذاکرات را امری حساس و کاری ملی توصیف کرد و گفت: باید از تمام توان و ظرفیت موجود در کشور برای رسیدن به نتیجه معقول استفاده کرد بنابراین افرادی به تیم مذاکره کننده مشورت خواهند داد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حضور دکتر جمشید ممتاز و دکتر زمانی نیا، گفت: تاکید می کنم که این افراد به گروه مشورتی اضافه شده است.

روابط تهران و اسلام آباد در حوزه های مختلف همکاری ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت پنجمین مرزبان ایرانی ربوده شده توسط گروهک تروریستی موسوم به جیش العدل گفت: از نظر ما وضعیت ایشان همچنان نامشخص است و برای تعیین وضعیت وی پیگیری های لازم در تماس ها و ارتباطات دیپلماتیک سیاسی ادامه دارد.

افخم از تماس با مسوولان پاکستانی خبر داد و افزود: طی روزهای آینده سفر معاون وزیر خارجه پاکستان به تهران را خواهیم داشت که البته زمان آن هنوز مشخص نشده اما گفت و گو پیرامون مرزبانان ربوده شده و همچنین وضعیت جمشید دانایی فر همچنان در دستور کار ما قرار دارد.

وی افزود: موضع بعدی وزارت خارجه با به دست آوردن اطلاعات تکمیلی تر اعلام خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تاثیر موضوع گروگانگیری بر روابط تهران - اسلام آباد، گفت: تهران - اسلام آباد روابط خوبی مبتنی بر ارتباط دو کشور مسلمان دارند، این دو کشور مشترکات بسیاری و همچنین همکاری های مختلفی در حوزه های متعدد کاری دارند و ارتباطات دو کشور در سطوح بالای دیپلماتیک ادامه دارد همچنان که اخیرا مذاکرات بین رییس جمهوری کشورمان و نواز شریف همتای پاکستانی اش انجام شد.

وی از روند رو به جلو و پیشرفت روابط ایران و پاکستان خبر داد و افزود: در عین حال امیدواریم موضوعاتی از این دست از طریق همکاری ها حل و فصل شود و در عین حال روند همکاری ها نسبت به گذشته بهتر شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح های بیان شده از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر انگشت نگاری از اتباع خارجی در واکنش به قطعنامه پارلمان اروپا گفت: نباید فراموش کنیم که موضوع انگشت نگاری از برخی اتباع خارجی مصوبه مربوط به گذشته است و دولت سه سال پیش آن را ابلاغ کرده است و وزارت خارجه نیز همان زمان برای اجرای آن اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: امروز هم آمادگی و عزم لازم برای همکاری و اجرای اقداماتی از این دست را داریم اما نیازمند برخی تسهیلات برای اجرای آن هستیم.

افخم با اشاره به اینکه وزیر خارجه اعلام کرده تا بودجه لازم برای تجهیزات مورد نیاز این کار تامین شود اظهار امیدواری کرد که امکان انجام انگشت نگاری در سفارتخانه ها و مبادی ورودی درباره کشورهایی که این اقدام را برای اتباع ایرانی انجام می دهند، صورت گیرد.البته این طرح و طرح های دیگر لازم است در صحن مجلس یا کمیسیون های مربوطه بررسی بیشتر شود و ما نیز متناسب با پیشرفت کار و در صورت تصویب آن، همکاری های لازم را انجام خواهیم داد.

به گفته افخم، معاون کنسولی وزارت خارجه در مجلس نیز حضور فعال دارد تا آنچه که به نفع منافع و مصالح کشور است انجام شود.

وی تاکید کرد: بدنه دولت و وزارتخارجه خود را ملزم به اجرای مصوبات مجلس می داند و امیدوار است که پیش فرض های این طرح ها حفظ امنیت و منافع کشور باشد البته جلسات بعدی مجلس طی امروز و فردا مسایل را آشکار خواهد کرد و ما آمادگی مشارکت بیشتر را داریم.

پیگیری ها درباره وضعیت دیپلمات ایرانی در یمن ادامه دارد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن گفت: پیگیری های ما در این زمینه ادامه دارد، گروه های کاری در حال دریافت اطلاعات از آخرین وضعیت دیپلمات ایرانی در یمن هستند و طرف ایرانی به طور مستمر با مقامات یمن در تماس است.

وی افزود: ما منتظر هستیم تا اطلاعات موثق از مجاری و منابع مطمئن به دست ما برسد و در عین حال امیدواریم براساس این اخبار و اطلاعات بتوانیم به پیشرفت های بیشتری دسترسی پیدا کنیم.

مرزبان های ربوده شده ما در پاکستان بودند

افخم در واکنش به اظهارات مقامات پاکستانی مبنی بر نبودن مرزبانان ایرانی ربوده شده در خاک این کشور در ایام گروگانگیری، گفت: شواهد و ادله چیز دیگری به ما می گوید. اطلاعات ما نشان می دهد که مرزبان ها بعد از ربوده شدن در پاکستان نگهداری می شدند و ما پیگیری های خود را از طریق دولت پاکستان ادامه می دهیم.

وی افزود: ما در اولین اقدام با سفیر این کشور صحبت کردیم و خواهان پیگیری موضوع شدیم. علاوه بر این کمیسیون مرزی مشترکی دوره کاری خود را در همان زمان ربوده شدن این سربازان آغاز کرد و طی آن بر تامین امنیت مرزی و خواست ایران مبنی بر پیگیری وضعیت مرزبان ها تاکید شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: از نظر ما مرزبان ها داخل پاکستان بودند به همین دلیل ما خواهان اقدامات جدی این کشور برای شناسایی و تحویل تروریست ها بودیم.

وی همچنین تاکید کرد: موضوع مرزبان پنجم «جمشید دانایی فر» نیز در دست پیگیری است و امیدواریم مسوولان و مقامات پاکستانی اطلاعات خوبی در این زمینه به ما بدهند.

ظریف برای حضور در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به مسکو سفر می کند

افخم در بخش دیگری از سخنان خود به سفر وزیرخارجه به مسکو اشاره کرد و گفت: ظریف هفته اول اردیبهشت ماه در چارچوب گروه کاری مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر به روسیه خواهد رفت.

وی افزود: روزهای 12 و 13 فروردین ماه در عشق آباد ترکمنستان جلسه ای با حضور معاونان وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر برگزار شد که هدف از آن بررسی مباحث حقوقی دریای خزر و تهیه پیش نویس بود.

سخنگوی وزارت خارجه هدف از تشکیل این کارگروه را تنظیم اسناد و کنوانسیون مربوط به دریای خزر برای اجلاس سران عنوان کرد و گفت: مرحله بعدی پس از تشکیل اجلاس گروه کاری، با حضور وزرای خارجه خواهد بود و سفر دکتر ظریف نیز در تکمیل گفت وگوها و مذاکرات معاونان وزارت خارجه انجام خواهد شد.

به گفته افخم، پیش از تشکیل اجلاس سران، این گروه کاری جلسه ای نیز در جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

وی افزود:در مجموع محور اصلی این سفر تدوین و بررسی اسناد و مدارک مربوط به کنواسیون رژیم حقوقی دریای خزر است که مقدمات اجلاس سران کشورهای ساحلی را که ابتدای اردیبهشت برگزار می شود، فراهم خواهد کرد.

اقدام اخیر پارلمان اروپا نشان داد که نسبت به واقعیت های ایران بیگانه هستند

افخم در واکنش به اقدام پارلمان اروپا برای تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: اقدام پارلمان اروپا در تصویب قطعنامه علیه ایران آن هم با چنین متن و ادبیاتی غیرقابل قبول است و از نظر ما اقدامی هدفمند و متاثر از اطلاعات و فشارهای دشمنان ایران و گروه های صهیونیستی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران را بی ارزش خواند و گفت: همان طور که گفتیم ملاک عمل ما این قطعنامه نیست.

وی افزود:ضمن اینکه پرونده سابقه این نهاد اروپایی در صدور قطعنامه های متعدد وجود دارد که اگر چه الزام آور نیست، اما درصدد است که روندهایی را در اروپا ایجاد کنند.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: نشان داد که پارلمان اروپا در نگاه خوشبینانه از تحولات جهان عقب است و به طور خاص نسبت به تغییرات و تحولات جمهوری اسلامی ایران بیگانه هست.از دیدگاه دیگر این اقدام نشان می دهد که نمی خواهند آنچه را که دراین کشور براساس خواست و اراده ملت ایران برای استقلال و پیشرفت صورت می گیرد ،درک کنند و براساس واقعیت ها اقدام کنند.

وی به پرونده سنگین پارلمان اروپا در تصویب قطعنامه های مختلف علیه ایران اشاره کرد و گفت:در طی چهار سال گذشته بیش از دو هزار قطعنامه صادر کرده است.

ایران تحمیل خواست پارلمان اروپا را در روابط خود نمی پذیرد

وی افزود: ما اعلام کرده ایم که تبادل و رفت و آمد هیات های اروپایی به طور قطع هیچ کدام منطبق با موضوعاتی که دراین قطعنامه قید شده انجام نخواهد شد.در واقع ما هیچ بحثی را که پارلمان اروپا به ارتباط ایران با کشورهای اروپایی و بر شکل دهی روابط با اروپا تحمیل کند، نمی پذیریم.

افخم تاکید کرد:موضوع دیگر این است که نمی توانند نه تنها برای ایران بلکه برای هیچ کشوری نمی توانند تعیین تکلیف کنند و از نظر ما دوران این نوع نگاه گذشته و امروز احترام متقابل و مواضع برابر یک اصل اساسی است و تردیدی هم نیست که در تمام دوران سیاست خارجی ایران اصل عزت مداری پیگیری شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید براینکه سیاست خارجی دولت یازدهم نیز براین اساس پیش می رود، خاطرنشان کرد: هر نهاد ، دولت و کشوری که بخواهد جایگاه و عزت ایران را تحت تاثیرقرار دهد، مورد پذیرش ما نخواهد بود.

وی اضافه کرد: به طور قطع این نهاد اروپایی به تدریج مورد نقد کشورهای اروپایی قرار خواهد گرفت.در هر حال شان اروپا را ارکان اروپا حفظ کنند.

افخم همچنین به اروپا توصیه کرد، پارلمان اروپا براساس واقعیت های روز و متناسب با جهان اقدام کنند، ماندن در دوره خاص و نگاه کردن به دنیا از آن زاویه خاص ،امروز سپری شده است.

برداشت رسانه ها این نباشد که عقب نشینی صورت گرفته تا دیگران به خود اجازه جسارت بدهند.مبنا و معیار ما همچنان این است که کشورها با ایران با واژگان تکریم سخن بگویند.

وی همچنین به سفر الهام علی اف، رییس جمهور جمهوری آذربایجان به تهران اشاره کرد و گفت: وی فردا به دعوت دکتر روحانی به منظور انجام یک سفر رسمی به ایران می آید.

افخم افزود: مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان برمبنای روابط خوب برادرانه،تاریخی، فرهنگی و مناسبات عمیق است و زمینه های مختلفی برای توسعه و گسترش همکاری ها وجود دارد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، براساس عرف دیپلماتیک در سفر روسای کشورها،وزرا و هیات همراهی که در حوزه های دوجانبه کار می کنند،روسای جمهور را همراهی می کنند.از این رو در این سفر نیز وزیردفاع در ترکیب هیات رسمی «الهام علی اف»، امری غیرمعمول نیست.

وی تاکید کرد: دو کشور مصمم هستند که همکاری را گسترش دهند ،هم زمینه های آن وجود دارد و هم مشترکات بسیاری که بیشتر کشورها باید طی کنند،بین دو کشور موجود است.دراین سفراسنادی تهیه شده با حضور دو رییس جمهور کشور به امضا خواهد رسید.

افخم اضافه کرد: دکتر روحانی و علی اف علاوه بر بررسی موضوعات دوجانبه منطقه ای و بین المللی، بحران های موجود را نیز بررسی می کنند.به طور قطع این سفر مقدمه ای به تحقق بخشیدن و سرعت بخشیدن به روابط است.

مبنا و معیار اقدام ایران برای سفیر پیشنهادی مجاری رسمی و دیپلماتیک است

این مقام مسوول در وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد که وزارت خارجه فرد دیگری را به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی کند، گفت: همان طور که پیش از این نیز اعلام کردم،ما سفیر خود را انتخاب کرده ایم،مقر سازمان ملل نیز در کشور آمریکاست و برای بحث رواید مکاتبات جاری با مسوولین این کشور انجام شده است.

وی با تاکید براینکه سفیر معرفی شده شایستگی حضور در این جایگاه را دارد، گفت: وی سوابق خوب، موثر و مثبتی از سال ها فعالیت دیپلماتیک دارد.درعین حال پیگیری موضوع واگذاری روادید به وی، از کانال های دیپلماتیک دنبال می شود.

به گفته افخم، ملاک و معیار وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برای عمل منابع رسمی و دیپلماتیک است و تصمیم گیری براین اساس انجام می شود.

مذاکرات سازش با هدف تامین حقوق فلسطینیان تنظیم نشده است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در واکنش به سوالی مبنی بر احتمال خروج آمریکا از مذاکرات سازش بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان گفت: آنچه مشخص است مذاکرات سازش با هدف تامین حقوق فلسطینیان تنظیم نشده و یکی ازموانع و بن بست های موجود که ایجاد شده نیز ناشی از نبود واقع بینی و توجه به حقوق مسلم فلسطینیان است.

وی افزود: تا زمانی که حق ملت فلسطین در طرح ها و برنامه ها به طور کامل لحاظ نشود، این مذاکرات و نشست ها اثری نخواهد داشت.ما فکر می کنیم به تدریج کشورهایی که تلاش می کنند منافع اسرائیل را تامین کنند و تحت تاثیر روندهای ساختگی و گروه های مذاکراتی ،مردم فلسطین را مرعوب کنند، به نتیجه نخواهد رسید.

افخم افزود: روندهای واقعی در مسیر مذاکرات سازش باید حاکم شود که براساس خواست و حقوق مردم فلسطین باشد.ضمن اینکه بخشی از اخبار و اظهارنظرات منتشرشده ناشی از تحمیل نظرات و اقدامات غیرواقعی است.

بازداشت شهروندان به اتهامات واهی رویه ناپسندی است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر بازداشت یک ایرانی درکنار سه شهروند اسپانیایی به خاطر دور زدن تحریم ها و انتقال اطلاعات و تکنولوژی به ایران، گفت:در کل اینکه به ادعاهای واهی برخی اتباع ایرانی یا اتباع کشورهای خارجی بازداشت شوند رویه ای ناپسند اما جاری است.

وی با بیان اینکه دراین مورد خاص نیز موضوع را از طریق سفارت اسپانیا دنبال می کنیم تا به جزئیات دسترسی پیدا کنیم، افزود: ادعای مطرح شده درباره خرید های غیرمعمول و یا خلاف تحریم ها پذیرفته شده نیست.فکر می کنیم این مورد نیز مثل موارد اعلام شده قبلی است و به زودی بی اساس بودن آن مشخص خواهد شد.

به گفته افخم، از آنجا که در آستانه مذاکرات ایران و 1+5 در گذشته نیز شاهد اخباری از این دست بوده ایم تا روند توافق را تحت تاثیر قرار دهند. ما نیز تصور می کنیم انتشار این خبر نیز در همین راستاست.

سخنگوی وزارت خارجه افزود:در عین حال ما وظیفه خود می دانیم تا نسبت به تبعه ایرانی از طریق سفارت ایران در اسپانیا اخبار لازم را بدست آوریم.

موضوع مذاکرات تنها مسایل هسته ای است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا چالش های غیرهسته ای به ترک میزمذاکره از سوی ایران منجر شود، گفت:از ابتدا نیز به طور روشن اعلام کرده ایم که مذاکرات تنها درباره مسایل هسته ای است و هیچ موضوع دیگری وارد موضوعات مورد بحث نمی شود.

وی افزود:ما صریح اعلام کرده ایم که به این اصل پایبندیم و تیم مذاکره کننده ما به شدت موضوع را با حساسیت دنبال می کند و پیشتر نیز این موضوع به طرف مقابل اعلام شده است.

قضاوت درباره دیدارهای حاشیه ای اشتون با مجلس است

افخم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر «تناقض گفته های وزارت خارجه با گزارش وزارت اطلاعات درباره دیدارهای حاشیه ای سفر کاترین اشتون به تهران» گفت:درباره این موضوع گزارش های لازم منتشر و به مجلس هم ارائه شد، چون موضوع در کمیسیون مربوطه نیز مطرح شده بود، وزارت اطلاعات نیز گزارش خود را ارائه کرد و ما هم گزارش تکمیلی را ارسال کردیم و قضاوت با نمایندگان مجلس است.

وی همچنین گفت: من درصدد راستی آزمایی دو وزارتخانه اطلاعات و خارجه نیستم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مقدمه جلسه هفتگی خود همچنین در خصوص انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، گفت: برگزاری سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان را که برای نخستین بار توسط مردم افغانستان بدون حضور نیروهای خارجی و بـا مشارکت خوب و حضور درصد بـالای واجدین شرایـط رأی دهی برگزار شد ، به مردم و دولت افغانستان تبریک می گوییم .

وی افزود: این انتخابات نشانه اراده مردم افغانستان در تعیین سرنوشت خود بوده و گام ارزشمندی برای کشور افغانستان است ، جمهوری اسلامی ایران این تحول مثبت در کشور همسایه را موجب افتخار ملت مسلمان افغانستان می داند و امیدوار است بر این اساس انسجام و وحدت ملی افغانستان هر چه بیشتر تقویت شود.

افخم در ابتدای نشست خبری خود که صبح امروز در ساختمان وزارت خارجه برگزار شد، ضمن تبریک روز ملی فناوری هسته ای که مصادف با بیستم فروردین است، گفت: این روز نشانگر این است که فشارهای سیاسی و تحریم های اقتصادی هیچ کدام نتوانسته است مانع اراده و عزم ملت ایران برای دستیابی به فناوری های هسته ای، قدرت ملی و حفظ استقلال شود.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
كامران
Netherlands
۰۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
این آمریكایی ها حسابی زدن به سیم آخر و قاطی كردند كه باید چیكار كنیم تا وجه ایران را در افكار جهانی خراب كنیم , اما باید گفت امریكا پارو بزن دریای غم ساحل ندارد بیش از ٣٥ سال است كه دائما از ملت ایران شكست خوردید و باید از این عصبانیت بمیرد
۰
۰

یادداشت

بیشتر
تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر