شاید برای شما پذیرفتنی نباشد که دختر خردسالتان نیز ممکن است ترشح ناحیه تناسلی داشته باشد؛ البته احتمال بروز عفونت مهبل و دستگاه تناسلی قبل از سن بلوغ بسیار کم است، اما در شرایط خاصی ممکن است یک دختربچه نیز از مشکلات ناحیه تناسلی و ترشح غیرطبیعی در این ناحیه رنج ببرد.
کد خبر: ۶۴۶۷۸۶
عفونت تناسلی در دختران خردسال

دکتر آمنه لاهوتی اشکوری، متخصص زنان در این‌باره توضیح می‌دهد: دستگاه تناسلی کودکان در سنین قبل از بلوغ معمولا ترشحات خاصی ندارد؛ یعنی ترشحات قابل رویت مثل خانم‌های بالغ در آنها دیده نمی‌شود. به بیان دیگر در کودکان در سال‌های قبل از بلوغ ممکن است گاهی ترشحات شیری یا سفید رنگ در ناحیه تناسلی کودک دیده شود که براحتی با آب شسته می‌شود و هیچ نشانه‌ای از التهاب، قرمزی، خارش و سوزش نیز در وی دیده نمی‌شود.

ترشحاتی که نگران‌کننده نیست

ترشحات ناحیه تناسلی کودکان طبیعی و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد. این ترشحات می‌تواند نشانه نزدیک شدن زمان عادت ماهانه در دختران نیز باشد، اما دکتر لاهوتی در گفت‌و‌گو با جام‌جم تاکید می‌کند: توجه داشته باشید که ترشحات طبیعی ناحیه تناسلی کودک، شفاف و بدون بوست و به خارش یا مشکلات دیگر منجر نمی‌شود و مشخص‌ترین ویژگی این ترشحات این است که برای مدت طولانی یعنی یکی، دو سال بی‌هیچ تغییری دیده می‌شود. با نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه ممکن است این ترشحات به دلیل تغییرات هورمونی کمی غلیظ‌تر شود یا تغییر رنگ دهد. بجز این دسته از ترشحات در صورت دیدن هر نوع ترشح دیگری در دختران کوچک باید به پزشک مراجعه کرد.

ترشحات همراه با سوزش ادرار

اما خانواده‌ها چطور می‌توانند متوجه غیرطبیعی بودن ترشحات واژینال دختران کوچکشان شوند؟

به گفته دکتر لاهوتی، مشخص‌ترین ویژگی ترشحات طبیعی این است که برای مدت طولانی به یک شکل و شدت مشخص ادامه پیدا می‌کند، اما باید به ترشحاتی که یک مرتبه ظاهر می‌شوند یا به مرور زمان شدت بیشتری پیدا می‌کند، توجه شود. البته تغییر رنگ و بدبو شدن ترشحات نیز بسیار اهمیت دارد. همچنین معمولا دختران همراه با این ترشحات از سوزش ادرار، درد کمر و ران شکایت دارند.

وجود جسم خارجی

خوب است بدانید که شایع‌ترین علت ترشح غیرطبیعی در کودکان خردسال، وجود جسم خارجی همچون دستمال کاغذی در واژن است که چنین اتفاقی ممکن است در پی کنجکاوی کودک نسبت به شناخت بدنش اتفاق بیفتد.

حتی دکتر لاهوتی تاکید می‌کند: گاهی هم کودکان خردسال حین بازی ممکن است جسمی را داخل واژن خود فرو کنند. نشانه وجود جسم خارجی در واژن معمولا ترشحات بسیار زیاد و در بسیاری موارد خونابه‌ است و در صورت تشخیص ندادن بموقع و باقی ماندن جسم خارجی در واژن ممکن است ترشحات او بدبو نیز باشد.

عفونت ناحیه تناسلی

اما گاهی ترشح مهبل و ناحیه تناسلی از سطح یک ترشح طبیعی بدون علامت فراتر می‌رود و آن وقت است که باید به احتمال عفونت ناحیه تناسلی کودک نیز بیندیشیم.

دکتر لاهوتی با اشاره به این‌که علائم‌ شایع‌ این نوع عفونت، قرمزی‌، درد و خارش‌ اطراف‌ ناحیه‌ تناسلی‌ است، می‌گوید: همچنین ترشح‌ از مهبل‌ که‌ ممکن‌ است‌ با یا بدون‌ بو باشد و درد در هنگام‌ ادرار کردن‌ و خونریزی‌ از ناحیه‌ مبتلا نیز ممکن است از دیگر علائم باشد. بروز چنین بیماری ممکن است از عفونت‌های‌ حاصل‌ از باکتری‌ها، انگل‌ها، قارچ‌های‌ مخمری‌ شکل‌، ویروس‌ها یا آلرژی‌ به‌ لباس‌هایی با الیاف مصنوعی، صابون‌ یا دیگر چیزهایی که در تماس‌ با ناحیه‌ تناسلی‌ است، ناشی شود. همچنین خراشیدگی‌، ساییدگی‌ یا آسیب‌ ناحیه‌ تناسلی‌ در اثر گذاشتن‌ اجسام‌ خارجی‌ در مهبل‌ به‌ وسیله‌ کودک‌ یا یک‌ همبازی‌ یا تحریک‌ ناشی‌ از خوشبوکننده‌ حمام‌ یا مواد افزودنی‌ حمام‌ نیز ممکن است اتفاق بیفتد. از عوارض عفونت و التهاب مزمن ناحیه تناسلی کودکان می‌توان به چسبندگی اشاره کرد که اگر این اتفاق بیفتد، حتما مراجعه به پزشک برای رفع چسبندگی ضروری است.

آنچه باید به کودکتان بیاموزید

برای پیشگیری از عفونت ناحیه تناسلی ‌به‌ کودک‌ یاد بدهید، پس‌ از اجابت‌ مزاج‌ از مهبل‌ تا مقعد خود را کاملا شستشو دهد.

نگذارید کودک‌ با لباس‌ مرطوب‌ بویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ بنشیند.

اجازه‌ ندهید کودک‌ از کاغذ توالت‌ رنگی‌ یا معطر، صابون‌ بودار یا خوش‌بوکننده‌ حمام‌ استفاده‌ کند.

زیرشلوارهای‌ نخی‌ یا زیرشلوارهای‌ نایلونی‌ با فاق‌ نخی‌ در اختیار کودک‌ قرار دهید.

در شرایطی که کودک نشانه‌های عفونت ناحیه تناسلی را نشان می‌دهد یا با وجود درمان‌، علائم‌ بیماریش ظرف‌ هفت تا ده روز بهبود نیافته است و با خونریزی‌ یا تورم‌ غیرمعمول‌ مهبل نیز همراه است باید به پزشک مراجعه کنید.

پونه شیرازی‌ /‌ گروه سلامت

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
مرضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
۰
۰
گاهی هم كودكان خردسال ... فكر نمی كنید این جمله .... چه طور این جمله را تایید كردین ؟
مشكات
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۳
۰
۰
ممنون از مطلب آموزنده تون.
نگرانی ام درمورد دختر۴ساله ام بود كه با خوندن این مطالب كمتر شد.
باسپاس

نیازمندی ها