پول در فوتبال ایران پنداری علف خرس است که کسی قدرش را نمی داند و بدون ضابطه در آن دست به هزینه سازی زده و هر فصل نیز هزینه تیم داری در آن سر به فلک می زند .
کد خبر: ۶۱۷۶۳۷
پول دولتی یا علف خرس فوتبال ایران !

حجت اله اکبرآبادی

البته این کار نیز دلیل مشخص خود را دارد و چون پول از جیب دولت پرداخت می شود ، فوتبال باشگاهی ما بسان چاه ویلی عمل می کند که هر چقدر نیز در آن پول بریزید، پر نخواهد شد . حکایت هم حکایت غریبی است ، چون تا کوچکترین اعتراضی به این هزینه های سر سام آور می شود ، صدای مسوولان باشگاهها که از این طریق منتفع می شوند در می آید که ای بابا ، وظیفه دولت است که هزینه فوتبال را تمام و کمال بپردازد . باز وقتی بیشتر در قضیه ریز شوید که این پروسه تا چه زمانی باید ادامه یابد و اصولا چه پیشنهادی دارند که فوتبال پای خود را از شانه های دولت پایین بگذارد ، می گویند که دولت ایران باید مثل دولت ترکیه ، فلان مبلغی بعنوان وام بلاعوض در اختیار باشگاهها قرار دهد تا پس از چند سال که باشگاهها به خودکفایی رسیدند ، از بودجه دولتی بی نیاز شده و روی پای خود بایستند . البته تا چند سال گذشته که قیمت بازیکنان میلیاردی نشده بود ، صحبت از ده میلیارد تومان بود ، اما اکنون به نظر می رسد که این رقم وام بلاعوض برای باشگاهها 200 میلیارد تومانی باشد . با توجه به اینکه از سوی خود مسوولان ورزش  عنوان شده که سالی 400 ، 500 میلیارد تومان خرج این فوتبال می شود ، ای کاش دولت از چند سال پیش تدبیری به خرج می داد که این وام بلاعوض در اختیار باشگاهها قرار گیرد تا یک بار برای همیشه مشکلات مالی باشگاهها بر طرف شده و توپ فوتبال از زمین دولت خارج شود .
در نظر بگیرید از همان سال اولی که لیگ ایران باصطلاح حرفه ای شد ، شرط اساسی برای حضور در این لیگ این بود که تیم ها دارای زمین و ورزشگاه اختصاصی باشند و دخل و خرج شان با هم بخواند . با توجه به اینکه سیزدهمین دوره لیگ برتر را پشت سر می گذاریم ، تصور کنید که اگر هزینه هر سال لیگ را بطور متوسط 200 میلیارد تومان در نظر بگیریم رقم بدست آمده با احتساب ضرب در 13 دوره، دو تریلیون و 600 میلیارد تومان می شود که اگر قرار بود این مبلغ بین 16 باشگاه تقسیم شود ، به هر یک رقمی در حدود 170 میلیارد تومان پرداخت می شد. بنابراین اگر دولت در چند سال پیش به این تدبیر می رسید ، می توانست با اعطای چنین مبلغی و حتی کمتر ( با توجه به نرخ تورم در کشور )  حجت را بر باشگاهها تمام کند. هر چند که امروز نیز دیر نیست و می توان یک بار برای همیشه ، فوتبال را از این شرایط صرف مصرفی و هزینه ای نجات داد . برای آنکه توجه شما را بیشتر به عمق مطلب جلب کنیم خوب است اشاره کنیم به این اظهار نظر احمد شهریاری عضو هیات مدیره باشگاه استقلال که به خبرگزاری مهر گفته است در نیم فصل اول لیگی که در آن هستیم ، مبلغ 9 میلیارد تومان به باشگاه تزریق شده و ابراز امیداوری کرده که همین مبلغ نیز در نیم فصل دوم اختصاص یابد . این در شرایطی است که علی فتح الله زاده مدیر عامل باشگاه استقلال طی این فصل هر بار که صحبت کرده ، از بی پولی نالیده است . ظریفی می گفت ، البته او حق دارد بنالد ، چون وقتی قرار باشد رقم قرارداد تنی چند از بازیکنان بالای یک میلیارد و 500 میلیون تومان بسته شود ، طبیعی است که گاو صندوق باشگاه همیشه خالی باشد ! 

 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها