jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۳۵۹۱۴   ۲۵ دی ۱۳۹۲  |  ۱۵:۲۴

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

زائران حامل مواد، از یک تا 5 سال ممنوع الخروج می‌شوند

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه زائران حامل مواد مخدر، از یک تا پنج سال ممنوع الخروج می‌شوند، گفت: انتقال هر نوع ماده مخدر و روان‌گردان‌ به عربستان تحت هر شرایطی ممنوع است و در صورت مشاهده از خروج زائر جلوگیری و پس از تحویل گذرنامه و بلیط وی به سازمان حج و زیارت، وی به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.

زائران حامل مواد، از یک تا 5 سال ممنوع الخروج می‌شوند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، علیرضا جزینی با بیان اینکه از آغاز موسم حج عمره امسال تاکنون بیش از 70هزار نفر به این سفر معنوی مشرف شده‌اند، گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله پلیس فرودگاه‌ها همانند سنوات گذشته به‌منظور صیانت از زائرین بیت‌الله الحرام در حج، با جدیت از حمل مواد مخدر به عربستان و در هر میزان جلوگیری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه زائران از حمل هر گونه موادمخدر پرهیز کنند، افزود: انتقال هر نوع ماده مخدر و روان‌گردان‌ به عربستان تحت هر شرایطی ممنوع است و در صورت مشاهده از خروج زائر جلوگیری و پس از ضبط و تحویل تحویل گذرنامه و بلیط وی به سازمان حج و زیارت، وی به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: برابر ماده 17 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر، چنانچه اتباع جمهوری اسلامی ایران با هر قصدی اقدام به نگهداری، حمل یا قاچاق هر مقدار مواد مخدر به داخل یا خارج از کشور کنند، گذرنامه آنان باطل و‎ ‎از یک تا 5 سال ممنوع ‌الخروج می‌شوند و در صورت تکرار نیز گذرنامه آنان به مدت پنج تا 15 سال ابطال و ممنوع‌الخروج می‌شوند.

جزینی گفت: تمامی بارهای زائران توسط دستگاه‌های الکترونیکی، سگ‌های موادیاب، ایکس‌ری و بادی‌اسکنر کنترل می‌شود بنابراین مسافران توجه کنند که هیچ نوع ماده مخدری را چه در بار همراه و چه در بار غیر همراه خود حمل نکنند؛ چرا که از خروج افرادی که به هر نحو حامل این مواد باشند جلوگیری می‌شود و پلیس نیز در بازرسی‌های تخصصی خود قادر به کشف هرگونه جاسازی مواد مخدر از سوی زائران می‌باشد.

وی افزود: همراه داشتن برخی از داروهای درمانی در عربستان جرم است و داروهایی مانند متادون و ترامادول که در کشورمان برای معتادان پرخطر استفاده می‌شود، در این کشور ممنوع و جرم است و افرادی که آن را به همراه داشته باشند در فرودگاه آن کشور دستگیر خواهند شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: مقامات عربستان در برخورد با موضوع مواد مخدر چه استعمال و چه همراه داشتن آن توسط زائران سخت‌گیری‌های شدیدی دارند و زائران حامل مواد مخدر پس از دستگیری توسط مقامات این کشور، مدت‌های طولانی بلاتکلیف و مجازات‌های سنگینی در انتظارشان خواهد بود.

جزینی هشدار داد:‌ افرادی که هنوز به این بلیه شوم مبتلا هستند و نمی‌توانند مواد را از خود دور کنند، حتی‌الامکان به این سفر مشرف نشوند یا سعی کنند قبل از اعزام به این سفر معنوی شرایط فیزیکی مناسب خود را به دست آورند تا از فضیلت سفر گرانبهای حج بی‌بهره نمانند و نعمتی که خداوند متعال برای آنان نازل کرده است را زایل نکنند.

وی افزود: از ابتدای آذر ماه سال‌جاری تذکرات لازم در کاروان‌های زیارتی و جلسات توجیهی حج در خصوص عدم حمل هر گونه مواد مخدر و روان‌گردان‌، به حجاج داده شده که زائران باید توجه لازم را در این خصوص داشته باشند و همچنین روحانیون و مدیران کاروان‌ها باید با توجیه به‌موقع و افزایش آگاهی این دسته از زائران بتوانند آنان را در جهت اصلاح رفتار و سلامت جسمی‌شان هدایت کنند تا مشکلی در حج امسال به وجود نیاید.

جزینی گفت: پلیس عربستان طی چند سال گذشته، هیچ زائر حج عمره و تمتعی را به اتهام حمل موادمخدر دستگیر نکرده است و این موفقیت، حاصل تلاش و اجرای عملیات‌ها و برنامه‌های پیشگیرانه پلیس فرودگاه‌های کشور، سازمان حج و زیارت به ویژه مدیران و روحانیون کاروان‌ها، پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار امیدواری کرد که با اقدامات پلیس فرودگاه‌ها در کشور و برخوردهای سختی که در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر انجام می‌شود مطمئناً همچون سنوات گذشته، امسال نیز شاهد انتقال هیچ‌گونه محموله‌ای از موادمخدر به عربستان و دستگیری احدی از زائران در آن کشور نخواهیم بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها