jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۴۹۶۳۵   ۰۵ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۱:۴۷

به گزارش ایسنا، حسام‌الدین آشنا، ‌نماینده رئیس‌جمهور در شورای نظارت بر صداوسیما در مراسم رونمایی از یک کتاب گفت: «شورای نظارت فعلی هیچ نیست و جنبه تشریفاتی دارد. وی در ادامه گفت: این شورا هیچ قدرت اجرایی و نظارتی ندارد و فقط دو هفته یک‌بار شش نفر دور هم می‌نشینند و گعده می‌کنند و هیچ تضمینی بر اجرای مصوبات شورا در سازمان صداوسیما وجود ندارد.» هرچند اظهارات تندروانه و بعضا فراقانونی و افراطی آقای آشنا که می‌تواند به جایگاه رئیس‌جمهور نیز لطمه وارد کند، مطلب جدیدی نیست، اما توجه به این نکته ضروری است که شورای نظارت بر صداوسیما دقیقا در حد‌و‌مرزهای قانونی در تعامل با صداوسیما به وظایف خود عمل می‌کند و بی‌تردید برخی تعابیر آقای آشنا نوعی اهانت به این مجموعه تلقی می‌شود.

ضمن آن‌که گزارش‌های ارسالی شورای نظارت به رسانه ملی همواره پاسخ داده شده و منشأ اثر بوده‌اند و در مواردی نیز به قدردانی رسمی شورای نظارت از توجه و اعمال آنها منجر شده است.

یکی از محورهای مورد اشاره در سخنان آشنا حمله به انحصار رادیو و تلویزیون در ایران است و اشاره به اصل 44 و خصوصی‌سازی دستگاه‌ها و سازمان‌هاست.

این ادعاهای فراقانونی درحالی مطرح می‌شود که نص صریح قانون اصل 44 ، هرگونه خصوصی‌سازی رادیو‌ و تلویزیون را ممنوع اعلام کرده است.

لازم به توضیح است که در ماده 2 این قانون، 11 رشته فعالیت مادر اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی کشور را از هرگونه خصوصی‌سازی معاف کرده است.

سدها و شبکه‌های بزرگ آبرسانی، معادن نفت و گاز، شبکه‌های مادر مخابراتی، بانک مرکزی،‌هواپیمایی کشوری، کشتیرانی و صداوسیما از جمله سازمان‌ها و فعالیت‌هایی هستند که از ا ین امر مستثنی شده‌اند.

نماینده رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش می گوید: آنها می‌توانند به همه قوا، اشخاص ، فعالیت ها، کنشگران سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نظارت و نقد داشته باشند، اما هیچ‌کس توان، جرات و امکانات لازم بر سازمان صدا و سیما را ندارد . گویی این شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما نیست ، شورای نظارت بر رئیس‌جمهور است!

این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که علاوه بر نهاد قانونی شورای نظارت به عنوان نمایندگان سه قوه، بیشترین نقدها علیه صدا و سیما در رسانه‌ها، بویژه رسانه‌های دولتی و خبرگزاری‌ها مطرح و صدا و سیما نیز همواره از آن استقبال کرده و هیچ واکنش قهری و حقوقی علیه بسیاری از اتهامات از خود بروز نداده است؛ زیرا نقد را لازمه اصلاح جامعه می‌داند.

پیش از این در پی مکاتبه مستقیم آشنا با ضرغامی با امضای عضو شورای نظارت، بیژن نوباوه، دبیر این شورا اعلام کرد هیچ یک از اعضاحق ندارند با عنوان عضو شورا با صدا و سیما مکاتبه یا تذکری را اعلام کنند. وی تاکید کرد: مصوبات این شورا از طریق رئیس و دبیر ابلاغ می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر