بهداشت دهان و دندان از زبان اعداد

برای لبخندتان چقدر ارزش قائل هستید؟ به نظرتان لبخند زیبایی دارید؟ فکر می‌کنید اگر اطرافیان لبخند شما را به‌یاد بیاورند، اولین کلمه یا جمله‌ای که به زبان می‌آورند چیست؟ شیرین؟ زیبا؟ ترسناک؟ ... بخشی از زیبایی لبخند، به سلامت دندان‌ها مرتبط است.
کد خبر: ۶۳۶۳۱۵

 برای همین یک دلیل که البته دلیل مهمی هم هست، باید دندان‌های سالم و زیبایی داشت. از سوی دیگر، ابتلا به بعضی بیماری‌ها، ناشی از بیماری‌های دهان و دندان است. با این توضیح‌ها‌ به‌ نظر شما مردم کشورهای مختلف جهان و به‌طور خاص ما ایرانی‌ها چقدر برای سلامت و زیبایی دهان و دندا‌نمان وقت و هزینه صرف می‌کنیم؟ پاسخ این پرسش را باید در آمارهای بخش بهداشت دهان و دندان سازمان بهداشت جهانی (WHO) و آمارهای خبرگزاری فارس جستجو کرد.

 

 

95 %آمارهای ارائه شده از سوی خبرگزاری فارس به نقل از تعدادی از متخصصان دندانپزشکی کشور نشان می‌دهد 95 درصد مردم کشور ما درست مسواک زدن را بلد نیستند. این مساله باعث آسیب دندا‌ن‌ها، بروز عفونت‌های دهان و دندان، از دست دادن دندان، افزایش خطر ابتلا به بیماری دریچه‌های قلب، مشکلات گوارشی و رماتیسم قلبی است.

5 %در کشور ما فقط 5 درصد افراد پیش از مسواک زدن از نخ دندان استفاده می‌کنند.

30 > از سی سالگی به بعد، مراجعه به دندانپزشک کاهش پیدا می‌کند. از این سن مردم بیشتر سعی می‌کنند با مشکلات دهان و دندان کنار بیایند. این در حالی است که اگر فرد دچار دندان‌درد نیز بشود به جای مراجعه به متخصص ترجیح می‌دهد از مسکن استفاده کند. امتناع از مراجعه به متخصص شاید ناشی از ترس یا هزینه بالای خدمات دندانپزشکی در کشور در مقایسه با درآمد متوسط جامعه باشد.

2 >هر کودک ایرانی در پایان سه سالگی حداقل دو دندان پوسیده دارد. این در حالی است که سلامت دندان‌های شیری برای جویدن غذا، تسهیل عملکرد دستگاه گوارش، زیبایی، درست حرف زدن، نظم در رویش دندان‌های دائمی و اعتماد به نفس کودک ضروری است.

5در حال حاضر با وجود پیشرفت خدمات و علم دندانپزشکی در کشور در مقایسه با گذشته، در دهان هر فرد ایرانی بالغ حداقل پنج تا شش دندان پوسیده وجود دارد، اما این افراد نسبت به درمان آن بی‌تفاوت هستند.

90 هزار  در استان کهگیلویه و بویراحمد، 90 هزار دندان پوسیده در دهان دانش‌آموزان مقطع ابتدایی وجود دارد. سن این دانش‌آموزان بین شش تا 9 سال است. در این استان هر کودک به‌طور متوسط دارای سه دندان دائمی پوسیده است.

60 %بین 60 تا 90 درصد کودکان دبستانی و عموم بزرگسالان در سراسر جهان حداقل یک دندان پوسیده در دهانشان دارند. دلیل اصلی این مساله نیز بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان، کمبود کلسیم و فلوراید است.

15 %بررسی‌ها نشان می‌دهند بین 15 تا 20 درصد افراد میانسال سراسر جهان یعنی افراد رده سنی 34 تا 44 سال، دچار بیماری لثه هستند. این بیماری به از دست ‌دادن دندان‌های آنها منجر می‌شود.

30 % آمارهای بخش سلامت و بهداشت سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد 30 درصد افراد رده سنی 65 تا 74 سال سراسر جهان، دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند. این آمار بیشتر متعلق به کشورهای توسعه‌نیافته است.

16 % : 16 تا 40 درصد کودکان رده سنی شش تا 12 سال سراسر جهان حداقل یک بار دچار مشکلات دهان و دندان بو‌یژه ترومای دهان و دندان شده‌اند. این آسیب‌ها ناشی از زمین خوردن در حیاط مدرسه، تصادف در مسیر خانه به مدرسه یا آسیب دیدن حین ورزش است.

40% حدود 40 تا 50 درصد افراد اچ‌آی‌وی مثبت سراسر جهان دچار قارچ، باکتری‌ و ویروس دهانی هستند. این افراد باید تحت مراقبت‌های ویژه دندانپزشکی قرار بگیرند، اما بیشتر آنها از دریافت این خدمات محروم هستند. این، یکی از مسائل مشکل‌ساز درباره افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی مثبت است.

500از هر 500 تا 700 تولد در سراسر جهان، یک کودک دچار شکاف کام است. البته این رقم با توجه به نژاد و سابقه ژنتیکی این کودکان، کمی متغیر است.

DMFTشاخص‌های بهداشت و سلامت دهان و دندان با شاخصی به ‌نام DMFT برای کودکان زیر 12 سال سنجیده می‌شود. این شاخص به‌ترتیب شامل D : پوسیدگی، M : دندان از دست‌رفته، F : دندان ترمیم‌شده و T : تعداد دندان‌هاست. این شاخص یک وسیله سنجش بین‌المللی است.

سها دادمند

منبع: آمارهای جهانی مربوط به WHO و منبع آمارهای داخلی خبرگزای فارس است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها