jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۵۳۰۰۳   ۱۶ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۱:۱۱

ایران در برزیل باید به فکر برد نیجریه باشد

نسخه کاپیتان اسبق آلمان برای مهار مسی

کاپیتان 4 دوره آلمان در جام جهانی گفت:آرژانتین بازیکنی مثل مسی دارد که تقریبا شبیه مارادونا بازی می کند اما آنها فقط مسی نیستند و به بقیه بازیکنان آنها هم باید فکر کرد.

نسخه کاپیتان اسبق آلمان برای مهار مسی

برنامه ورزش از نگاه 2 شب گذشته با دیدگاه حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در راه جام جهانی روی آنتن رفت. در این برنامه طبق وعده قبلی لوتار ماتیوس کاپیتان سابق فوتبال آلمان و کسی که یکی از با تجربه ترین بازیکنان جام جهانی بود حاضر شد و در خصوص مسائل مختلف صحبت کرد.

در این برنامه علی دایی نیز که ظهر روز گذشته با ماتیوس دیدار کرده بود کاپیتان سابق آلمان را همراهی کرد و سرمربی پرسپولیس نیز صحبت هایی را انجام داد.

ماتیوس در بخش اول صحبت های خود گفت: فوتبال در آلمان طرفداران زیادی دارد و جوانها در آنجا آموزش می بینند و خیلی زود به سطح اول فوتبال بر می گردند.

وی در خصوص دیدار رویایی بایرن مونیخ و منچستر یونایتد و از دست رفتن جام در دقایق پایانی گفت: دوست ندارم آن روز را به یاد بیاورم. ما 5 دقیقه تمرکز را از دست دادیم و یکی از روزهای تلخ زندگی من بود.

کاپیتان سابق آلمان و بایرن مونیخ در خصوص وجه مشترک خود با دایی مبنی بر تعداد بازی های ملی زیادشان تاکید کرد:من تا الان هر کاری که انجام دادم باز هم همان کار را تکرار می کنم. سال 1990 احساس کردم که باید بروم و بعد حس کردم در جام جهانی 98 باید بازی کنم که اتفاقا ایران را دو بر صفر بردیم. از این موضوع خوشحال هستم که چه تصمیمی گرفته ام و به آن احترام می گذارم.

ماتیوس ادامه داد: وقتی دایی به بایرن آمد یاد دوره خودم در ایتالیا افتادم چون دایی خیلی انگیزه داشت. من هم دوست داشتم که به او کمک کنم و بی دلیل نیست 149 بازی ملی داشته و دو بار با هم قهرمان آلمان شدیم. دایی نه تنها در ایران بلکه در دنیا شناخته شده است و آقای گل جهان شده است.

وی در خصوص سفرش به ایران گفت: اینجا خیلی از من پذیرایی شد و احساس می کنم در خانه خودم هستم. من با اتباع ایرانی در ارتباط هستم و تنها خوبی از مردم ایران دیده ام.

ماتیوس در خصوص شخصیت های درون و بیرون فوتبالش گفت: در زمین تمام تلاشم بردن بود و به همه انگیزه می دادم. اصلا در زمین دوستانم را نمی شناختم ولی بعد از بازی همه چیز را فراموش می کردم.

ماتیوس در خصوص تعریف های مارادونا از وی گفت:سال 1982 با مارادونا آشنا شدم و او به من احترام می گذاشت. خیلی ها در آن زمان سعی می کردند او را زود خاموش کنند ولی ما دوستان خوبی برای هم بودیم. او در آن سالها بهترین بازیکن بود و یک باراو با آرژانتین قهرمان شد و یک بار ما با آلمان در سال 90. در دوره من مارادونا بهترین بود و من نمی توانم بگویم او بهتر از پله بود اما او مردم را به وجد می آورد و تفاوت را نشان می داد.

وی در خصوص اینکه مدت ها است درون تیم آلمان یک رهبر وجود نداد گفت: شخصیت و خلق و خوی بازیکنان تغییر کده است. فیلیپ لام و شواین اشتایگر شخصیت دیگری دارند و به نوعی دیگر تیم را هبری می کنند. نمی خواهم بگویم آلمان موفق نبوده و همیشه در فینال ها بوده اما کم شانس بودیم.

ماتیوس در خصوص اتحاد فوتبال دو آلمان باعث تضعیف فوتبال این کشور شد یا خیر گفت: تیم آلمان با این اتفاق تقویت شد. همه طرفداران آلمان دوست دارند همیشه تیمشان قهرمان شود اما همه تیم ها دوست دارند مدعی باشند و من نمی گویم آلمان قطعا قهرمان می شود اما کشور ما در جام جهانی آینده مدعی است.

وی در خصوص اینکه پیراهنش را با چه کسی بعد از بازی با ایران عوض کرد گفت: من در ضیافت نهار روز گذشته آن شخص را دیدم ولی اسمش را دقیق نمی دانستم(منطور ماتیوس منصوریان بود).

وی در پاسخ به این سوال که نگاهش به فوتبال ایران چگونه است گفت: من خیلی اطلاعات کمی دارم ولی ایران با قدرت برای جام جهانی انتخاب شد ولی مهم این است که با یک برد از نیجریه به مرحله بعد صعود کند. ایران شانسی منطقی دارد که به دور دوم برود.

ماتیوس افزود: باید بازی های دوستانه بهتری برگزار کرد و با آلمان و آرژانتین و تیم های بزرگ بازی کنید. در دنیا مردم شما را فوتبالدوست می شناسند و این موارد کمک حال شما در آینده است.

وی در خصوص مهار مسی گفت: من جلوی مارادونا بازی کردم ولی این دو شبیه به هم هستند. مارادونا قهرمان جهان شده ولی مسی هنوز نشده است. باید بدانیم که باید گروهی مسی را مهار کنیم نه به صورت تک نفره. البته فقط نباید روی مسی فکر کنید.

ماتیوس افزود: بکن بائر همیشه می گوید که بزرگ ترین اشتباه را در سال 86 کرده است. او در سال 90 این اشتباه را جبران کرد و مقابل مارادونا یک هافبک دفاعی گذاشت و البته به صورت تیمی او را مهار کردیم. باید بدانید پاس دادن به مسی را خنثی کنید تا او مهار شود و قبل از حرکات انفجاری جلوی او را بگیرید.

وی در خصوص کی روش گفت: او تیم را به جام جهانی آورد و باید به او فرصت داد. بعد از جام جهانی باید در مورد او نظر داد ولی چگونگی صعود ایران به جام جهانی خیلی مهم بود. من به شخصه برای کی روش احترام قائلم.

ماتیوس در خصوص آرژانتین گفت: یکی از مدعی های قهرمانی در جام جهانی است. آنها فقط مسی را ندارند و بقیه بازیکنان آنها هم می توانند تاثیر گذار باشند.

وی در خصوص اینکه چرا از بازیکنان ایرانی درر آلمان استفاده نمی شود گفت: من مسئول تیم های بوندسلیگا نیستم اما آن زمان بازیکنانی که به آلمان آمدند مورد نیاز بودند. نمی دانم الان بازیکنی در ایران هست که تفاوت ها را نشان دهد یا خیر.

وی افزود: مقطعی بود که بازیکنان ایران را در آلمان می خواستند اما باید دوباره شروع شود. در حال حاضر ژاپنی ها 8 الی 9 بازیکن در آلمان دارند. در آلمان از 10 سالگی به بازیکن آموزش می دهند ولی با این وضعیت در ایران که آموزش ساکن شده بعید می دانم که یک یازیکن بتواند به آلمان و لیگش کمک کند.

به گزارش فارس،ماتیوس در خصوص استفاده از بازیکنان دورگه که در آلمان هم اتفاق می افتد گفت: زمانی اوزیل به تیم آلمان آمد و از او بهه بردیم. ولی ما یاد گرفتیم از این بازیکنان دورگه نهایت استفاده را ببریم و حتی در رشته های دیگر هم این اتفاق می افتد و از آنها استفاده می کنیم.

وی همچنین در خصوص مربیانی که از آلان به ایران آمده اند گفت: در دو سال گذشته جدی با هنکه و روته مولر در مورد ایران حرف زدم و آنها خیلی خوب تعریف می کردند و بازیکنان ایرانی را حرفه ای معرفی می کردند.

وی در خصوص اینکه به کدام مربی اش در جام جهانی نمره بیشتری می دهد گفت: همه می دانند که من چه دوستی با بکن بائر دارم. من می دانم که او چه مدیریتی دارد ولی به او بیشتر از همه مربیانم نمره مثبت می دهم.

ماتیوس در خصوص خداحافظی اش گفت: بعد از جام 90، 5 سال بازی کردم و اختلافاتی با فوکس به وجود آمد و دقیقا خودم هم نمی دانم چه اختلافتی بود. شاید اگر ما رودررو با هم حرف می زدیم سه سال از تیم ملی دور نمی ماندم. در فوتبال اختلافت وجود دارد. من سال 95 مصدومیت داشتم که همه موارد دست به دست هم داد تا کلینزمن کاپیتان آلمان شود.

وی در خصوص اینکه چرا بدون مربیگری در آلمان زندگی می کند گفت: سعی کردم در خارج زندگی ام را بگذارنم حتی در هانوفر، نورنبرگ و چند تیم دیگر می توانستم کار کنم ولی به سبک زندگی آن زمان من نمی خورد.

کاپیتان سابق فوتبال آلمان در خصوص اینکه چرا در مربیگری نمره خوبی نگرفتید گفت: اولا که دوره مربیگری را با بازیگری قیاس کرد چون باید شرایط را سنجید. اگر در منچستر باشی مطمئنا شرایط با یک تیم دیگر معمولی فرق می کند. هر جا که کار کردم با عشق و علاقه برگشتم.

وی در خصوص اینکه شوماخر در کتاب خاطراتش اعلام کرده بود در اردوی آلمان در سال 86 چند دستگی وجود داشت گفت: اتفاقا آن سال برای ما موفقیت آمیز بود. چند دستگی بود ولی پایان یک دوه خوب بود. یک نسل جدید به فوتبال آلمان اضافه شد.

ماتیوس در خصوص اینکه چند روزنامه ورزشی در آلمان وجود دارد گفت: ما روزنامه های صرفا ورزشی نداریم ولی چند هفته نامه داریم.

وی در خصوص اینکه در فاصله زمانی تا جام جهانی اولویت با لیگ هست یا تیم ملی گفت: همیشه باید همکاری وجود داشته باشد و نباید علیه هم فکر کنیم. در ایران همه باید طرحی ایجاد کنند که هم باشگاه ها و هم تیم ملی نفع ببرند. در شرایط کنونی و در حال حاضر باشگاه ها باید اولویت داشته باشند و تیم ملی هم باید حمایت شود.

ماتیوس در خصوص حضور گواردیولا در بایرن گفت: با حضور وی کیفیت بوندسلیگا بالا رفته است. هم بایرن در حال نفع بردن است و هم گواردیولا. هاینکس با بایرن مونیخ قهرمان اروپا شد و سبک خودش را به تیم تزریق کرد. گواردیولا سبک بارسا را به بایرن مونیخ آورده و با آوردن امثال تیاگو به این چنین هدفی داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که شانس چه تیمی در جام جهانی بیشتر است گفت: برزیل، آرژانتین، آلمان و اسپانیا مدعی های قهرمانی هستند.

ماتیوس در خصوص بوسنی نیز گفت: شما شانس آوردید که به بوسنی خوردید که برای اولین بار در جام جهانی حضور داد. شما کارتان سخت است چون نیجریه قهمرن جام ملتهای آفریقا است و اگر آن بازی را نبرید سه بازی می کنید و به ایران بر می گردید. شما باید روی همان اولین بازی تمرکز کنید و فکر می کنم مربی تیم ملی شما هم تمرکزش روی این موضوع است.

وی در خصوص اینکه مشخصه های فوتبال ایران گفت: من از دور می بینم و فقط در صورتی می توانید صعود کنید که به حرف مربی گوش کنید. یک بازیکن نمی تواند تاثیر گذار باشد.من در تیم ملی ایران ستاره فوق العاده ای نمی بینم ولی می دانم بازیکنان تاثیر گذاری دارید.

ماتیوس در خصوص عناصر بیرونی تیم ملی گفت: سرمربی نقش خیلی مهمی دارد و مطمئنا او باید به بازیکنان این روحیه را بدهد که چگونه در برزیل بازی کنند. آمادگی بدنی خیلی مهم است چون در برزیل تفاوت دما خیلی زیاد است. ایران باید برای همه شرایط آماده باشد. در آلمان از همین الان کسانی به برزیل رفته اند تا همه شرایط را بسنجند.

وی در خصوص اینکه در پست خودش در حال حاضر بهترین بازیکنان را کدام را معرفی می کند گفت: ژاوی و اینیستا مدتی در اسپانیا خوب بودند.پیرلو در ایتالیا 34 ساله است اما مغز متفکر ایتالیا محسوب می شود.در آلمان شواین اشتایگر و کروس می توانند نقشی مهم داشته باشند.

فوتبال آلمان در مسیری قرار گرفته که در جمع بهترین ها باشد. من مطمئن هستم اگر امسال قهرمان جام جهانی شویم سال بعد یک بازیکن آلمانی مرد سال فوتبال دنیا می شود.

ماتیوس در خصوص اینکه آیا در ظرف دو ماه می شود به صورت گلخانه ای کار کرد و نتیجه گرفت تصریح کرد: در این دو ماه نمی توانید هیچ کار خاصی انجام دهید و یا یک مسی خلق کنید چون مربی باید روی تمام نقاط تیمش کار کند.

وی در خصوص اینکه آیا پنالتی گرفته شده به سود آلمان در جام جهانی 90 درست بود یا خیر گفت: وقتی دور سوت می زند یعنی پنالتی است. البته فکر می کنم پنالتی کامل نبود. البته من کفشم خراب شده بود و پنالتی را نزدم و آندریاس برمن که خیلی به هم اعتماد داشتیم پنالتی را زد و گل شد.

وی در خصوص زندگی شخصی خود و اینکه چرا مرتب در زندگی اش شکست می خورد تغییر می کرد گفت: هر کسی باید جوری زندگی کند که لذت ببرد. متاسفانه در زندگی های قبلی خودم احساس راحتی نمی کردم و به همین دلیل تصمیم می گرفتم شرایط زندگی ام تغییر کند.

ماتیوس در خصوص مدعی سال آینده لیگ قهرمانان اروپا گفت: من دوست دارم که بایرن مونیخ قهرمان شود ولی پاری سن ژرمن مدعی مخفی من است.

به گزارش فارس، در پایان این برنامه از ماتیوس و علی دایی با دسته گل و هدایایی تقدیر به عمل آمد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

من اگر بخواهم بی تعارف حرف بزنم باید بگویم بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز نمی‌دانند پیراهن چه تیم بزرگی را پوشیده اند. بازیکن تازه وارد پرسپولیس باید بداند این تیم یک تیم معمولی نیست. شما نمی‌توانید و حق ندارید در پرسپولیس معمولی باشید!

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پرسپولیس بیمار است. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و معاینه ندارد، از همین دور و از قاب تلویزیون هم نشانه‌هایش قابل تشخیص است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها