jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۱۹۱۷۶   ۰۴ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۸:۵۶

هند برای پرداخت طلب ایران به یورو آماده شد

آغاز بازگشت میلیاردها دلار پول بلوکه شده ایران

در پی توافق هسته‌ای ایران پالایشگاه‌های هندی اعلام کردند که از هفته آینده آماده شروع انتقال بدهی‌های نفتی خود به ایران به یورو هستند.کره جنوبی نیز پنج میلیارد و 560 میلیون دلار پول نفت ایران را درحساب‌های خود ذخیره کرده و همین مقدار در بانک‌های ژاپن بلوکه شده است.

آغاز بازگشت میلیاردها دلار پول بلوکه شده ایران

ایران و 1+5 روز گذشته در ژنو در خصوص کاهش تحریم‌های غرب علیه ایران درباره برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیدند. براساس این توافق ایران می‌تواند در صورت پایبندی به تعهدات خود ظرف شش ماه آینده داراییی های خود را که در حساب‌های خارجی بلوکه شده دریافت کند.

هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت ایران در حال حاضر حدود پنج میلیارد و 300 میلیون دلار بدهی نفتی به ایران دارد.شرکت ملی نفت ایران در اواسط اکتبر از پالایشگاه‌های هندی خواست که بخشی از بدهی‌های نفتی خود را به یورو و از طریق بانک ترکیه‌ای هالک هرچه سریع‌تر پرداخت کنند.

این درخواست مدتی قبل از آخرین دور مذاکرات ژنو مطرح شد و باعث شد که برای پالایشگاه‌های هندی این سوال مطرح شود که چرا کانال قبلی پرداخت بدهی‌ها باید مجددا مورد استفاده قرار گیرد. آن‌ها هنوز این پرداخت‌ها را شروع نکرده اند اما اگر مسیر پرداخت باز شود این کار انجام خواهد شد.

پی اوپاد هیا مدیر عامل پالایشگاه مانگلور هند و یکی از خریداران نفت ایران گفت: اگر این امکان وجود داشته باشد از هفته آینده ما پرداخت‌های خود را انجام خواهیم داد.

یک مقام دولتی هند نیز گفت: پرداختها زمانی که مکانیزم پرداخت از طریق ترکیه باز شود صورت خواهد گرفت.

این مقام آگاه افزود: ‌اگر مسیر بانک هالک باز شود این پرداخت‌ها به تعویق نخواهد افتاد و هر چه سریع‌تر به ایران منتقل خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که ایران تحت توافقات انجام شده چه مقدار پول از هر یک از کشورهای خریدار نفت طی شش ماه آینده دریافت خواهد کرد، اما منابع بانکی و صنعت نفت در کره جنوبی و ژاپن گفتند که منتظر جزییات توافقنامه روز گذشته قبل از تصمیم گیری درباره نحوه انتقال پول به ایران هستند.

کره جنوبی پنج میلیارد و 560 میلیون دلار پول نفت ایران را درحساب‌های خود ذخیره کرده و همین مقدار در بانک‌های ژاپن بلوکه شده است. در چین بانک کانلان متعلق به شرکت ملی نفت چین طلب‌های نفتی ایران را ذخیره کرده اما مقدار این پول مشخص نیست.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر